V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Šablona:Článek dne/2020/17

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
(+ Aktualizace)
(+ Aktualizace)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
[[Soubor:Steve Jobs 1955-2011-Flickr.png|right|160px|Steve Jobs 1955–2011]]
[[Soubor:Steve Jobs 1955-2011-Flickr.png|right|160px|Steve Jobs 1955–2011]]
-
'''Steven Paul Jobs''' (* [[24. únor]]a [[1955]], † [[5. říjen|5. října]] [[2011]]) byl zakladatelem a výkonným ředitelem ([[Chief executive officer|CEO]]) firmy Apple, jedna z&nbsp;nejvýraznějších osob počítačového průmyslu posledních dvaceti let.  
+
'''[[Steve Jobs|Steven Paul Jobs]]''' (* [[24. únor]]a [[1955]], † [[5. říjen|5. října]] [[2011]]) byl zakladatelem a výkonným ředitelem ([[Chief executive officer|CEO]]) firmy Apple, jedna z&nbsp;nejvýraznějších osob počítačového průmyslu posledních dvaceti let.  
-
V současné době jsou k dispozici dvě verze FireWire: původní s šestipinovým kabelem označovaná dnes jako FireWire 400 neboli IEEE&nbsp;1394a s rychlostí 400 Mbit/s a FireWire 800 neboli IEEE&nbsp;1394b s rychlostí až 800&nbsp;Mbit/s a devítipinovým kabelem. Nyní se schvaluje nový&nbsp;standard IEEE 1394c s rychlostí až 3&nbsp;200&nbsp;Mbit/s. FireWire na rozdíl od USB není ale prozatím tak rozšířen a patrně už nikdy nebude. Dnes se používání tohoto rozhraní pro běžné uživatele zúžilo zejména k připojení digitálních videokamer, v profesionální sféře se používá k rychlému připojení externích disků a optických mechanik.
+
Narodil se americké vysokoškolačce a [[Sýrie|syrskému]] studentovi [[politologie]], krátce po porodu byl ale adoptován Paulem a Clarou Jobsovými. Studia na vysoké škole zanechal po prvním semestru; přednášky, které už si ale vybíral čistě podle vlastní volby, navštěvoval další rok a půl. Spával na zemi po pokojích svých kamarádů a na jídlo si vydělával vracením lahví od coly. V tomto období bylo jídlo, které každou neděli rozdávalo hnutí Hare Krišna, jeho jediným pořádným jídlem.
-
FireWire může spojit až 63 zařízení ve stromové nebo daisy chain topologii (na rozdíl od sběrnicové topologie paralelního SCSI). To umožňuje komunikaci zařízení na principu [[peer-to-peer]], například mezi [[Scanner|skenerem]] a [[Počítačová tiskárna|tiskárnou]], bez potřeby využití systémové paměti nebo [[Procesor|procesoru]] počítače. FireWire také podporuje více hostitelských zařízení na jedné sběrnici. USB potřebuje na stejnou funkci speciální čipset, což v praxi znamená, že potřebuje speciální drahý kabel, přičemž FireWire postačuje běžný kabel se správným počtem pinů (standardně šest). FireWire podporuje technologie [[plug-and-play]] a hot swapping. Měděný kabel, který je použit nejčastěji, může mít délku až 4,5 metru a je flexibilnější než většina kabelů pro paralelní SCSI. Kabel se šesti nebo devíti piny dokáže napájet port až 45 [[watt]]y a 30&nbsp;[[volt]]y, což umožňuje energeticky středně náročným zařízením pracovat bez samostatného napájecího zdroje.
+
Na začátku 80. let byla několik let jeho přítelkyní písničkářka [[Joan Baez]]. Oženil se s Laurene Powellovou (tři&nbsp;děti), dále měl dceru z předchozího vztahu. Jeho typickým oblečením byl černý rolák St.&nbsp;Croix s&nbsp;dlouhým rukávem, modré džíny Levi’s&nbsp;501 a tenisky New Balance&nbsp;992.
-
Dodatek IEEE 1394a, vydaný v roce 2000, upřesnil a vylepšil původní specifikaci. Přidal podporu pro asynchronní&nbsp;streaming, rychlejší rekonfiguraci sběrnice, spojování paketů a úsporný režim spánku. IEEE 1394a nabízí několik výhod oproti IEEE 1394. 1394a je schopen rozhodčích zrychlení, což sběrnici umožňuje urychlit rozhodčí řízení cyklů, což vede ke zlepšení efektivity. To také umožňuje řídit krátký restart sběrnice, při kterém mohou být přidány nebo odebrány uzly, aniž by došlo k&nbsp;velkému poklesu v isochronním přenosu.
+
Stal se jedním z prvních lidí, kteří rozpoznali potenciál [[Počítačová myš|myší]] ovládaného [[Grafické uživatelské rozhraní|grafického uživatelského rozhraní]] vyvíjeného v laboratořích Palo Alto Research Center firmy [[Xerox]]. V rámci divize [[Macintosh]] v roce 1984 uvedl na trh počítač ovládaný pomoci myši a menu. V roce [[1985]] byl vyhozen ze společnosti Apple a založil technologicky vyspělou, ale komerčně nepříliš úspěšnou společnost [[NeXT|NeXT Computer]]. V roce [[1997]] se firma NeXT Comuter sloučila s firmou Apple Computer a on sám se vrátil do jejího vedení. Operační systém [[NeXTSTEP]] firmy NeXT Computer se stal základem nového operačního systému [[Mac OS X]].
 +
 
 +
Byl také většinovým majitelem animačního studia Pixar, které v roce [[1986]] koupil od [[George Lucas]]e za necelých 10&nbsp;milionů dolarů a které bylo po dlouhá léta dvorním dodavatelem animovaných filmů pro společnost [[The Walt Disney Company|Disney]]. V lednu [[2006]] Disney odkoupil Pixar za 7,4&nbsp;miliardy dolarů. Steve&nbsp;Jobs tím získal 7 % akcií Disney a&nbsp;místo v&nbsp;představenstvu společnosti.
 +
 
 +
Byl známý svým [[manažer]]ským stylem – často se o něm říkalo, že terorizuje své zaměstnance, vyhazuje z firmy za drobnosti a přenáší příliš pozornosti na sebe. Na druhou stranu byl také znám pro své [[Rétorika|řečnické]] schopnosti a pro to, že dokázal mít vizi a přesvědčit o&nbsp;ní mnoho lidí. Úspěch obchodní strategie Steva Jobse stál na&nbsp;tom, že&nbsp;dokázal vycítit aktuální potřeby trhu, klást důraz na jednoduchost použití a nepodceňovat design, za který si zájemci rádi byli ochotni připlatit, neboť jim dával pocit výjimečnosti. Za jeho vedení získala struktura Applu podobu kola, kdy Jobs byl jeho centrem a jednotlivá oddělení a manažeři paprsky tohoto kola. Steve Jobs se chtěl podílet na všem, mít kontrolu nad každým procesem, díky čemuž měl roli nesrovnatelnou s jinými CEO, a analytici proto poukazovali na provázanost jeho osobnosti s&nbsp;Applem samotným.
 +
 
 +
Jeho plat v určité době činil pouhý jeden [[Americký dolar|dolar]] za rok, ale díky akciím společností Apple a Disney, které vlastnil, patřil mezi nejbohatší Američany.
 +
 
 +
Díky úspěchu modelů počítače [[iMac]], přehrávače [[iPod]], mobilního telefonu [[iPhone]] a tabletu [[iPad]] se firma Apple stala největší světovou firmou.
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>

Verze z 5. 10. 2020, 21:35

Steve Jobs 1955–2011

Steven Paul Jobs (* 24. února 1955, † 5. října 2011) byl zakladatelem a výkonným ředitelem (CEO) firmy Apple, jedna z nejvýraznějších osob počítačového průmyslu posledních dvaceti let.

Narodil se americké vysokoškolačce a syrskému studentovi politologie, krátce po porodu byl ale adoptován Paulem a Clarou Jobsovými. Studia na vysoké škole zanechal po prvním semestru; přednášky, které už si ale vybíral čistě podle vlastní volby, navštěvoval další rok a půl. Spával na zemi po pokojích svých kamarádů a na jídlo si vydělával vracením lahví od coly. V tomto období bylo jídlo, které každou neděli rozdávalo hnutí Hare Krišna, jeho jediným pořádným jídlem.

Na začátku 80. let byla několik let jeho přítelkyní písničkářka Joan Baez. Oženil se s Laurene Powellovou (tři děti), dále měl dceru z předchozího vztahu. Jeho typickým oblečením byl černý rolák St. Croix s dlouhým rukávem, modré džíny Levi’s 501 a tenisky New Balance 992.

Stal se jedním z prvních lidí, kteří rozpoznali potenciál myší ovládaného grafického uživatelského rozhraní vyvíjeného v laboratořích Palo Alto Research Center firmy Xerox. V rámci divize Macintosh v roce 1984 uvedl na trh počítač ovládaný pomoci myši a menu. V roce 1985 byl vyhozen ze společnosti Apple a založil technologicky vyspělou, ale komerčně nepříliš úspěšnou společnost NeXT Computer. V roce 1997 se firma NeXT Comuter sloučila s firmou Apple Computer a on sám se vrátil do jejího vedení. Operační systém NeXTSTEP firmy NeXT Computer se stal základem nového operačního systému Mac OS X.

Byl také většinovým majitelem animačního studia Pixar, které v roce 1986 koupil od George Lucase za necelých 10 milionů dolarů a které bylo po dlouhá léta dvorním dodavatelem animovaných filmů pro společnost Disney. V lednu 2006 Disney odkoupil Pixar za 7,4 miliardy dolarů. Steve Jobs tím získal 7 % akcií Disney a místo v představenstvu společnosti.

Byl známý svým manažerským stylem – často se o něm říkalo, že terorizuje své zaměstnance, vyhazuje z firmy za drobnosti a přenáší příliš pozornosti na sebe. Na druhou stranu byl také znám pro své řečnické schopnosti a pro to, že dokázal mít vizi a přesvědčit o ní mnoho lidí. Úspěch obchodní strategie Steva Jobse stál na tom, že dokázal vycítit aktuální potřeby trhu, klást důraz na jednoduchost použití a nepodceňovat design, za který si zájemci rádi byli ochotni připlatit, neboť jim dával pocit výjimečnosti. Za jeho vedení získala struktura Applu podobu kola, kdy Jobs byl jeho centrem a jednotlivá oddělení a manažeři paprsky tohoto kola. Steve Jobs se chtěl podílet na všem, mít kontrolu nad každým procesem, díky čemuž měl roli nesrovnatelnou s jinými CEO, a analytici proto poukazovali na provázanost jeho osobnosti s Applem samotným.

Jeho plat v určité době činil pouhý jeden dolar za rok, ale díky akciím společností Apple a Disney, které vlastnil, patřil mezi nejbohatší Američany.

Díky úspěchu modelů počítače iMac, přehrávače iPod, mobilního telefonu iPhone a tabletu iPad se firma Apple stala největší světovou firmou.