V pondělí 16. září 2024 začala naše další
nová soutěž o nejlepší webovou stránku !!
Proto neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !!

Šablona:Článek dne/2015/16

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Zamyká „Multimediaexpo.cz:Článek dne/2015/16“: Prevence...svůj požadavek můžete vložit na diskusní stránku ([edit=sysop] (do odvolání) [move=sysop] (do odvolání)))
 
(Nejsou zobrazeny 4 mezilehlé verze.)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:SUN-Ultra40-2014-002.jpg|right|160px|Dvojice konektorů IEEE 1394a na předním panelu serveru SUN Ultra 40 M2.]]
+
[[Soubor:Milos Forman 01 4-4-08 Flickr.jpg|right|160px|Miloš Forman (duben 2008)]]
-
'''[[FireWire]]''' ('''IEEE 1394''') je standardní sériová [[sběrnice]] pro připojení periférií k [[počítač]]i. Díky své technické jednoduchosti a pořizovací ceně nahrazuje dříve používané způsoby připojení, především [[SCSI]].
+
'''[[Miloš Forman]]''' (* [[18. únor]]a [[1932]]) je americký [[Režie|režisér]], [[scénář|scenárista]] a [[herec]] českého původu.
-
V současné době jsou k dispozici dvě verze FireWire: původní s šestipinovým kabelem označovaná dnes jako FireWire 400 neboli IEEE&nbsp;1394a s rychlostí 400 Mbit/s a FireWire 800 neboli IEEE&nbsp;1394b s rychlostí až 800&nbsp;Mbit/s a devítipinovým kabelem. Nyní se schvaluje nový&nbsp;standard IEEE 1394c s rychlostí až 3&nbsp;200&nbsp;Mbit/s. FireWire na rozdíl od USB není ale prozatím tak rozšířen a patrně už nikdy nebude. Dnes se používání tohoto rozhraní pro běžné uživatele zúžilo zejména k připojení digitálních videokamer, v profesionální sféře se používá k rychlému připojení externích disků a optických mechanik.
+
Forman jako velmi mladý ztratil rodiče, kteří pro své členství v odbojové skupině zahynuli v koncentračním táboře v Osvětimi. Vyrůstal u příbuzných. Vystudoval pražskou [[Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění|FAMU]]. V Československu do roku [[1968]] natočil několik úspěšných snímků vyznačujících se sžíravým, až černohumorným pohledem na společnost.
-
FireWire může spojit až 63 zařízení ve stromové nebo daisy chain topologii (na rozdíl od sběrnicové topologie paralelního SCSI). To umožňuje komunikaci zařízení na principu [[peer-to-peer]], například mezi [[Scanner|skenerem]] a [[Počítačová tiskárna|tiskárnou]], bez potřeby využití systémové paměti nebo [[Procesor|procesoru]] počítače. FireWire také podporuje více hostitelských zařízení na jedné sběrnici. USB potřebuje na stejnou funkci speciální čipset, což v praxi znamená, že potřebuje speciální drahý kabel, přičemž FireWire postačuje běžný kabel se správným počtem pinů (standardně šest). FireWire podporuje technologie [[plug-and-play]] a hot swapping. Měděný kabel, který je použit nejčastěji, může mít délku až 4,5 metru a je flexibilnější než většina kabelů pro paralelní SCSI. Kabel se šesti nebo devíti piny dokáže napájet port až 45 [[watt]]y a 30&nbsp;[[volt]]y, což umožňuje energeticky středně náročným zařízením pracovat bez samostatného napájecího zdroje.
+
Po obsazení země vojsky Varšavské smlouvy v roce [[1968]] odešel do USA, aby pokračoval ve své filmové tvorbě. Pobyt tam se mu později podařilo u československého režimu legalizovat (zvláště po úspěchu, jehož dosáhl), díky čemuž mohl na svých filmech spolupracovat s českým kameramanem ''[[Miroslav Ondříček|Miroslavem Ondříčkem]]'' a ''[[Amadeus (film)|Amadea]]'' natočit v Praze a okolí.
-
Dodatek IEEE 1394a, vydaný v roce 2000, upřesnil a vylepšil původní specifikaci. Přidal podporu pro asynchronní&nbsp;streaming, rychlejší rekonfiguraci sběrnice, spojování paketů a úsporný režim spánku. IEEE 1394a nabízí několik výhod oproti IEEE 1394. 1394a je schopen rozhodčích zrychlení, což sběrnici umožňuje urychlit rozhodčí řízení cyklů, což vede ke zlepšení efektivity. To také umožňuje řídit krátký restart sběrnice, při kterém mohou být přidány nebo odebrány uzly, aniž by došlo k&nbsp;velkému poklesu v isochronním přenosu.
+
Silně „formanovský“ první americký film ''[[Taking Off (film)|Taking Off]]'' aplikuje jeho obvyklý, na české diváky orientovaný, přístup na americké prostředí v&nbsp;doznívající éře [[hippies]]. Byl sice oceněn první cenou poroty na [[festival]]u v Cannes, ale komerčně neuspěl.
-
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
+
 
 +
Významného úspěchu u diváků Forman dosáhl brzy, po třech letech, v roce [[1974]] svým dalším filmem, adaptací románu [[Ken Kesey|Kena Keseyho]] ''[[Přelet nad kukaččím hnízdem]]''. Tento film americká Akademie filmových umění a věd ocenila pěti [[Oscar]]y, včetně ceny za režii a nejlepší film. I jeho další filmy byly úspěšné, některé z nich více u kritiky než divácky ''(např. [[Valmont]])''. Film ''[[Amadeus (film)|Amadeus]]'' získal dalších osm [[Oscar]]ů včetně obou hlavních kategorií.
 +
 
 +
Miloš Forman je považován za jednoho z nejvýznamnějších českých a <u>významných světových</u> filmových režisérů, úspěšných jak u&nbsp;diváků tak kritiků po celém světě.
 +
 
 +
[[31. leden|31.&nbsp;ledna]] [[2007]] byl v Praze ve Slovanském domě slavnostně uveden v české premiéře jeho nejnovější snímek ''[[Goyovy přízraky]]'' za účasti [[Natalie Portman]] a [[Javier Bardem|Javiera&nbsp;Bardema]], kteří ve filmu ztvárnili dvě ze tří hlavních rolí.
 +
<noinclude>[[Kategorie:Archiv Článků DNE]]</noinclude>

Aktuální verze z 10. 1. 2018, 21:51

Miloš Forman (duben 2008)

Miloš Forman (* 18. února 1932) je americký režisér, scenárista a herec českého původu.

Forman jako velmi mladý ztratil rodiče, kteří pro své členství v odbojové skupině zahynuli v koncentračním táboře v Osvětimi. Vyrůstal u příbuzných. Vystudoval pražskou FAMU. V Československu do roku 1968 natočil několik úspěšných snímků vyznačujících se sžíravým, až černohumorným pohledem na společnost.

Po obsazení země vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 odešel do USA, aby pokračoval ve své filmové tvorbě. Pobyt tam se mu později podařilo u československého režimu legalizovat (zvláště po úspěchu, jehož dosáhl), díky čemuž mohl na svých filmech spolupracovat s českým kameramanem Miroslavem Ondříčkem a Amadea natočit v Praze a okolí.

Silně „formanovský“ první americký film Taking Off aplikuje jeho obvyklý, na české diváky orientovaný, přístup na americké prostředí v doznívající éře hippies. Byl sice oceněn první cenou poroty na festivalu v Cannes, ale komerčně neuspěl.

Významného úspěchu u diváků Forman dosáhl brzy, po třech letech, v roce 1974 svým dalším filmem, adaptací románu Kena Keseyho Přelet nad kukaččím hnízdem. Tento film americká Akademie filmových umění a věd ocenila pěti Oscary, včetně ceny za režii a nejlepší film. I jeho další filmy byly úspěšné, některé z nich více u kritiky než divácky (např. Valmont). Film Amadeus získal dalších osm Oscarů včetně obou hlavních kategorií.

Miloš Forman je považován za jednoho z nejvýznamnějších českých a významných světových filmových režisérů, úspěšných jak u diváků tak kritiků po celém světě.

31. ledna 2007 byl v Praze ve Slovanském domě slavnostně uveden v české premiéře jeho nejnovější snímek Goyovy přízraky za účasti Natalie Portman a Javiera Bardema, kteří ve filmu ztvárnili dvě ze tří hlavních rolí.