Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Wake on LAN

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
Sysop (diskuse | příspěvky)
(Nahrazení textu „Intel“ textem „Intel“)
Porovnání s novější verzí →

Verze z 11. 11. 2011, 14:47

Broom icon.png Tento článek potřebuje úpravy. Můžete Multimediaexpo.cz pomoci tím, že ho vylepšíte.
Jak by měly články vypadat, popisují stránky Vzhled a styl a Encyklopedický styl.
Broom icon.png

Wake on LAN (zkratka WOL, WoL) je v informatice technologie umožňující zapnutí vypnutého počítače přes počítačovou síť.

Obsah

Historie

V dubnu roku 1997 IBM Advanced Manageability Alliance vydala první návrh Wake on LAN technologie. Ostatní průmyslové organizace, jako např. Wired for Management založená firmou Intel, brzo podpořily tento standard.

Technická specifikace

Systémové požadavky

Soubor:Wake-on-lan-cable.jpg
WOL propojovací kabel.

Podpora Wake on LAn musí být zabudována do základní desky, často bývá v deskách ATX. Základní deska musí být vybavena konektorem WAKEUP-LINK, kterým je propojena pomocí 3 pinového kabelu se síťovou kartou. Síťové karty a základní desky podporující WOL a standard PCI 2.2 už takový kabel nepotřebují, neboť oživovací signál i nezbytné napájení se šíří přímo po sběrnici PCI. Vetšina moderních základních desek s integrovanou síťovou kartou standard WOL podporuje.

Funkce Wake on LAN musí být povolena v BIOSu, kde musí být zvoleno neustálé napájení síťové karty i po vypnutí počítače. Většinou v nastavení Power Management.

Popis funkce

Buzení počítače probíhá přes síť LAN. Vypnutý počítač má v BIOSu nastaveno napájení síťové karty při vypnutí (viz výše). Síťová karta naslouchá a čeká na speciální posloupnost bajtů (paket), která se nazývá Magický packet. Tento paket je odeslán do konkrétní LAN, která je určena broadcastovou IP adresou sítě. Pokud síťová karta tento paket přijme a zjistí, že se jedná o Magický paket s odpovídající MAC adresou, spustí počítač.

Magický packet

Magický paket, na který reaguje síťová karta, je v podstatě speciální rámec odeslaný protokolem UDP na port 7 nebo 9, dříve také protokolem IPX. Paket obsahuje šest konstantních bajtů hexadecimálně zapsaných jako FF:FF:FF:FF:FF:FF následovaných šestnáctkrát se opakující MAC adresou.

Wake-on-LAN programy

Několik programů pro buzení počítače pomocí WOL.

Skripty

Cross-platform

Microsoft Windows

Mac OS X

GNU/Linux

Související články

Externí odkazy