Šablona:Článek dne/2018/30

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Stránka Multimediaexpo.cz:Článek dne/2017/74 přemístěna na stránku Šablona:Článek dne/2018/30: 2018)
m (Nahrazení textu „<noinclude>Kategorie:Článek DNE</noinclude>“ textem „<noinclude>Kategorie:Archiv Článků DNE</noinclude>“)
 
(Nejsou zobrazeny 3 mezilehlé verze.)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:SUN-Ultra40-2014-002.jpg|right|160px|Dvojice konektorů IEEE 1394a na předním panelu serveru SUN Ultra 40 M2.]]
+
[[Soubor:Caroline Garcia Day 2 of US Open 2018-Flickr.jpg|right|160px|Caroline Garcia (New York, srpen&nbsp;2018)]]
-
'''[[FireWire]]''' ('''IEEE 1394''') je standardní sériová [[sběrnice]] pro připojení periférií k [[počítač]]i. Díky své technické jednoduchosti a pořizovací ceně nahrazuje dříve používané způsoby připojení, především [[SCSI]].
+
'''[[Caroline Garciaová|Caroline Garcia]]''' (* [[16. říjen|16. října]] [[1993]]) je [[Francie|francouzská]] profesionální [[tenis]]tka a vítězka [[French Open 2016 – ženská čtyřhra|ženské&nbsp;čtyřhry&nbsp;French&nbsp;Open&nbsp;2016]].  
-
V současné době jsou k dispozici dvě verze FireWire: původní s šestipinovým kabelem označovaná dnes jako FireWire 400 neboli IEEE&nbsp;1394a s rychlostí 400 Mbit/s a FireWire 800 neboli IEEE&nbsp;1394b s rychlostí až 800&nbsp;Mbit/s a devítipinovým kabelem. Nyní se schvaluje nový&nbsp;standard IEEE 1394c s rychlostí až 3&nbsp;200&nbsp;Mbit/s. FireWire na rozdíl od USB není ale prozatím tak rozšířen a patrně už nikdy nebude. Dnes se používání tohoto rozhraní pro běžné uživatele zúžilo zejména k připojení digitálních videokamer, v profesionální sféře se používá k rychlému připojení externích disků a optických mechanik.
+
Ve&nbsp;své dosavadní kariéře na okruhu WTA&nbsp;Tour vyhrála pět singlových turnajů.
-
FireWire může spojit až 63 zařízení ve stromové nebo daisy chain topologii (na rozdíl od sběrnicové topologie paralelního SCSI). To umožňuje komunikaci zařízení na principu [[peer-to-peer]], například mezi [[Scanner|skenerem]] a [[Počítačová tiskárna|tiskárnou]], bez potřeby využití systémové paměti nebo [[Procesor|procesoru]] počítače. FireWire také podporuje více hostitelských zařízení na jedné sběrnici. USB potřebuje na stejnou funkci speciální čipset, což v praxi znamená, že potřebuje speciální drahý kabel, přičemž FireWire postačuje běžný kabel se správným počtem pinů (standardně šest). FireWire podporuje technologie [[plug-and-play]] a hot swapping. Měděný kabel, který je použit nejčastěji, může mít délku až 4,5 metru a je flexibilnější než většina kabelů pro paralelní SCSI. Kabel se šesti nebo devíti piny dokáže napájet port až 45 [[watt]]y a 30&nbsp;[[volt]]y, což umožňuje energeticky středně náročným zařízením pracovat bez samostatného napájecího zdroje.
+
První titul získala na antukovém Copa Colsanitas 2014, poté opanovala Internationaux de Strasbourg 2016, travnatý Mallorca Open 2016 a čínské Wuhan&nbsp;Open&nbsp;2017 i&nbsp;China&nbsp;Open&nbsp;2017. K nim přidala šest deblových trofejí, když na premiérovou z nich dosáhla se Španělkou [[Lara Arruabarrenová|Larou Arruabarrenovou]] během [[Copa Colsanitas 2014 – ženská čtyřhra|Copa Colsanitas 2014]]. V&nbsp;rámci okruhu ITF získala jeden titul ve&nbsp;dvouhře a&nbsp;čtyři ve&nbsp;čtyřhře.
-
Dodatek IEEE 1394a, vydaný v roce 2000, upřesnil a vylepšil původní specifikaci. Přidal podporu pro asynchronní&nbsp;streaming, rychlejší rekonfiguraci sběrnice, spojování paketů a úsporný režim spánku. IEEE 1394a nabízí několik výhod oproti IEEE 1394. 1394a je schopen rozhodčích zrychlení, což sběrnici umožňuje urychlit rozhodčí řízení cyklů, což vede ke zlepšení efektivity. To také umožňuje řídit krátký restart sběrnice, při kterém mohou být přidány nebo odebrány uzly, aniž by došlo k&nbsp;velkému poklesu v isochronním přenosu.
+
Na [[žebříček WTA|žebříčku WTA]] byla ve&nbsp;dvouhře nejvýše klasifikována v&nbsp;září 2018 na&nbsp;'''4.&nbsp;místě''' a&nbsp;ve&nbsp;čtyřhře pak v&nbsp;říjnu 2016 na&nbsp;'''2.&nbsp;místě'''.
-
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
+
 
 +
Na nejvyšší grandslamové úrovni se probojovala do čtvrtfinále [[French Open 2017 – ženská dvouhra|dvouhry French Open 2017]], v němž podlehla Češce [[Karolína Plíšková|Karolíně Plíškové]]. Z [[French Open 2016 – ženská čtyřhra|ženské čtyřhry French Open 2016]] si odvezla trofej s krajankou [[Kristina Mladenovicová|Kristinou Mladenovicovou]] po zdolání ruského páru [[Jekatěrina Makarovová]] a [[Jelena Vesninová]]. Společně také skončily jako poražené finalistky na [[US Open 2016 – ženská čtyřhra|US Open 2016]] po prohře od americko-české dvojice [[Bethanie Matteková-Sandsová]] a [[Lucie Šafářová]], přestože šly po zisku úvodní sady a stavu 5–4 ve druhé podávat na vítězství v turnaji.  
 +
 
 +
S Mladenovicovou ukončila spolupráci v březnu 2017 po rozhodnutí zaměřit se na singlovou kariéru. Společně se probojovaly do osmi finále a&nbsp;v&nbsp;době, kdy sdílely 2.&nbsp;příčku žebříčku tvořily nejlepší pár světa. V sezóně 2016 se Francouzky staly [[Mistři světa ITF|mistryněmi světa ITF ve čtyřhře]] a WTA je vyhlásila nejlepším párem roku.
 +
 
 +
Ve francouzském fedcupovém týmu [[debut]]ovala v&nbsp;roce&nbsp;[[Fed Cup 2013|2013]] jako 19–letá. Francouzky zvítězily celkově 4:1&nbsp;na&nbsp;zápasy. Ve&nbsp;[[finále Fed Cupu 2016]] proti České republice vyhrála v roli jedničky obě dvouhry, sobotní nad světovou jedenáctkou [[Petra Kvitová|Kvitovou]] i&nbsp;nedělní proti šesté hráčce žebříčku [[Karolína Plíšková|Karolíně&nbsp;Plíškové]]. Rozhodující čtyřhru však s&nbsp;Mladenovicovou nezvládly a Francouzky odešly poraženy 2:3 na&nbsp;zápasy. Do&nbsp;roku 2018 v&nbsp;[[Fed Cup|soutěži]] nastoupila k&nbsp;sedmi mezistátním utkáním s bilancí 8–4&nbsp;ve&nbsp;dvouhře a 5–1&nbsp;ve&nbsp;čtyřhře.
 +
 
 +
Francii reprezentovala na Letních olympijských hrách&nbsp;2016 v&nbsp;Riu de Janeiru, kde v&nbsp;ženské&nbsp;dvouhře dohrála ve druhém kole, když nestačila na desátou nasazenou Britku [[Johanna Kontaová|Johannu Kontaovou]]. Po boku [[Nicolas Mahut|Nicolase Mahuta]] vytvořila nejvýše nasazený pár&nbsp;smíšené&nbsp;soutěže. Otevírací duel proti brazilské dvojici [[Teliana Pereirová]] a [[Marcelo Melo]], startující na divokou kartu, však prohráli ve&nbsp;dvou tiebreacích.
 +
 
 +
Za&nbsp;Francii nastoupila také na [[Hopman Cup 2016|Hopman Cupu 2016]]. V&nbsp;páru s krajanem z druhé stovky [[Kenny de Schepper|Kennym de Schepperem]] obsadili bez výhry čtvrté, poslední místo v&nbsp;základní skupině&nbsp;B. Ve dvouhrách přitom vyhrála všechny tři singly proti [[Heather Watsonová|Heather Watsonové]], [[Sabine Lisická|Sabine Lisické]] i [[Darja Gavrilovová|Darje Gavrilovové]]. Z mixů však francouzští tenisté odešli vždy poraženi.  
 +
<noinclude>[[Kategorie:Archiv Článků DNE]]</noinclude>

Aktuální verze z 5. 1. 2020, 19:41

Caroline Garcia (New York, srpen 2018)

Caroline Garcia (* 16. října 1993) je francouzská profesionální tenistka a vítězka ženské čtyřhry French Open 2016.

Ve své dosavadní kariéře na okruhu WTA Tour vyhrála pět singlových turnajů.

První titul získala na antukovém Copa Colsanitas 2014, poté opanovala Internationaux de Strasbourg 2016, travnatý Mallorca Open 2016 a čínské Wuhan Open 2017 i China Open 2017. K nim přidala šest deblových trofejí, když na premiérovou z nich dosáhla se Španělkou Larou Arruabarrenovou během Copa Colsanitas 2014. V rámci okruhu ITF získala jeden titul ve dvouhře a čtyři ve čtyřhře.

Na žebříčku WTA byla ve dvouhře nejvýše klasifikována v září 2018 na 4. místě a ve čtyřhře pak v říjnu 2016 na 2. místě.

Na nejvyšší grandslamové úrovni se probojovala do čtvrtfinále dvouhry French Open 2017, v němž podlehla Češce Karolíně Plíškové. Z ženské čtyřhry French Open 2016 si odvezla trofej s krajankou Kristinou Mladenovicovou po zdolání ruského páru Jekatěrina Makarovová a Jelena Vesninová. Společně také skončily jako poražené finalistky na US Open 2016 po prohře od americko-české dvojice Bethanie Matteková-Sandsová a Lucie Šafářová, přestože šly po zisku úvodní sady a stavu 5–4 ve druhé podávat na vítězství v turnaji.

S Mladenovicovou ukončila spolupráci v březnu 2017 po rozhodnutí zaměřit se na singlovou kariéru. Společně se probojovaly do osmi finále a v době, kdy sdílely 2. příčku žebříčku tvořily nejlepší pár světa. V sezóně 2016 se Francouzky staly mistryněmi světa ITF ve čtyřhře a WTA je vyhlásila nejlepším párem roku.

Ve francouzském fedcupovém týmu debutovala v roce 2013 jako 19–letá. Francouzky zvítězily celkově 4:1 na zápasy. Ve finále Fed Cupu 2016 proti České republice vyhrála v roli jedničky obě dvouhry, sobotní nad světovou jedenáctkou Kvitovou i nedělní proti šesté hráčce žebříčku Karolíně Plíškové. Rozhodující čtyřhru však s Mladenovicovou nezvládly a Francouzky odešly poraženy 2:3 na zápasy. Do roku 2018 v soutěži nastoupila k sedmi mezistátním utkáním s bilancí 8–4 ve dvouhře a 5–1 ve čtyřhře.

Francii reprezentovala na Letních olympijských hrách 2016 v Riu de Janeiru, kde v ženské dvouhře dohrála ve druhém kole, když nestačila na desátou nasazenou Britku Johannu Kontaovou. Po boku Nicolase Mahuta vytvořila nejvýše nasazený pár smíšené soutěže. Otevírací duel proti brazilské dvojici Teliana Pereirová a Marcelo Melo, startující na divokou kartu, však prohráli ve dvou tiebreacích.

Za Francii nastoupila také na Hopman Cupu 2016. V páru s krajanem z druhé stovky Kennym de Schepperem obsadili bez výhry čtvrté, poslední místo v základní skupině B. Ve dvouhrách přitom vyhrála všechny tři singly proti Heather Watsonové, Sabine Lisické i Darje Gavrilovové. Z mixů však francouzští tenisté odešli vždy poraženi.