V pondělí 16. září 2024 začala naše další
nová soutěž o nejlepší webovou stránku !!
Proto neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !!

Šablona:Článek dne HL/2019/16

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Zamyká „Šablona:Článek dne HL/2019/16“: Prevence...svůj požadavek můžete vložit na diskusní stránku ([edit=sysop] (do odvolání) [move=sysop] (do odvolání)))
m (Nahrazení textu „Kategorie:Článek DNE“ textem „Kategorie:Archiv Článků DNE“)
 
(Nejsou zobrazeny 2 mezilehlé verze.)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:SUN-Ultra40-2014-002.jpg|right|160px|Dvojice konektorů IEEE 1394a na předním panelu serveru SUN Ultra 40 M2.]]
+
[[Soubor:Paulina Porizkova-Flickr-2014.jpg|right|160px|Pavlína Pořízková (2014)]]
-
'''[[FireWire]]''' ('''IEEE 1394''') je standardní sériová [[sběrnice]] pro připojení periférií k [[počítač]]i. Díky své technické jednoduchosti a pořizovací ceně nahrazuje dříve používané způsoby připojení, především [[SCSI]].
+
'''[[Pavlína Pořízková]]''', známá také jako '''[[Pavlína Pořízková|Paulina Porizkova]]''', (* [[9. duben|9. dubna]] [[1965]]) je známou česko-americkou herečkou a [[Modelka|supermodelkou]]. Je&nbsp;držitelkou švédského a amerického občanství.
-
V současné době jsou k dispozici dvě verze FireWire: původní s šestipinovým kabelem označovaná dnes jako FireWire 400 neboli IEEE&nbsp;1394a s rychlostí 400 Mbit/s a FireWire 800 neboli IEEE&nbsp;1394b s rychlostí až 800&nbsp;Mbit/s a devítipinovým kabelem. Nyní se schvaluje nový&nbsp;standard IEEE 1394c s rychlostí až 3&nbsp;200&nbsp;Mbit/s. FireWire na rozdíl od USB není ale prozatím tak rozšířen a patrně už nikdy nebude. Dnes se používání tohoto rozhraní pro běžné uživatele zúžilo zejména k připojení digitálních videokamer, v profesionální sféře se používá k rychlému připojení externích disků a optických mechanik.
+
Kdy byla ještě batole, její otec a matka spolu opustili [[Československo]], kvůli brutální sovětské invazi v roce [[1968]] a přestěhovali se do Lundu v jižním [[Švédsko|Švédsku]]. Paulinu a její mladšího bratra Jáchymovi nechali pod péčí jejich babičky, věříce, že děti by mohly vzít později.
-
FireWire může spojit až 63 zařízení ve stromové nebo daisy chain topologii (na rozdíl od sběrnicové topologie paralelního SCSI). To umožňuje komunikaci zařízení na principu [[peer-to-peer]], například mezi [[Scanner|skenerem]] a [[Počítačová tiskárna|tiskárnou]], bez potřeby využití systémové paměti nebo [[Procesor|procesoru]] počítače. FireWire také podporuje více hostitelských zařízení na jedné sběrnici. USB potřebuje na stejnou funkci speciální čipset, což v praxi znamená, že potřebuje speciální drahý kabel, přičemž FireWire postačuje běžný kabel se správným počtem pinů (standardně šest). FireWire podporuje technologie [[plug-and-play]] a hot swapping. Měděný kabel, který je použit nejčastěji, může mít délku až 4,5 metru a je flexibilnější než většina kabelů pro paralelní SCSI. Kabel se šesti nebo devíti piny dokáže napájet port až 45 [[watt]]y a 30&nbsp;[[volt]]y, což umožňuje energeticky středně náročným zařízením pracovat bez samostatného napájecího zdroje.
+
Po nezdařeném záchranném pokusu, ve kterém její matka byla zadržena českou policií, mezinárodní politický tlak vedený známým politikem Olofem&nbsp;Palmem zapříčinil, že česká vláda po sedmi letech povolila rodině Paulíny se znovu sejít. Setkání však skončilo brzy, když manžel odešel a dvojice přistoupila k rozvodu. Otec a dcera se tehdy navzájem odcizili.<br />Paulína nenáviděla období ve Švédsku, jelikož ji sužovaly její vrstevníci kvůli jejímu postavení uprchlíka.
-
Dodatek IEEE 1394a, vydaný v roce 2000, upřesnil a vylepšil původní specifikaci. Přidal podporu pro asynchronní&nbsp;streaming, rychlejší rekonfiguraci sběrnice, spojování paketů a úsporný režim spánku. IEEE 1394a nabízí několik výhod oproti IEEE 1394. 1394a je schopen rozhodčích zrychlení, což sběrnici umožňuje urychlit rozhodčí řízení cyklů, což vede ke zlepšení efektivity. To také umožňuje řídit krátký restart sběrnice, při kterém mohou být přidány nebo odebrány uzly, aniž by došlo k&nbsp;velkému poklesu v isochronním přenosu.
+
Fotograf, který byl přítelem Pořízkové, udělal její fotky a poslal je do modelingové agentury '''Elite''' v roce [[1980]]. Její výška 180&nbsp;cm byla ideálních k tomu, aby se stala modelkou. Ředitel agentury Elite, [[John Casablanca]], si všiml atraktivity a potenciálu Pořízkové a nabídl jí lístek do [[Paříž]]e. Byla to mimořádně lákavá nabídka pro teenagera, který dychtil po tom, aby se dostal ze Švédska a postavil se na vlastní nohy.
-
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
+
 
 +
V [[Paříž]]i se rychle stala top modelkou na začátku 80.&nbsp;let a její sláva se rozšířila do Spojených států, když pózovala v edici plavek pro magazín "Sports Illustrated". Objevila se na titulní stránce časopisu Sports Illustrated Swimsuit, v čísle z roku [[1984]] a znovu v roce [[1985]]. Třetí období v roli "dívky titulků časopisu Sports Illustrated" bylo pravděpodobně přerušeno, když se objevila na&nbsp;titulce magazínu Life.
 +
Pořízková se objevila na první stránce magazínu Playboy ze srpna 1987, což zřejmě byla příprava na její nový kalendář s plavkami. O pár let dříve se objevila nahá v časopise GQ, kvůli čemu se cítila znepokojená.
 +
 
 +
Oba její kalendáře jsou z let 1988 a 1999, od fotografa Marco Glaviano, z nichž se prodalo statisíce kopií. Tímto se nastavil standard, který vydláždil cestu i pro jiné modelky jako [[Cindy Crawford]] pro jejich vlastní obrázkové kalendáře.
 +
 
 +
Pořízková byla dvakrát vybrána a zařazena časopisem People mezi padesát nejkrásnějších lidí na světě, v roce [[1990]] a [[1992]]. Magazín Harper's Bazaar ji nominoval jednou z jeho deseti nejkrásnějších žen v roce 1992. Časopis American Photo ve svém prvním vydání ji prohlásil za modelku 80.&nbsp;let.
 +
 
 +
Objevovala se na titulních stránách velkého počtu časopisů po celém světě, zejména v období mezi 80. a 90-tými lety – včetně Vogue, ELLE, Harper's Bazaar, Self, a Glamour. Také je ztvárněna v reklamě na dietní nápoj Sprite.
 +
 
 +
V roce [[2005]] se dostala do katalogu známé Victoria's&nbsp;Secret.
 +
<noinclude>[[Kategorie:Archiv Článků DNE]]</noinclude>

Aktuální verze z 6. 1. 2022, 16:24

Pavlína Pořízková (2014)

Pavlína Pořízková, známá také jako Paulina Porizkova, (* 9. dubna 1965) je známou česko-americkou herečkou a supermodelkou. Je držitelkou švédského a amerického občanství.

Kdy byla ještě batole, její otec a matka spolu opustili Československo, kvůli brutální sovětské invazi v roce 1968 a přestěhovali se do Lundu v jižním Švédsku. Paulinu a její mladšího bratra Jáchymovi nechali pod péčí jejich babičky, věříce, že děti by mohly vzít později.

Po nezdařeném záchranném pokusu, ve kterém její matka byla zadržena českou policií, mezinárodní politický tlak vedený známým politikem Olofem Palmem zapříčinil, že česká vláda po sedmi letech povolila rodině Paulíny se znovu sejít. Setkání však skončilo brzy, když manžel odešel a dvojice přistoupila k rozvodu. Otec a dcera se tehdy navzájem odcizili.
Paulína nenáviděla období ve Švédsku, jelikož ji sužovaly její vrstevníci kvůli jejímu postavení uprchlíka.

Fotograf, který byl přítelem Pořízkové, udělal její fotky a poslal je do modelingové agentury Elite v roce 1980. Její výška 180 cm byla ideálních k tomu, aby se stala modelkou. Ředitel agentury Elite, John Casablanca, si všiml atraktivity a potenciálu Pořízkové a nabídl jí lístek do Paříže. Byla to mimořádně lákavá nabídka pro teenagera, který dychtil po tom, aby se dostal ze Švédska a postavil se na vlastní nohy.

V Paříži se rychle stala top modelkou na začátku 80. let a její sláva se rozšířila do Spojených států, když pózovala v edici plavek pro magazín "Sports Illustrated". Objevila se na titulní stránce časopisu Sports Illustrated Swimsuit, v čísle z roku 1984 a znovu v roce 1985. Třetí období v roli "dívky titulků časopisu Sports Illustrated" bylo pravděpodobně přerušeno, když se objevila na titulce magazínu Life. Pořízková se objevila na první stránce magazínu Playboy ze srpna 1987, což zřejmě byla příprava na její nový kalendář s plavkami. O pár let dříve se objevila nahá v časopise GQ, kvůli čemu se cítila znepokojená.

Oba její kalendáře jsou z let 1988 a 1999, od fotografa Marco Glaviano, z nichž se prodalo statisíce kopií. Tímto se nastavil standard, který vydláždil cestu i pro jiné modelky jako Cindy Crawford pro jejich vlastní obrázkové kalendáře.

Pořízková byla dvakrát vybrána a zařazena časopisem People mezi padesát nejkrásnějších lidí na světě, v roce 1990 a 1992. Magazín Harper's Bazaar ji nominoval jednou z jeho deseti nejkrásnějších žen v roce 1992. Časopis American Photo ve svém prvním vydání ji prohlásil za modelku 80. let.

Objevovala se na titulních stránách velkého počtu časopisů po celém světě, zejména v období mezi 80. a 90-tými lety – včetně Vogue, ELLE, Harper's Bazaar, Self, a Glamour. Také je ztvárněna v reklamě na dietní nápoj Sprite.

V roce 2005 se dostala do katalogu známé Victoria's Secret.