Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Šablona:Článek dne/2021/31

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Stránka Šablona:Článek dne/2020/56 přemístěna na stránku Šablona:Článek dne/2021/31: 2021)
(+ Aktualizace)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:SUN-Ultra40-2014-002.jpg|right|160px|Dvojice konektorů IEEE 1394a na předním panelu serveru SUN Ultra 40 M2.]]
+
[[Soubor:Annie Lennox DNP.jpg|right|160px|Annie Lennox (Laureate 2008)]]
-
'''[[FireWire]]''' ('''IEEE 1394''') je standardní sériová [[sběrnice]] pro připojení periférií k [[počítač]]i. Díky své technické jednoduchosti a pořizovací ceně nahrazuje dříve používané způsoby připojení, především [[SCSI]].
+
'''[[Annie Lennox|Ann Lennox]]''', [[Řád britského impéria|OBE]], známá jako '''[[Annie Lennox]]''' (* [[25. prosinec|25. prosince]] [[1954]]), je [[Spojené království|britská zpěvačka]], [[Politika|politická aktivistka]] a [[Filantropie|filantropka]]. Známou se stala již v&nbsp;[[1970-1979|70.&nbsp;letech 20.&nbsp;století]] s&nbsp;hudební skupinou [[The Tourists]], ale největší mezinárodní úspěch jí přineslo až&nbsp;působení ve&nbsp;skupině [[Eurythmics]] v&nbsp;[[1980-1989|80. letech]] s&nbsp;hudebníkem [[David A. Stewart|Davidem A. Stewartem]]. Se ziskem osmi cen je nejvíce oceňovanou zpěvačkou v&nbsp;historii cen britské [[Pop music|populární]] [[Hudba|hudby]] [[BRIT Awards]]. Někdy bývá označována jako „Brits&nbsp;Champion&nbsp;of&nbsp;Champions“.
-
V současné době jsou k dispozici dvě verze FireWire: původní s šestipinovým kabelem označovaná dnes jako FireWire 400 neboli IEEE&nbsp;1394a s rychlostí 400 Mbit/s a FireWire 800 neboli IEEE&nbsp;1394b s rychlostí až 800&nbsp;Mbit/s a devítipinovým kabelem. Nyní se schvaluje nový&nbsp;standard IEEE 1394c s rychlostí až 3&nbsp;200&nbsp;Mbit/s. FireWire na rozdíl od USB není ale prozatím tak rozšířen a patrně už nikdy nebude. Dnes se používání tohoto rozhraní pro běžné uživatele zúžilo zejména k připojení digitálních videokamer, v profesionální sféře se používá k rychlému připojení externích disků a optických mechanik.
+
Annie Lennoxová působila od roku 1976 v&nbsp;[[Hudební soubor|kapele]] [[Dragon's Playground]], kde hrála na [[Flétna|flétnu]]. V&nbsp;kapele působila ještě v&nbsp;době, než se Dragon's Playground proslavili v&nbsp;britské [[talent show]] [[New Faces]]. V&nbsp;letech 1977 až 1980 byla [[frontman]]kou nepříliš známé skupiny [[The Tourists]] (dříve známé jako The Catch), kde také navázala spolupráci se zpěvákem [[David A. Stewart|Davidem A. Stewartem]]. V&nbsp;době, kdy hráli společně ve skupině The Tourists, měli spolu milostný vztah. Ten ale skončil v&nbsp;období, kdy&nbsp;založili slavnou skupinu [[Eurythmics]].
-
FireWire může spojit až 63 zařízení ve stromové nebo daisy chain topologii (na rozdíl od sběrnicové topologie paralelního SCSI). To umožňuje komunikaci zařízení na principu [[peer-to-peer]], například mezi [[Scanner|skenerem]] a [[Počítačová tiskárna|tiskárnou]], bez potřeby využití systémové paměti nebo [[Procesor|procesoru]] počítače. FireWire také podporuje více hostitelských zařízení na jedné sběrnici. USB potřebuje na stejnou funkci speciální čipset, což v praxi znamená, že potřebuje speciální drahý kabel, přičemž FireWire postačuje běžný kabel se správným počtem pinů (standardně šest). FireWire podporuje technologie [[plug-and-play]] a hot swapping. Měděný kabel, který je použit nejčastěji, může mít délku až 4,5 metru a je flexibilnější než většina kabelů pro paralelní SCSI. Kabel se šesti nebo devíti piny dokáže napájet port až 45 [[watt]]y a 30&nbsp;[[volt]]y, což umožňuje energeticky středně náročným zařízením pracovat bez samostatného napájecího zdroje.
+
Spolupráce Lennoxové a Stewarta pokračovala dále i&nbsp;v&nbsp;80.&nbsp;letech. V&nbsp;roce 1980 založili slavné zpěvácké duo [[Eurythmics]]. Lennoxová se v&nbsp;Eurythmics proslavila svým stylem oblékání a také tím, že jednou zosobnila [[Elvis Presley|Elvise Presleyho]]. Během 80.&nbsp;let vydali Eurythmics celou řadu singlů. Ačkoliv se&nbsp;Eurythmics oficiálně nikdy nerozpadli, vydala se Lennoxová od roku 1990 na sólovou dráhu.
-
Dodatek IEEE 1394a, vydaný v roce 2000, upřesnil a vylepšil původní specifikaci. Přidal podporu pro asynchronní&nbsp;streaming, rychlejší rekonfiguraci sběrnice, spojování paketů a úsporný režim spánku. IEEE 1394a nabízí několik výhod oproti IEEE 1394. 1394a je schopen rozhodčích zrychlení, což sběrnici umožňuje urychlit rozhodčí řízení cyklů, což vede ke zlepšení efektivity. To také umožňuje řídit krátký restart sběrnice, při kterém mohou být přidány nebo odebrány uzly, aniž by došlo k&nbsp;velkému poklesu v isochronním přenosu.
+
Ve druhé polovině 90.&nbsp;let obnovila Lennoxová spolupráci se Stewartem a Eurythmics vydali nové album ''[[Peace (album, Eurythmics)|Peace]]''. Poté odstartovalo jejich turné a výtěžky z&nbsp;koncertů putovaly na činnost organizací [[Greenpeace]] a [[Amnesty International]].
 +
 
 +
Lennoxová obdržela celkem osm cen [[BRIT Awards]] a stala se nejvíce oceňovanou zpěvačkou v historii.
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>

Verze z 23. 12. 2021, 09:34

Annie Lennox (Laureate 2008)

Ann Lennox, OBE, známá jako Annie Lennox (* 25. prosince 1954), je britská zpěvačka, politická aktivistka a filantropka. Známou se stala již v 70. letech 20. století s hudební skupinou The Tourists, ale největší mezinárodní úspěch jí přineslo až působení ve skupině Eurythmics80. letech s hudebníkem Davidem A. Stewartem. Se ziskem osmi cen je nejvíce oceňovanou zpěvačkou v historii cen britské populární hudby BRIT Awards. Někdy bývá označována jako „Brits Champion of Champions“.

Annie Lennoxová působila od roku 1976 v kapele Dragon's Playground, kde hrála na flétnu. V kapele působila ještě v době, než se Dragon's Playground proslavili v britské talent show New Faces. V letech 1977 až 1980 byla frontmankou nepříliš známé skupiny The Tourists (dříve známé jako The Catch), kde také navázala spolupráci se zpěvákem Davidem A. Stewartem. V době, kdy hráli společně ve skupině The Tourists, měli spolu milostný vztah. Ten ale skončil v období, kdy založili slavnou skupinu Eurythmics.

Spolupráce Lennoxové a Stewarta pokračovala dále i v 80. letech. V roce 1980 založili slavné zpěvácké duo Eurythmics. Lennoxová se v Eurythmics proslavila svým stylem oblékání a také tím, že jednou zosobnila Elvise Presleyho. Během 80. let vydali Eurythmics celou řadu singlů. Ačkoliv se Eurythmics oficiálně nikdy nerozpadli, vydala se Lennoxová od roku 1990 na sólovou dráhu.

Ve druhé polovině 90. let obnovila Lennoxová spolupráci se Stewartem a Eurythmics vydali nové album Peace. Poté odstartovalo jejich turné a výtěžky z koncertů putovaly na činnost organizací Greenpeace a Amnesty International.

Lennoxová obdržela celkem osm cen BRIT Awards a stala se nejvíce oceňovanou zpěvačkou v historii.