Multimediaexpo

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
(+ Aktualizace Hlavní strany...2023 / 13)
(+ Aktualizace Hlavní strany...2023 / 14)
Řádka 23: Řádka 23:
|<h2 style = "background-color:#fa8072; padding:0.1em; margin:0; text-align:center; font-size:100%"><big>'''Obrázek dne'''</big></h2>
|<h2 style = "background-color:#fa8072; padding:0.1em; margin:0; text-align:center; font-size:100%"><big>'''Obrázek dne'''</big></h2>
|- <!-- ffdebe, ee82ee -->
|- <!-- ffdebe, ee82ee -->
-
| <div style="padding:0.5em; text-align:center">{{Obrázek dne/2023/13}}
+
| <div style="padding:0.5em; text-align:center">{{Obrázek dne/2023/14}}
<div style="text-align:center; font-size:smaller">…[[Multimediaexpo.cz:Obrázek dne/Archiv|další obrázky]]</div>
<div style="text-align:center; font-size:smaller">…[[Multimediaexpo.cz:Obrázek dne/Archiv|další obrázky]]</div>
</div>
</div>
Řádka 48: Řádka 48:
|<h2 style = "background-color:#eec900; padding:0.1em; margin:0; text-align:center; font-size:100%"><big>'''Článek dne'''</big></h2>
|<h2 style = "background-color:#eec900; padding:0.1em; margin:0; text-align:center; font-size:100%"><big>'''Článek dne'''</big></h2>
|- <!-- faf9b2, ffb90f -->
|- <!-- faf9b2, ffb90f -->
-
| <div style="padding:0.5em; text-align:left">{{Článek dne/2023/13}}
+
| <div style="padding:0.5em; text-align:left">{{Článek dne/2023/14}}
<div style="text-align:center; font-size:smaller">…[[Multimediaexpo.cz:Článek dne/Archiv|další články]]</div>
<div style="text-align:center; font-size:smaller">…[[Multimediaexpo.cz:Článek dne/Archiv|další články]]</div>
</div>
</div>

Verze z 7. 9. 2023, 14:04

Vítejte ve Multimediaexpo.cz, v multimediální internetové encyklopedii, která je jednoznačně největší ryze českou encyklopedií !

Multimediaexpo.cz obsahuje výkonný Katalog firem a nabízí mnoho unikátních rysů — Google Maps, YouTube, DailyMotion, Vimeo a další.

Encyklopedie Multimediaexpo.cz nyní obsahuje 311 540 článků a 1 279 229 multimediálních nahraných souborů.

Přečtěte si oznámení a zkuste přispět do nejrychleji rostoucí české encyklopedie.

Encyklopedie

Obrázek dne

Zajímavosti

Víte, že...

Článek dne

Steve Irwin – Crocodile Hunter (2005)

Stephen Robert Irwin (* 22. února 1962, † 4. září 2006) byl australský autor dokumentárních filmů. Stal se známým zejména televizním seriálem Lovec krokodýlů (The Crocodile Hunter).

Narodil se rodičům Lyn a Bobovi Irwinovým ve Viktorii. Bob Irwin byl velký obdivovatel plazů, a tak se s rodinou přestěhoval do Queenslandu. V roce 1970 založil malý park s plazy v Beerwah na slunečním pobřeží, z něhož se stala Australia Zoo, jejich rodinný podnik, který neustále rozšiřovali až do roku 1991, kdy Bob a Lyn odešli a svěřili vedení Australia Zoo svému synovi, Stevovi.

Protože bydleli v ZOO, vyrůstal Steve se zvířaty všeho druhu. Denně zvířata krmil a staral se o údržbu jejich vozu. K šestým narozeninám dostal jako dárek to, po čem vždy toužil – svou vlastní zakrslou krajtu. Ta byla 3,6 metru dlouhá a zatímco většina jeho vrstevníků krmila svoje kočky nebo psy, Steve chytal ryby a hlodavce a krmil svoje krokodýly a hady. Bob učil mladého Steva všechno o plazech – dokonce už v devíti letech Steva naučil, jak chytat krokodýly v noci. Bob byl pyšný na sebe i syna a rád se chlubil tím, že všechny krokodýly v zoo buď chytili holýma rukama, nebo se u nich krokodýli už narodili.

Jak stárl, Steve přebíral více a více otcových povinností a nabídl se dobrovolně pro práci na severu Queenslandu na vládním programu East Coast, kontrola stavu krokodýlů, a strávil několik let chytáním obrovských krokodýlů v místech, kde působili problémy. Krokodýly, které chytil, směl přemístit do rodinného parku.

Od roku 1991, kdy australskou ZOO převzal, začal podnik pod jeho vedením vzkvétat. Když se náhodou potkal s televizním výrobcem Johnem Staintonem, okamžitě se stali přáteli a ten mu dal příležitost ukázat své různorodé zvířecí talenty světu. Vzali pramici a natočili první dokumentární film s názvem Lovec krokodýlů. Dokument měl velký úspěch, a tak se rozhodl natočit další díly. V následujících třech letech natočil 10 hodinových epizod, které viděli televizní diváci po celém světě. Po neobyčejném úspěchu Steve natočil dalších 70 epizod Lovec Krokodýlů.

Měl velký respekt ke všem zvířatům a byl pyšný, že jeho nadšení s ním sdílela nejen jeho rodina, ale také návštěvníci ZOO a miliony televizních diváků po celém světě.

Na počátku září 2006 natáčel Steve Irwin v oblasti Velkého bariérového útesu dokumentární pořad Ocean's Deadliest. 4. září 2006 však nebylo kvůli špatnému počasí možné natáčet, a proto se rozhodl využít volného času k natočení pár záběrů pro dokumentární pořad své dcery Bindi (Bindi the Jungle Girl). Během setkání s velkou trnuchou, která ho bodla přímo do srdce, na místě zemřel.

Zemřel krátce před jmenováním "pomocným profesorem" na University of Queensland pro obor integrativní biologie.
14. listopadu 2007 mu byl tento titul udělen in memoriam.

V roce 2007 vláda Rwandy oznámila, že pojmenuje zrovna narozené mládě gorily horské po Irwinovi, jako poctu za jeho práci v oblasti ochrany volně žijících zvířat.

Společnost Sea Shepherd Conservation Society bojující proti nelegálnímu lovu velryb se rozhodla v roce 2007 přejmenovat loď MV Robert Hunter na MY Steve Irwin.

V roce 2010 byl popsán nový druh hlemýždě s latinským název Crikey steveirwini, jenž žije na severu Austrálie. Rodové jméno je odvozeno od Irwinova častého výroku "Crikey!" (česky zhruba "Jemine!") při nalezení hledaného živočicha při  natáčení nebo celkově při radosti z nějaké události, případně při nějakém překvapení či zdůraznění tématu.

15. listopadu se také slaví Den Steva Irwina. Smyslem připomínkového dnu je vzpomenout si na Stevův život a odkaz o ochraně přírody, který zanechal, a ve kterém Australia Zoo pokračuje.

O Multimediaexpo.cz — Redakce