Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Šablona:Článek dne HL/2020/06

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
(+ Aktualizace)
m (Nahrazení textu „<noinclude>Kategorie:Článek DNE</noinclude>“ textem „<noinclude>Kategorie:Archiv Článků DNE</noinclude>“)
 
(Nejsou zobrazeny 3 mezilehlé verze.)
Řádka 4: Řádka 4:
Proběhla od [[3. červen|3. června]] do [[7. červen|7. června]] [[1942]]. Japonským cílem bylo obsadit atol [[Midway]] a vylákat americké námořnictvo k „rozhodující bitvě“. Paralelně s obsazením Midwaye měla na severu proběhnou [[Operace AL]].
Proběhla od [[3. červen|3. června]] do [[7. červen|7. června]] [[1942]]. Japonským cílem bylo obsadit atol [[Midway]] a vylákat americké námořnictvo k „rozhodující bitvě“. Paralelně s obsazením Midwaye měla na severu proběhnou [[Operace AL]].
-
Díky zpravodajské službě se Američané dozvěděli o místě příštího japonského útoku a do oblasti vyslali jediné tři operační letadlové lodě, které v té době v Tichomoří měli. Ráno 4. června vyslaly japonské letadlové lodě první vlnu letadel k útoku na Midway. Japonský svaz byl zpozorován a po sedmé hodině ranní poprvé napaden torpédovými bombardéry z Midwaye. Útoky pozemních a později i palubních letounů na japonský svaz probíhaly neustále (ale&nbsp;neúspěšně) až do 10:25, kdy zaútočily střemhlavé bombardéry z letadlových lodí [[USS Yorktown (CV-5)|USS ''Yorktown'']] a [[USS Enterprise (CV-6)|USS ''Enterprise'']]. Tři japonské letadlové lodě byly vyřazeny a později potopeny doprovodnými plavidly. Poslední letadlová loď ''[[Hirjú]]'' poté vyslala celkem dvě útočné vlny, které těžce poškodily ''Yorktown''. ''Hirjú'' byla těžce poškozena večer téhož dne dalším americkým náletem a následujícího dne doražena vlastním torpédoborcem. Japonci se rozhodli ustoupit. Dne 6. června přišli ještě Japonci o těžký křižník [[Mikuma (1934)|''Mikuma'']] a jeho sesterská loď [[Mogami (1934)|''Mogami'']] byla těžce poškozena. Téhož dne ještě ponorka ''[[I-168]]'' torpédovala poškozený ''Yorktown'' a asistující torpédoborec [[USS Hammann (DD-412)|USS ''Hammann'']]. Torpédoborec se potopil okamžitě a ''Yorktown'' šel ke dnu v ranních hodinách 7. června. Spojené státy dosáhly rozhodujícího vítězství. Po následujících asi 60 let byla bitva u Midway líčením západních historiků a Fučidy, kteří bitvu popisovali převážně z amerického úhlu pohledu a&nbsp;převážně bez&nbsp;znalosti japonských postupů a pramenů, zahalena do legend, polopravd a lží.
+
Díky zpravodajské službě se Američané dozvěděli o místě příštího japonského útoku a do oblasti vyslali jediné tři operační letadlové lodě, které v té době v Tichomoří měli. Ráno 4. června vyslaly japonské letadlové lodě první vlnu letadel k útoku na Midway. Japonský svaz byl zpozorován a po sedmé hodině ranní poprvé napaden torpédovými bombardéry z Midwaye. Útoky pozemních a později i palubních letounů na japonský svaz probíhaly neustále (ale&nbsp;neúspěšně) až do 10:25, kdy zaútočily střemhlavé bombardéry z letadlových lodí [[USS Yorktown (CV-5)|USS ''Yorktown'']] a [[USS Enterprise (CV-6)|USS ''Enterprise'']]. Tři japonské letadlové lodě byly vyřazeny a později potopeny doprovodnými plavidly. Poslední letadlová loď [[Hirjú]] poté vyslala celkem dvě útočné vlny, které těžce poškodily ''Yorktown''. ''Hirjú'' byla těžce poškozena večer téhož dne dalším americkým náletem a následujícího dne doražena vlastním torpédoborcem. Japonci se rozhodli ustoupit. Dne 6. června přišli ještě Japonci o těžký křižník [[Mikuma (1934)|''Mikuma'']] a jeho sesterská loď [[Mogami (1934)|''Mogami'']] byla těžce poškozena. Téhož dne ještě ponorka ''[[I-168]]'' torpédovala poškozený ''Yorktown'' a asistující torpédoborec [[USS Hammann (DD-412)|USS ''Hammann'']]. Torpédoborec se potopil okamžitě a ''Yorktown'' šel ke dnu v ranních hodinách 7. června. Spojené státy dosáhly rozhodujícího vítězství. Po následujících asi 60 let byla bitva u Midway líčením západních historiků a Fučidy, kteří bitvu popisovali převážně z amerického úhlu pohledu a&nbsp;převážně bez&nbsp;znalosti japonských postupů a pramenů, zahalena do legend, polopravd a lží.
Japonsko dosáhlo v začátku války svých válečných cílů, [[obsazení Filipín (1941-1942)|obsazení Filipín]], [[obsazení Malajsie a Singapuru (1941-1942)|obsazení Malajsie a Singapuru]] a zabezpečení zásob a surovin na [[Jáva|Jávě]] a [[Borneo|Borneu]] a ostatních ostrovech [[Nizozemská východní Indie|Holandské východní Indie]] (Indonesie).
Japonsko dosáhlo v začátku války svých válečných cílů, [[obsazení Filipín (1941-1942)|obsazení Filipín]], [[obsazení Malajsie a Singapuru (1941-1942)|obsazení Malajsie a Singapuru]] a zabezpečení zásob a surovin na [[Jáva|Jávě]] a [[Borneo|Borneu]] a ostatních ostrovech [[Nizozemská východní Indie|Holandské východní Indie]] (Indonesie).
-
Jamamotovým primárním cílem bylo zničení zbývajících amerických letadlových lodí. Tento plán byl částečně podpořen [[Doolittlův nálet|Doolittlovým náletem]] na [[Japonsko]]. Potopení amerických letadlových lodí a obsazení Midway se zdálo být jedinou cestou k odstranění této hrozby. Midway v rukou Japonců by poskytla dostatečně předsunutý kontrolní bod, který by propříště před takovým útokem varoval a navíc by z ní bylo možno ohrožovat [[Havaj]]ské ostrovy s&nbsp;námořní základnou v [[Pearl Harbor]]u. Američané pokládali Midway za hlavní bod obrany proti japonskému loďstvu.
+
Jamamotovým primárním cílem bylo zničení zbývajících amerických letadlových lodí. Tento plán byl částečně podpořen [[Doolittlův nálet|Doolittlovým náletem]] na [[Japonsko]]. Potopení amerických letadlových lodí a obsazení Midway se zdálo být jedinou cestou k odstranění této hrozby. Midway v rukou Japonců by poskytla dostatečně předsunutý kontrolní bod, který by propříště před takovým útokem varoval a navíc by z ní bylo možno ohrožovat [[Havaj]]ské ostrovy s&nbsp;námořní základnou v&nbsp;[[Pearl Harbor]]u.
-
Plán bitvy vymyslel admirál Isoroku Jamamoto. Jamamoto chtěl vnutit rozhodující bitvu americkému loďstvu a zničit ho, zejména zničit americké letadlové lodě, čímž by následně Japonsko ovládlo [[Tichý oceán]] a přinutilo by [[Spojené státy americké|Spojené státy]] k míru. Japonský plán však selhal. Američané rozluštili japonské kódy a znali japonský plán do značných podrobností.
+
Plán bitvy vymyslel admirál Isoroku Jamamoto. Jamamoto chtěl vnutit rozhodující bitvu americkému loďstvu a zničit ho, zejména zničit americké letadlové lodě, čímž by následně Japonsko ovládlo [[Tichý oceán]] a přinutilo by [[Spojené státy americké|Spojené státy]] k míru. Japonský plán však selhal. Američané rozluštili japonské kódy a znali japonský plán do značných podrobností. Američané se většinou vyhýbali přímému střetnutí se silnějším japonským loďstvem, ovšem Jamamoto správně předpokládal, že Midwaye se nevzdají bez&nbsp;boje.
-
 
+
<noinclude>[[Kategorie:Archiv Článků DNE]]</noinclude>
-
Američané se většinou vyhýbali přímému střetnutí se silnějším japonským loďstvem, ovšem Jamamoto správně předpokládal, že Midwaye se nevzdají bez boje. Napadením Midway chtěl vlákat americké síly do střetnutí, ve kterém by jej zničil.
+
-
 
+
-
Aby Američany zmátl ohledně cíle útoku, naplánoval také obsazení Aleutských ostrovů 24 hodin před prvním leteckým úderem na Midway. Pro absolutní jistotu také navrhl den před útokem na Aleuty letecký průzkum nad [[Pearl Harbor]]em pro zjištění, jestli v přístavu kotví americká flotila. Jamamoto hodlal k realizaci plánu využít těch největších japonských [[Letadlová loď|letadlových lodí]] a těch nejlepších admirálů japonského císařského loďstva. Letadlové lodě byly nakonec nasazeny proti Midway čtyři: ''Akagi'', ''Kaga'', ''Hirjú'' a ''Sorjú''. Jako jejich nejvyššího velitele zvolil [[admirál]]a Čúiči&nbsp;Naguma.
+
-
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
+

Aktuální verze z 12. 1. 2023, 11:52

USS Yorktown byl zasažen leteckým torpédem...

Bitva u Midway byla rozhodující námořní bitva druhé světové války.

Proběhla od 3. června do 7. června 1942. Japonským cílem bylo obsadit atol Midway a vylákat americké námořnictvo k „rozhodující bitvě“. Paralelně s obsazením Midwaye měla na severu proběhnou Operace AL. Díky zpravodajské službě se Američané dozvěděli o místě příštího japonského útoku a do oblasti vyslali jediné tři operační letadlové lodě, které v té době v Tichomoří měli. Ráno 4. června vyslaly japonské letadlové lodě první vlnu letadel k útoku na Midway. Japonský svaz byl zpozorován a po sedmé hodině ranní poprvé napaden torpédovými bombardéry z Midwaye. Útoky pozemních a později i palubních letounů na japonský svaz probíhaly neustále (ale neúspěšně) až do 10:25, kdy zaútočily střemhlavé bombardéry z letadlových lodí USS Yorktown a USS Enterprise. Tři japonské letadlové lodě byly vyřazeny a později potopeny doprovodnými plavidly. Poslední letadlová loď Hirjú poté vyslala celkem dvě útočné vlny, které těžce poškodily Yorktown. Hirjú byla těžce poškozena večer téhož dne dalším americkým náletem a následujícího dne doražena vlastním torpédoborcem. Japonci se rozhodli ustoupit. Dne 6. června přišli ještě Japonci o těžký křižník Mikuma a jeho sesterská loď Mogami byla těžce poškozena. Téhož dne ještě ponorka I-168 torpédovala poškozený Yorktown a asistující torpédoborec USS Hammann. Torpédoborec se potopil okamžitě a Yorktown šel ke dnu v ranních hodinách 7. června. Spojené státy dosáhly rozhodujícího vítězství. Po následujících asi 60 let byla bitva u Midway líčením západních historiků a Fučidy, kteří bitvu popisovali převážně z amerického úhlu pohledu a převážně bez znalosti japonských postupů a pramenů, zahalena do legend, polopravd a lží.

Japonsko dosáhlo v začátku války svých válečných cílů, obsazení Filipín, obsazení Malajsie a Singapuru a zabezpečení zásob a surovin na Jávě a Borneu a ostatních ostrovech Holandské východní Indie (Indonesie). Jamamotovým primárním cílem bylo zničení zbývajících amerických letadlových lodí. Tento plán byl částečně podpořen Doolittlovým náletem na Japonsko. Potopení amerických letadlových lodí a obsazení Midway se zdálo být jedinou cestou k odstranění této hrozby. Midway v rukou Japonců by poskytla dostatečně předsunutý kontrolní bod, který by propříště před takovým útokem varoval a navíc by z ní bylo možno ohrožovat Havajské ostrovy s námořní základnou v Pearl Harboru.

Plán bitvy vymyslel admirál Isoroku Jamamoto. Jamamoto chtěl vnutit rozhodující bitvu americkému loďstvu a zničit ho, zejména zničit americké letadlové lodě, čímž by následně Japonsko ovládlo Tichý oceán a přinutilo by Spojené státy k míru. Japonský plán však selhal. Američané rozluštili japonské kódy a znali japonský plán do značných podrobností. Američané se většinou vyhýbali přímému střetnutí se silnějším japonským loďstvem, ovšem Jamamoto správně předpokládal, že Midwaye se nevzdají bez boje.