Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Cygnus X-1

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
(+ NEW)
(+ FLICKR)
Řádka 1: Řádka 1:
-
'''Cygnus X-1''' je zdroj rentgenového záření v [[souhvězdí Labutě]] a jeden z pravděpodobných kandidátů na [[černá díra|černou díru]]. Je to masivní [[rentgenové záření|rentgenová]] [[dvojhvězda]] a jedna Zemi z [[Černá díra# Nejbližší kandidáti na černou díru|nejbližších potenciálních černých děr]]. Její vzdálenost od Země je přibližně 6 100 [[světelný rok|světelných let]].
+
[[Soubor:Cygnus X-1 Still a 'Star' After All Those Years-Flickr.jpg|thumb|250px|Cygnus X-1 (2009)]]
 +
'''Cygnus X-1''' je zdroj rentgenového záření v [[souhvězdí Labutě]] a jeden z pravděpodobných kandidátů na [[černá díra|černou díru]]. Je to masivní [[rentgenové záření|rentgenová]] [[dvojhvězda]] a jedna Zemi z [[Černá díra# Nejbližší kandidáti na černou díru|nejbližších potenciálních černých děr]]. Její vzdálenost od Země je přibližně 6 100 [[Světelný rok|světelných let]].
Jedná se o první objevený rentgenový zdroj v souhvězdí Labutě objevený rentgenovým detektorem vyneseným nad atmosféru Země roku [[1964]]. Cygnus X-1 je těsná dvojhvězda.  
Jedná se o první objevený rentgenový zdroj v souhvězdí Labutě objevený rentgenovým detektorem vyneseným nad atmosféru Země roku [[1964]]. Cygnus X-1 je těsná dvojhvězda.  
Řádka 13: Řádka 14:
-
{{Článek z Wikipedie}}
+
{{Flickr|Cygnus+X-1}}{{Článek z Wikipedie}}
[[Kategorie:Černé díry]]
[[Kategorie:Černé díry]]
[[Kategorie:Souhvězdí Labutě]]
[[Kategorie:Souhvězdí Labutě]]

Verze z 11. 11. 2020, 22:23

Cygnus X-1 (2009)

Cygnus X-1 je zdroj rentgenového záření v souhvězdí Labutě a jeden z pravděpodobných kandidátů na černou díru. Je to masivní rentgenová dvojhvězda a jedna Zemi z nejbližších potenciálních černých děr. Její vzdálenost od Země je přibližně 6 100 světelných let.

Jedná se o první objevený rentgenový zdroj v souhvězdí Labutě objevený rentgenovým detektorem vyneseným nad atmosféru Země roku 1964. Cygnus X-1 je těsná dvojhvězda.

Její viditelná složka je velmi svítivý nadobr HDE 226868 (hvězda o hmotnosti 10-50 Sluncí) spektrálního typu O9,7. Jeho radiální rychlost se pravidelně mění s periodou 5,6 dne, což víme z posuvu spektrálních čar. Můžeme ji tedy nazvat spektroskopickou dvojhvězdou. Nadobr obíhá okolo neviditelné složky. Předpokládáme, že touto neviditelnou složkou je černá díra s hmotností větší než 14 hmotností Slunce.

Žhavá hvězda a neviditelná černá díra spolu tvoří rentgenovou dvojhvězdu. Plazma dopadá na akreční disk, který velkou rychlostí obíhá okolo černé díry. V místě dopadu se disk zahřívá na teplotu milionů K. Vysokoteplotní plazma disku je zdrojem intenzivního rentgenového záření. Cygnus X-1 má více než dvojnásobnou hmotnost neutronové hvězdy. To byl také jeden z důkazů, že neviditelnou složkou této dvojhvězdy je černá díra.

Další rentgenová dvojhvězda v souhvězdí Labutě je Cygnus X-3.

Reference


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Cygnus X-1