Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

ICQ

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
(+ Reference)
m (1 revizi)
 

Aktuální verze z 20. 6. 2014, 10:45

ICQ, celým názvem I Seek You je software pro instant messaging využívající protokolu OSCAR. Program byl vyvinut izraelskou firmou Mirabilis a vydán v roce 1996. Nynější vlastníkem je firma AOL, která v roce 1998 koupila firmu Mirabilis za 407 milionů dolarů. V Česku zajišťuje podporu, oficiální překlad a prezentaci klienta ICQ firma a portál Atlas.cz a Centrum.cz patřící do skupiny Centrum Holdings.

Obsah

Funkce

Funkce programu ICQ zahrnují posílání textových zpráv, offline posílání zpráv, chatování ve více uživatelích, omezené odesílání SMS zpráv zdarma, posílání souborů, pohlednic a multiplayerové hry převážně v technologii Flash. Dalšími funkcemi jsou vyhledávání uživatelů podle přezdívky (nicku), jména a ICQ UIN a podpora protokolu POP3.

Uživatelé ICQ jsou identifikování číslem nazvaným UIN, toto číslo se uděluje v pořadí od nuly. V ICQ 6 se uživatelé mohou přihlásit zadáním e-mailové adresy, která je zadána při registraci ICQ. Noví uživatelé dnes obdrží UIN s číslem 400-000-000 a vyšším, nižší čísla (pěti a šesticiferná) jsou dražena na aukčních serverech, jako je eBay, uživateli, kteří se registrovali dříve.[1]

UIN

UIN je zkratka z Universal Internet Number nebo z Unified Identification Number, které po registraci obdrží každý uživatel ICQ[2][3]. Na rozdíl od jiných instant messengerů je v ICQ jediná stálá a neměnná informace je číslo UIN, vyhledávat uživatele lze přes e-mail, přezdívku, jméno, příjmení a UIN. Nick se dá změnit vždy, bez registrace.

Jako reakci na zvětšující se počet krádeží atraktivních nebo krátkých UIN hackery, ICQ začalo ukládat emailové adresy dříve spojené s UIN. UIN byly kradeny phishingem nebo metodou brute force, původní majitelé se ke svým UIN mohli dostat dokud hackeři nezměnili emailovou adresu přiřazenou k UIN.

Historie vývoje

ICQ bylo vyvinuto v roce 1996 firmou Mirabilis. Firmu založili čtyři Izraelci, Yairem Goldfingerem, Arikem Vardim, Sefim Vigiserem a Amnonem Amirem. Po zakoupení firmou AOL (America Online) je ICQ řízeno Ariel Yarnitsky a Avi Schechter.

America Online získala Mirabilis 8. června 1998 za 407 milionů dolarů (287 milionů v hotovosti a 120 milionů v tříletých splátkách).[4]

Další verze

ICQ 2000 a ICQ 2001 obsahují Upomínky a Poznámky, obojí už není funkční. 19. prosince 2002 AOL Time Warner oznámila, že ICQ požádalo o patent na instant messaging v USA.

ICQ Pro 2003b byla první verzí, která používala ICQ protokol verze 10, ICQ 5 a 5.1 používá verzi protokolu 9, ICQ 2002 a 2003a používaly verzi 8. Všechny předchozí verze programu ICQ užívaly protokol verze 7.

ICQ 4 a pozdější ICQ 5 (vydáno v pondělí 7. února, 2005) byly změněny na ICQ Lite, rozdíl od hlavního ICQ programu je v přidání Xtraz, které obsahuje různé hry a další funkce pro mladé lidi. Původním posláním ICQ Lite byla nabídka menšího a rychlejšího alternativního klienta.

Zatímco ICQ klient podporoval změnu obrázku na pozadí od ICQ verze 2003, verze ICQ 5 nabídla podporu skinů. Na stránkách ICQ.com se nachází několik oficiálních skinů, pomocí programu SkinBuilder někteří uživatelé vyvinuli vlastní skiny a nabídli je ke stažení.[5]

Pokud by jste se dnes pokoušeli přihlásit se přes ICQ 5, ICQ klient vám nahlasí, aby jste nainstalovali novější verzi ICQ. Instalovaní patche, aby vám ICQ klient zase pracoval je proti licenčním podmínkám ICQ klienta!

ICQ 6 bylo vydáno 17. dubna 2007 a je další velká změna od ICQ 4. Uživatelské rozhraní bylo od základu přebudováno, bylo použito nové vykreslovací jádro AOL s názvem Boxely (stejné jako v AIM Triton). Toto jádro dává programu čistší a klidnější vzhled, nové funkce jako posílání krátkých zpráv ze seznamu kontaktů. ICQ 6 v české verzi je vytvořeno společně s portálem Atlas.cz.

11. prosince 2008 bylo vydáno odlehčené ICQ Lite 1.0, které se podobá spíše jednoduchým alternativním klientům. Oficiálně je zatím dostupné jen pro ruský trh, kde se zřejmě AOL snaží konkurovat velmi populárnímu ruskému QIPu 2005. Po instalaci je možné nastavit angličtinu.

Další produkty

Dalším produktem firmy ICQ je webový klient s názvem ICQ2Go, má minimální množství funkcí. Verze je naprogramovaná ve Flashi, starší verze používá Javu.

ICQ také vyvinula alfa verzi programu Compad, experimentálního klienta podobného ICQ, který není dostupný pro celý svět.

Verze

ICQ (ICQ „Classic“):

  • ICQ 1.111, ICQ 1.113 (1997)
  • ICQ 98a, ICQ 98b (1998)
  • ICQ 99a, ICQ 99b (1999)
  • ICQ 2000a, ICQ 2000b (2000)
  • ICQ 2001a, ICQ 2001b (2001)
  • ICQ 2002a, ICQ 2002b (2002)
  • ICQ 2003a (2003)

ICQ Pro:

  • ICQ Pro 2003b (2003)

ICQ Lite:

  • ICQ Lite
  • ICQ Lite 4 (2004)
  • ICQ 5 (2005)
  • ICQ 5.1 (2006)
  • ICQ 6 a ICQ 6 Atlas (2007) - současnost
  • ICQ 6.5 (2008) novinka
  • ICQ Lite 1.0 (2008) novinka

Další známější programy podporující komunikaci s ICQ

Další programy, umožňující komunikaci s ICQ (jejich používání je v rozporu s podmínkami použití ICQ):

Právní stránka

Software ICQ při instalaci vyžaduje přečtení, porozumění a souhlas nejenom s českým překladem, ale také s dokumenty v angličtině uvedenými na oficiální stránce firmy. Tyto navíc obsahují klauzuli, že se uživatel má průběžně k těmto podmínkám vracet, zda-li nedošlo k nějakým změnám.

Registrací ICQ účtu uživatel souhlasí, že četl a že respektuje všechny tyto dokumenty ve kterých mimo jiné stojí, že:

  • ICQ se nesmí používat, pokud uživatel není starý alespoň 13 let
  • nesmí se používat/vytvářet žádný jiný než oficiální klient; výjimkou je vývoj klientů podle podmínek Open AIM Developer License (což znamená kromě jiného přidání nejméně dvou z pěti vyjmenovaných funkcionalit, například AIM Toolbaru a reklamy)[6] a jejich následné používání
  • nesmí se z oficiální aplikace odstraňovat reklamy
  • ICQ protokol může být kdykoli upraven nebo ICQ síť zastavena bez jakéhokoli varování
  • nesmí se používat ICQ pro jinou než soukromou potřebu (např. firemní komunikace)
  • cokoli je odesláno do sítě ICQ, patří firmě AOL – jde o copyright; pokud je poslán třeba zdrojový kód něčího programu, majitelem se stává AOL [1]
  • pokud je chyba v nějakém překladu podmínek do jiného jazyka, AOL za to nenese odpovědnost (tj. souhlasíte s anglickou verzí podmínek)
  • ICQ sice nesleduje data uživatelů, ale má právo je prodat

Související články

Reference

  1. Blog showing eBay auctions of UIN, 25. března 2006. Nalezeno 22. června 2006.
  2. http://www.icq.com/icqtour2000b/more.html
  3. http://www.icq.com/info/press/press_release2.html
  4. http://www.internetnews.com/bus-news/article.php/21011
  5. http://www.icq-4u.com/mos/Repository/Download/ICQ/ICQ-Skins
  6. Open AIM Developer License

Externí odkazy