Volvo
Z Multimediaexpo.cz
(+ Optimalizace) |
m (1 revizi) |
Aktuální verze z 23. 6. 2013, 12:28
Volvo (nebo Aktiebolaget Volvo), Volvo Group, je švédský výrobce nákladních automobilů, autobusů a stavebního vybavení, řídících systémů pro námořní a průmyslové aplikace, komponentů vesmírných lodí a poskytovatel finančních služeb. Tento automobilový výrobce byl založen 14. dubna 1927 v Göteborgu, jako vyčlenění z výrobce kuličkových ložisek SKF (Svenska KullagerFabriken AB). Jako skupina Volvo se představuje od roku 1944. V dubnu 2010 koupila Volvo Cars čínská automobilka Geely za 1,8 miliardy dolarů.
Obsah |
Název a ochranná známka
Volvo je latinský výraz pro „otáčím se“. Značka Volvo byla původně zaregistrována v květnu 1911 jako samostatná společnost uvnitř SKF a jako registrovaná obchodní známka se záměrem použít ji pro speciální série kuličkových ložisek, ale tento nápad se používal jen velmi krátce a SKF se rozhodlo používat „SKF“ jako obchodní značku pro všechna svá ložiska. Společnost Volvo nevyvíjela žádnou aktivitu až do 10. srpna 1926, kdy prodejní manažer SKF Assar Gabrielsson a inženýr Gustav Larson (po roce příprav zahrnujících výrobu 10 prototypů), zřídili automobilku Volvo AB uvnitř SKF. Na Stockholmskou burzu bylo Volvo uvedeno v roce 1935, když se SKF rozhodlo prodat svůj podíl v této společnosti. První série automobilů Volvo ÖV 4 opustila továrnu 14. dubna 1927 a toto datum se stalo oficiálním datem založení společnosti Volvo. Ochranná známka je dnes půl na půl vlastněna skupinou Volvo a skupinou Ford, která ji získala v roce 1999 odkoupením divize osobních automobilů.
Historie skupiny Volvo
Automobily
Skupina Volvo má původ v roce 1927, když první automobil Volvo (osobní) sjel z výrobní linky továrny v Göteborgu.
První nákladní automobil byl představen pod názvem Series 1 v lednu 1928, a znamenal okamžitý úspěch – rychle se vyprodala celá roční produkce. Nákladní automobily Volvo však vzbudily zájem i mimo Švédsko. Vývoz nákladních vozů pod značkou Volvo do Evropy začal v třicátých letech.
Po raketovém startu se oba vlastníci společnosti, Assar Gabrielsson a Gustaf Larson, rozhodli zkonstruovat vozidlo, které by bylo bezpečné a mohlo odolat krutým podmínkám švédského chladného podnebí a špatným silnicím. Od té doby co začaly vozidla řídit lidé, měli zakladatelé toto heslo: „Bezpečnost je – a musí vždy být – základním principem navrhování. “ Zaostřením na bezpečnost, trvanlivost a kvalitu musela část vývoje začít od začátku. Vývoj šel rychle dopředu a už v roce 1933 představilo první nákladní automobil s trambusovou kabinou. V roce 1946 představilo svůj první naftový motor a v roce 1954 zavedlo turbodmychadla (roku 1980 vyrobeno poslední nákladní auto bez turbodmychadla). V roce 1977 představilo zvýšenou kabinu Globetrotter, která se stala velice žádanou. Nejúspěšnější model Volva, FH12/16 představila automobilka roku 1993. Zatím poslední novinkou je model FE (představen v roce 2006), který je technicky spřízněn s vozy Daf LF a Renault Midlum[1].
Lodní motory
Lodní motory byly částí Volva stejně dlouho jako nákladní automobily. Pentaverken, která byla založena v roce 1907 a oslavuje letos své 100leté výročí, byla získána v roce 1935. Na začátku roku 1929 byl představen legendární závěsný lodní motor U-21. Jeho výroba pokračovala až do roku 1962.
Ostatní součásti skupiny Volvo
První autobus, pojmenovaný B1 byl uveden v roce 1934, a letecké motory přidalo Volvo do svého portfolia na začátku čtyřicátých let. Konkurenti přicházeli a odcházeli, ale skupina Volvo se z poměrně skromného začátku ve dvacátých letech vyvinula z místního výrobce do světové skupiny a zároveň do jednoho ze světově největších výrobců těžkých nákladních automobilů, autobusů, technologií pro stavebnictví, lodních motorů a komponentů pro letecké a raketové motory. Pozice Volva na trhu nákladních automobilů posílila v roce 2001 po zakoupení Renault Trucks a MACK Trucks, a tím se rozvětvila do Francie a USA. V posledních 10 letech rychle rostla společnost hlavně na trhu služeb, například ve finančnictví.
Společnosti Volvo
Obchodní oblasti
Volvo Group je organizováno v těchto následujících obchodních oblastech:
- Volvo Trucks – vyrábí nákladní vozy
- Mack Trucks – vyrábí nákladní vozy
- Renault Trucks – vyrábí nákladní vozy
- Nissan Diesel – vyrábí nákladní vozy
- Volvo Buses – vyrábí autobusy
- Volvo Construction Equipment – vyrábí stavební stroje
- Volvo Penta – vyrábí lodní motory, patří sem i divize Volvo Powertrain, která vyrábí motory nákladních vozů
- Volvo Aero – vyrábí letecké motory a komponenty raketových motorů
- Volvo Financial Services – poskytuje finanční služby
Reference
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |