Multimediaexpo

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
(+ Aktualizace hlavní strany 12 / 2024)
(+ Aktualizace hlavní strany 13 / 2024)
Řádka 23: Řádka 23:
|<h2 style = "background-color:#fa8072; padding:0.1em; margin:0; text-align:center; font-size:100%"><big>'''Obrázek dne'''</big></h2>
|<h2 style = "background-color:#fa8072; padding:0.1em; margin:0; text-align:center; font-size:100%"><big>'''Obrázek dne'''</big></h2>
|- <!-- ffdebe, ee82ee -->
|- <!-- ffdebe, ee82ee -->
-
| <div style="padding:0.5em; text-align:center">{{Obrázek dne/2024/12}}
+
| <div style="padding:0.5em; text-align:center">{{Obrázek dne/2024/13}}
<div style="text-align:center; font-size:smaller">…[[Multimediaexpo.cz:Obrázek dne/Archiv|další obrázky]]</div>
<div style="text-align:center; font-size:smaller">…[[Multimediaexpo.cz:Obrázek dne/Archiv|další obrázky]]</div>
</div>
</div>
Řádka 48: Řádka 48:
|<h2 style = "background-color:#eec900; padding:0.1em; margin:0; text-align:center; font-size:100%"><big>'''Článek dne'''</big></h2>
|<h2 style = "background-color:#eec900; padding:0.1em; margin:0; text-align:center; font-size:100%"><big>'''Článek dne'''</big></h2>
|- <!-- faf9b2, ffb90f -->
|- <!-- faf9b2, ffb90f -->
-
| <div style="padding:0.5em; text-align:left">{{Článek dne/2024/12}}
+
| <div style="padding:0.5em; text-align:left">{{Článek dne/2024/13}}
<div style="text-align:center; font-size:smaller">…[[Multimediaexpo.cz:Článek dne/Archiv|další články]]</div>
<div style="text-align:center; font-size:smaller">…[[Multimediaexpo.cz:Článek dne/Archiv|další články]]</div>
</div>
</div>

Verze z 18. 6. 2024, 10:18

Vítejte ve Multimediaexpo.cz, v multimediální internetové encyklopedii, která je jednoznačně největší ryze českou encyklopedií !

Multimediaexpo.cz obsahuje výkonný Katalog firem a nabízí mnoho unikátních rysů — Google Maps, YouTube, DailyMotion, Vimeo a další.

Encyklopedie Multimediaexpo.cz nyní obsahuje 311 540 článků a 1 279 229 multimediálních nahraných souborů.

Přečtěte si oznámení a zkuste přispět do nejrychleji rostoucí české encyklopedie.

Encyklopedie

Obrázek dne

Zajímavosti

Víte, že...

Článek dne

"Lyndon B. Johnson taking the oath of office aboard Air Force One at Love Field Airport two hours and eight minutes after the assassination of John F. Kennedy"

JFK je vynikající americký výpravný politický thriller z roku 1991, který napsal a režíroval Oliver Stone. Film se zabývá vyšetřováním atentátu na Johna F. Kennedyho neworleanským okresním prokurátorem Jimem Garrisonem, který dospěl k přesvědčení, že došlo ke spiknutí s cílem zavraždit Kennedyho a že Lee Harvey Oswald byl obětním beránkem.

Scénář filmu adaptovali Stone a Zachary Sklar podle knih Na stopě atentátníkům od Garrisona a Crossfire: The Plot That Killed Kennedy od Jima Marrse. Stone toto vyprávění označil za protimluv k fiktivnímu mýtu Warrenovy komise. Přijetí konspiračních teorií JFK jej učinilo kontroverzním. Mnoho významných amerických novin uveřejnilo úvodníky obviňující Stonea z šíření nepravd, včetně tvrzení, že Kennedy byl zabit v rámci státního převratu s cílem dosadit na jeho místo Lyndona B. Johnsona.

Navzdory kontroverzi se filmu JFK dostalo pochvalných kritik za herecké výkony, Stoneovu režii, hudbu, střih a kameru. Film po pomalém rozjezdu postupně nabíral na obrátkách v pokladnách kin a celosvětově vydělal přes 205 milionů dolarů, čímž se stal celosvětově šestým nejvýdělečnějším filmem roku 1991. JFK byl nominován na osm Oscarů, včetně ceny za nejlepší film, a získal dvě ceny za nejlepší kameru a nejlepší střih.

Během svého projevu na rozloučenou v roce 1961 varuje odcházející prezident Dwight D. Eisenhower před budováním vojensko-průmyslového komplexu. Po něm se prezidentem stává John F. Kennedy, jehož působení v úřadu je poznamenáno invazí v Zátoce sviní a kubánskou krizí až do jeho zavraždění na Dealey Plaza v texaském Dallasu 22. listopadu 1963. Bývalý americký mariňák a podezřelý sovětský zběh Lee Harvey Oswald je zatčen za vraždu policisty J. D. Tippita a obžalován z obou vražd, ale je zabit majitelem nočního klubu Jackem Rubym. Neworleanský okresní prokurátor Jim Garrison a jeho tým vyšetřují možné souvislosti New Orleansu s atentátem na JFK, včetně soukromého pilota Davida Ferrieho, ale jejich vyšetřování je veřejně odmítnuto federální vládou a Garrison vyšetřování ukončí.

Vyšetřování je znovu zahájeno v roce 1966 poté, co si Garrison přečte Warrenovu zprávu a všimne si podle něj mnoha nepřesností. Garrison a jeho zaměstnanci vyslýchají lidi, kteří byli zapleteni s Oswaldem a Ferriem. Jedním z takových svědků je Willie O'Keefe, mužský prostitut, který si odpykával pět let vězení za nadržování, který tvrdí, že byl svědkem toho, jak Ferrie hovořil s mužem jménem "Clay Bertrand" o atentátu na Kennedyho a že se krátce setkal s Oswaldem. Garrison a jeho tým vysloví teorii, že Oswald byl agentem CIA a atentát na něj byl nastražen.

V roce 1967 Garrison a jeho tým hovoří s několika svědky, včetně učitelky Jean Hillové, která tvrdí, že byla svědkem střelby z malého travnatého pahorku. Následně jí tajná služba vyhrožovala, aby řekla, že tři výstřely vyšly z texaského školního skladu knih, odkud měl Oswald zastřelit Kennedyho, a její výpověď byla Warrenovou komisí pozměněna. Garrisonův zaměstnanec také vyzkoušel střelbu z prázdné pušky z depozitáře a společně dospěli k závěru, že Oswald byl jen průměrný střelec a v dráze jeho střel stál hustý strom. A přes hustý strom by nedokázal úspěšně vystřelit. Střelců tedy muselo bylo více ! Garrison dojde k přesvědčení, že "Bertrand" je ve skutečnosti neworleanský obchodník Clay Shaw. Garrison vyslechne Shawa, který jednoznačně popírá, že by se kdy setkal s Ferriem, O'Keefem nebo Oswaldem.

Někteří klíčoví svědci se zaleknou a odmítnou vypovídat, zatímco jiní, například Ruby a Ferrie, zemřou za podezřelých okolností. Ferrie před svou smrtí řekne Garrisonovi, že existovalo spiknutí s cílem zabít Kennedyho. Garrison se setkává s vysoce postavenou osobou ve Washingtonu, která se představí jako "X". Pan X začně popisovat státní převrat na nejvyšších vládních úrovních a do případu zapojuje členy CIA, mafie, vojensko-průmyslového komplexu, tajné služby, FBI a tehdejšího viceprezidenta Lyndona Johnsona, kteří jsou buď spolupachateli, nebo mají motivy zakrýt pravdu o atentátu.

Pan X prohlásí, že v době atentátu na JFK, byl na Novém Zélandu a místní noviny, které si koupil, s neuvěřitelným 14 hodinovým předstihem uveřejnily kompletní životopis a příběh zcela neznámého Lee Harvey Oswalda (včetně ruské epizody) a jeho studiovou fotografií. Pan X prohlásí, že kdyby zůstal ve Washingtonu, jedním z jeho hlavních úkolů by byla podpora bezpečnosti prezidenta JFK v Dallasu. Pan X by nikdy nedovolil prezidentovi JFK jet v otevřeném voze na Dealey Plaza !

O Multimediaexpo.cz — Redakce