Dynamické loadování

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (1 revizi)
m (1 revizi)
 

Aktuální verze z 4. 5. 2014, 09:51

Dynamické loadování je mechanismem, který umožní počítačovému programu, za běhu, načíst knihovnu (nebo jiný soubor) do paměti, načíst adresy funkce a proměnné obsažené v knihovně, provést tyto funkce nebo přístoupit k těmto proměnným. Na rozdíl od statického spojení, tento mechanismus umožňuje počítačovému programu na startu v případě neexistence těchto knihoven, nalézt dostupné knihovny a získat další funkce.

Historie

Dynamickém loadování bylo běžnou technikou u Operačních systémů IBM/360 a to zejména pro I/O podprogramy, COBOL a PL/1 runtime knihoven.

Mezi hlavní výhody patří:

  • Opravy (patche) subsystémů opraví všechny programy najednou, není nutné se k nim znovu připojovat.
  • Knihovny mohou být chráněny před neoprávněnými úpravami.

Systém pro zpracování transakcí CISC, používá dynamické loadování pro načítání svého jádra i obyčejných aplikačních programů. Úpravy aplikačních programů mohly být provedeny v režimu offline a nové kopie změněných programů načteny dynamicky, bez nutnosti restartovat CICS.

Využití

Dynamické loadování se nejčastěji používá při implementaci softwarových pluginů. Například webový server Apache *.DSO "dynamic shared object" plugin soubory jsou knihovny, které jsou načteny dynamicky za běhu. Dynamické loadování je také používáno u počítačových programů, kde více různých knihoven dodává potřebné funkce a kde má uživatel možnost zvolit, které knihovny nebo knihovnu použije.