Vnitřní Město (Telč)

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Nahrazení textu)
m (1 revizi)
 

Aktuální verze z 28. 6. 2013, 18:40


Vnitřní město je částí města Telče - zaujímá jeho historické jádro. Ve Vnitřním Městě je soustředěna většina nejvýznamnějších telčských pamětihodností, a proto právě na jeho území leží telčská městská památková rezervace od roku 1992 zapsaná na seznamu UNESCO. Souhrnné údaje za celé město - viz Telč.

Obsah

Poloha

Jak název napovídá, leží zhruba uprostřed města. Severně až severovýchodně od Vnitřního Města, za Štěpnickým rybníkem, se nachází část Štěpnice, Východně až jihovýchodně leží Podolí, zhruba jihozápadním až jihovýchodním směrem leží Staré Město, od Vnitřního Města odděleno Ulickým rybníkem, od Podolí rybníkem Staroměstským. Pouze na západě je Vnitřní Město propojeno s nezastavěným územím zámeckým parkem. Ústředním prostorem telčského Vnitřního Města i města Telče jako celku je rozlehlé náměstí Zachariáše z Hradce ležící zhruba na půdorysu protáhlého trojúhelníka, jehož delšími stranami jsou strana severovýchodní a jihozápadní, nejkratší je strana jihovýchodní. Zhruba v západní čtvrtině náměstí (a na západně navazujícím náměstí Jana Kypty stojí většina vrchnostenských a církevních staveb, jinde převažují historické měšťanské domy, většinou štítově orientované s podloubím. Parcely severovýchodní strany náměstí Zachariáše z Hradce přímo sousedí se Štěpnickým rybníkem (resp. zámeckým parkem v západní části), obdobně za krátkou jihovýchodní stranou se nacházel již hradební příkop, mezi jihozápadní stranou náměstí a Ulickým rybníkem se nachází ještě jedna souběžná ulice (v západní části nazvaná Seminářská ve východní Hradební. Historická zástavba je intaktně dochována a patří k nejcennějším památkovým celkům ve Střední Evropě.

Pamětihodnosti

Kostel svatého Jakuba

Kostel sv. Jakuba

Původně gotický ze 14. století, později několikrát přestavován a upravován, naposledy v roce 1892. Klenby dvoulodí jsou z 15. století.

Kostel Jména Ježíš

Barokní jezuitská stavba z roku 1667, postavený pravděpodobně podle projektu G. D. Orsiho. Na něj navazuje budova jezuitské koleje z let 1651 až 1654.

Kostel svatého Ducha

Pozdně gotická stavba připomínaná v roce 1486. Přilehlá pozdně románská věž pravděpodobně z 1 poloviny 13. století mohla být věží hypotetického předchůdce tohoto kostela, je však možné, že měla strážní funkci.

Zámek

Zámecký skleník

Telčský zámek zaujímající severozápadní cíp telčského historického jádra je cenná rozsáhlá renesanční stavba jen nepatrně poznamenaná pozdějšími úpravami. V její hmotě se zachovala značná část zdiva původního gotického hradu, který nynější stavě předcházel.

Radnice

Prvně se připomíná v roce 1443, její nynější podoba je renesanční z let 1573 až 1574. Její průčelí vrcholí (stejně jako průčelí několika měšťanských domů) atikou zakončenou cimbuřím.

Kašny

Kašna blíže k zámku se sochou svaté Markéty je z roku 1616 a byla upravena v roce 1717, druhá kašna je z roku 1827.

Mariánský sloup

Náměstí Zachariáše z Hradce

Barokní mariánský sloup z roku 1718 od sochaře Davida Liparta z Brtnice

Měšťanské domy

Telčské měšťanské domy zachovávají původní gotickou parcelaci městského areálu. Původní zástavba byla dřevěná, první kamenné domy se začaly objevovat v průběhu 14. století. K největšímu rozvoji výstavby došlo za Zachariáše z Hradce, tvářnost náměstí pak z větší části dotvořily barokní přestavby a úpravy, na několika fasádách se podepsal klasicismus a empír. Pozdější přestavby byly spíše výjimečné. Většina domů tak dodnes má památkový charakter.

Externí odkazy