Starobní důchod

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (1 revizi)
m (1 revizi)
 

Aktuální verze z 15. 11. 2013, 08:02

Broom icon.png Tento článek potřebuje úpravy. Můžete Multimediaexpo.cz pomoci tím, že ho vylepšíte.
Jak by měly články vypadat, popisují stránky Vzhled a styl a Encyklopedický styl.
Broom icon.png

Starobní důchod je druh důchodové dávky, na kterou má nárok dle zákona o důchodovém pojištění (č. 155/1995 Sb., dále jen zdp) každý, kdo získal dobu pojištění:

  1. nejméně 25 let a dosáhl aspoň věku potřebného pro vznik nároku na starobní důchod (dále jen "důchodový věk"), nebo
  2. 15 let a dosáhl aspoň 65 let věku

Obsah

Důchodový věk

Crystal Clear xclock.png   Informace uvedené v tomto článku potřebují aktualizaci.
  Prosíme, pomozte vylepšit článek tak, aby obsahoval aktuální stav a všechny   nedávné události.
Crystal Clear kworldclock.png

Starobní důchod (podle § 29 zdp)

Důchodový věk byl do konce roku 1995:
u mužů 60 let,
u žen
53 let, pokud vychovaly alespoň pět dětí,
54 let, pokud vychovaly tři nebo čtyři děti,
55 let, pokud vychovaly dvě děti,
56 let, pokud vychovaly jedno dítě, nebo
57 let U pojištěnců, kteří dosáhnou věkových hranic výše v období od 1. ledna 1996 do 31. prosince 2012, se důchodový věk stanoví tak, že ke kalendářnímu měsíci, ve kterém pojištěnec dosáhl této hranice, se přičítají u mužů dva kalendářní měsíce a u žen čtyři kalendářní měsíce za každý i započatý kalendářní rok z doby po 31. prosinci 1995 do dne dosažení věkových hranic uvedených výše, a za důchodový věk se považuje věk dosažený v takto určeném kalendářním měsíci v den, který se číslem shoduje se dnem narození pojištěnce; neobsahuje-li takto určený měsíc takový den, považuje se za důchodový věk ten věk, který je dosažen v posledním dni takto určeného kalendářního měsíce. Po 31. prosinci 2012 činí důchodový věk:
u mužů 63 let,


u žen
59 let, pokud vychovaly alespoň pět dětí,
60 let, pokud vychovaly tři nebo čtyři děti,
61 let, pokud vychovaly dvě děti,
62 let, pokud vychovaly jedno dítě, nebo
63 let.

Předčasný starobní důchod - dočasně krácený (podle § 30 zdp)

Pojištěnec má nárok na starobní důchod před dosažením důchodového věku podle § 30 zdp, jestliže

  1. získal dobu pojištění nejméně 25 let,
  2. ke dni, od něhož má být starobní důchod přiznán, je poživatelem částečného invalidního důchodu (příp. pobíral plný invalidní důchod nepřetržitě aspoň po dobu pěti let), a
  3. ke dni přiznání důchodu do dosažení důchodového věku mu chybí nejvýše dva roky (u plného invalidního důchodu 5 let).

Výše uvedené podmínky musel pojištěnec splnit nejpozději do 31.12.2006.

Předčasný starobní důchod - trvale krácený (podle § 31 zdp)

Zákonem je umožněno i čerpání předčasného trvale kráceného důchodu a to nejdříve tři roky před dosažením důchodového věku. Pojištěnec musí splnit podmínku minimálně 25 let doby pojištění.

Výpočet starobního důchodu

Výše starobního důchodu se skládá ze základní a procentní výměry. Základní výměra činí 2170 Kč. Procentní výměra činí 1,5 % za každý celý rok doby pojištění. Procentní výměra plného invalidního důchodu činí nejméně 770 Kč. Maximální hranice není stanovena.

Krácení u předčasného starobního důchodů § 30 zdp

Výše procentní výměry se stanoví stejným způsobem jako výše procentní výměry starobního důchodu přiznávaného po dosažení důchodového. Za každých i započatých 90 kalendářních dnů z doby ode dne, od kterého se přiznává starobní důchod, do data dosažení důchodového věku se procentní výměra snižuje o 1,3 % výpočtového základu. Výše procentní výměry i po snížení nesmí být však nižší než 770 Kč měsíčně. Po dosažení důchodového věku si pojištěnec na příslušné okresní správě sociálního zabezpečení požádá o "řádný" starobní důchod (podle § 29 zdp). ČSSZ mu poté vypočítá starobní důchod bez jakýchkoliv krácení.

Krácení u předčasného starobního důchodů § 31 zdp

Výše procentní výměry se stanoví stejným způsobem jako výše procentní výměry starobního důchodu přiznávaného po dosažení důchodového věku. Za každých i započatých 90 kalendářních dnů z doby ode dne, od kterého se přiznává starobní důchod, do dosažení důchodového věku se však procentní výměra snižuje o 0,9 % výpočtového základu. Výše procentní výměry i po snížení nesmí být však nižší než 770 Kč měsíčně. Krácení je trvalé a není možné požádat o přepočet na starobní důchod. Příkladem think tanku, který se zabývá reformou penzijního systému v České republice, je Institut pro sociální a ekonomické analýzy.

Externí odkazy