V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Yahya Jammeh

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Nahrazení textu „{{Kategorie:Narození.*]]“ textem „“)
m (1 revizi)
 

Aktuální verze z 21. 6. 2013, 13:29

Yahya Jammeh - prezident Gambie

Yahya (Abdul-Aziz Jemus Junkung) Jammeh (* 25. května 1965, Kanilai, Gambie) je současným prezidentem Gambie. Voják, který se v necelých 30 letech stal hlavou státu, získal základní a střední vzdělání v rodné Gambii. Po maturitě vstoupil v roce 1984 do armády. Jako příslušník mírových sborů v hodnosti seržanta působil v Libérii. Po návratu do vlasti spolu se skupinou mladých veteránů, kteří liberijskou misi nedostali zaplacenu, svrhl v červenci roku 1994 nekrvavým, ale zjevně nepříliš předem plánovaným způsobem presidenta Dawda Jawaru. Jammeh stál v čele státu nejprve jako předseda pětičlenné Armed Forces Provisional Ruling Council (Dočasná vládnoucí rada ozbrojených sil), přestál několik pokusů o své svržení, včetně snahy o převrat ze strany některých ostatních členů Rady. Uplatňoval značně autoritářský způsob vlády, zároveň však bylo patrné, že mu chybí hlubší koncepce politického programu.

Kapitán Jammeh (všichni členové Rady se povýšili na kapitána) se rozhodl z armády odejít (při té příležitosti byl povýšen na plukovníka), aby se ve volbách roku 1996 mohl ucházet o presidentský úřad. Ústavní podmínky pro uchazeče o úřad presidenta byly Jammehovi napsány na míru – kandidát musel být ve věku mezi 30 a 65 lety. Takováto věková hranice znemožnila kandidaturu řadě politických veteránů, kteří se mohli stát Jammehovi vážnými soupeři. Presidentské volby Jammeh skutečně vyhrál, avšak jejich poctivost byla mezinárodně zpochybňována.

Svůj úřad obhájil ve volbách v říjnu 2001, které již byly mezinárodními pozorovateli, na rozdíl od gambijské opozice, označeny za celkem spravedlivé. Nicméně po volbách se Jammeh do značné míry vrátil k autoritativnímu způsobu vládnutí s represivním postojem vůči opozici.

22. září 2006 byl již potřetí zvolen prezidentem, když získal 67.3% hlasů.