Slaviboř

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Nahrazení textu)
m (1 revizi)
 

Aktuální verze z 17. 11. 2013, 21:19


Slaviboř byla dříve samostatná obec, vzdálená od Telče 5,5 km jižním směrem. Roku 1960 se stala součástí obce Černíč. Nachází se v nadmořské výšce 477 metrů po obou stranách řeky Moravská Dyje, která asi 8 km severněji pramení. Jižně od obce řeka vytváří řadu zákrutů v zamokřené nivě, aby poté protékala Černičským rybníkem. Ve vesnici je železniční zastávka Slaviboř, která je společná pro obě obce (Slaviboř a Černíč). Železniční trať v těchto místech kopíruje tok řeky až do Dačic. Ve vsi nikdy nebyla škola ani obchod. Žactvo chodilo do obecné školy do Radkova, do měšťanky do Telče. Nyní žáci převážně navštěvují základní školu v Telči.

Historie a vývoj do současnosti

V písemných pramenech se ves poprvé připomíná roku 1355. Od roku 1366 náležela k telčskému panství. Před třicetiletou válkou bylo ve vsi 8 usedlostí. V roce 1843 žilo v obci podle vceňovacího operátu 127 obyvatel ve 20 domech a 25 domácnostech. Na týdenní trhy se jezdilo ze Slaviboře do Telče. Desátky se odváděly farám v Urbanově a v Telči a také panství Telč. Již v této době je zmiňován v pramenech 1 mlynář, což svědčí o existenci mlýna. První známý zápis je v kronice obce Černíč z roku 1784, kdy byl Pazderův. Dále je uváděn majitel Johan Veselý. V roce 1866 další majitel Jan Bláha a od roku 1896 Jan Procházka. Jedná se o nejseverněji položený mlýn na této řece. Při stavbě železnice z Telče do Slavonic v roce 1902 bylo 6 domů na levém břehu Dyje zbořeno, ale do roku 1945 byly dva nové postaveny. Obec byla elektrifikována v roce 1937. Uprostřed vesnice stávala "pastouška", která ale již také byla zbořena. V 60. letech minulého století byl v obci postaven kulturní dům a kanceláře JZD. V současné době je ve vesnici obydleno 15 domů, ale asi pouze z poloviny trvale žijícími obyvateli.

Památky a pamětihodnosti obce

V obci a okolí je jeden železný a tři kamenné kříže. U železniční zastávky je památník padlým občanům obce v První světové válce.

Literatura

  • NEKUDA, Vladimír. Vlastivěda moravská Dačicko Slavonicko Telčsko. Brno : Muzejní spolek Brno, 2005.   str. 970 - 972


Černíč | Myslůvka | Slaviboř