Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Náhodná procházka

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Nahrazení textu „<math>“ textem „<big>\(“)
m (Nahrazení textu „</math>“ textem „\)</big>“)
 
Řádka 3: Řádka 3:
== Jednorozměrná procházka ==
== Jednorozměrná procházka ==
-
Speciálním případem náhodné procházky je její jednorozměrná varianta. Simuluje případ, kdy chodec v každém kroku může po přímé cestě udělat s pravděpodobností '''''p''''' krok vpřed a '''''1 – p''''' krok vzad. Střední vzdálenost od počátečního bodu při '''''p=0,5''''' konverguje pro procházku<br />tohoto typu k <big>\(\sqrt{2 n \over \pi} \approx 0.8 \sqrt{n}</math> , kde ''n'' je počet kroků jednotkové délky.
+
Speciálním případem náhodné procházky je její jednorozměrná varianta. Simuluje případ, kdy chodec v každém kroku může po přímé cestě udělat s pravděpodobností '''''p''''' krok vpřed a '''''1 – p''''' krok vzad. Střední vzdálenost od počátečního bodu při '''''p=0,5''''' konverguje pro procházku<br />tohoto typu k <big>\(\sqrt{2 n \over \pi} \approx 0.8 \sqrt{n}\)</big> , kde ''n'' je počet kroků jednotkové délky.
== Vztah k Brownovu pohybu ==
== Vztah k Brownovu pohybu ==

Aktuální verze z 14. 8. 2022, 14:52

Náhodná procházka je v matematice a fyzice užívaná formalizace intuitivní myšlenky provádění náhodných kroků. Každý další krok, obvykle stejné délky, je učiněn náhodným směrem. Někdy je také nazývána chůzí opilce.

Jednorozměrná procházka

Speciálním případem náhodné procházky je její jednorozměrná varianta. Simuluje případ, kdy chodec v každém kroku může po přímé cestě udělat s pravděpodobností p krok vpřed a 1 – p krok vzad. Střední vzdálenost od počátečního bodu při p=0,5 konverguje pro procházku
tohoto typu k \(\sqrt{2 n \over \pi} \approx 0.8 \sqrt{n}\) , kde n je počet kroků jednotkové délky.

Vztah k Brownovu pohybu

Brownův pohyb je limita náhodné procházky. Čili náhodná procházka se s délkou kroku blížící se nule blíží k Brownovu pohybu.