Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

CD-RW

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (1 revizi)
m (1 revizi)
 

Aktuální verze z 30. 4. 2014, 15:48

spodní strana CD-RW média

Média CD-RW (Compact Disk ReWritable) mají všechny vlastnosti jako CD-R, navíc však umožňují smazání jejich obsahu a nahrání nového. Počet takových přepisů (rewrite) se uvádí kolem 1000. Na rozdíl od CD a CD-R má toto médium v sobě chemickou vrstvu, která může být v amorfní nebo krystalické struktuře. Amorfní struktura rozptyluje světelný paprsek laseru, kdežto krystalická struktura ho propouští. Zápis neboli změna struktury citlivé vrstvy se provádí zvýšenou intenzitou laserového paprsku, čímž se vrstva lokálně zahřeje a roztaví.

Obsah

Charakteristika média

Složení chemické vrstvy

Chemická vrstva umožnující laserový záznam digitálních informací se v dnešní době skládá především ze sloučenin:

Princip detekce

Detekce probíhá na základě rozdílné odrazivosti krystalické a amorfní vrstvy (odrazivost krystalické vrstvy je přibližně o 10% vyšší než u amorfní vrstvy). Potřebný výkon laseru pro úspěšnou detekci se pohybuje v řádech desetin mW.

Princip zápisu

Zápis je realizován krátkým pulsem o vysokém výkonu (řádově desítky mW) kdy v chemické vrstvě dojde k roztavení a následnému chladnutí aktivní vrstvy za vzniku amorfní struktury.

Vymazání zápisu

Mazání z těchto médii je realizováno delším pulsem o nižším výkonu (řádově jednotky mW) než u zápisu. Tak nedochází k úplnému roztavení vrstvy, která by se při chladnutí transformovala do amorfní struktury, ale pouze k zahřátí nad teplotu krystalizace při níž dochází k rekrystalizaci vrstvy → smazání záznamu.

Literatura

  • T. D. Milster in: Th. G. Brown, K. Creath, H. Kogelnik, M. A. Kriss, J. Schmit, M. J. Weber (eds.), The Optics Encyclopedia – Basic Fundations and Practical Applications Volume 1, Wiley-VCH, Weinheim, Germany (2004), p. 227 – 274.
  • M. Wuttig in: R. Waser (ed.), Nanoelectronics and Information Technology, Advanced Electronic Materials and Novel Devices, Wiley VCH, Weinheim, Germany (2003), p. 645 – 658.
  • M. Wuttig, Nat. Mater., 4 (4) (2005) p. 265 – 266.
  • H. J. Borg, R. van Woudenberg, J. Magn. Mag. Mater. 193 (1 3) (1999) p. 519 – 525.
  • G. F. Zhou, Mater. Sci.Eng.A – Struct. Mater. Prop. Microstruct. Process. 304 (Spec. Iss.) (2001) p. 73 80.