V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

GNU Free Documentation License

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (1 revizi)
m (+ Typo)
Řádka 26: Řádka 26:
-
{{Článek z Wikipedie}}
+
{{GNU}}{{Článek z Wikipedie}}
[[Kategorie:Autorské právo]]
[[Kategorie:Autorské právo]]
[[Kategorie:GNU]]
[[Kategorie:GNU]]
[[Kategorie:World Wide Web]]
[[Kategorie:World Wide Web]]

Verze z 21. 4. 2014, 23:31

GFDL je anglická zkratka slov GNU Free Documentation License, což v překladu znamená volně přístupná koncese GNU pro dokumenty. Podobá se GPL, avšak týká se dokumentů, nikoliv programů. Dokument pod tímto povolením je volný a veřejný. Kopie dokumentu a jeho změny zůstávají pod touto licencí – tedy volně přístupné. Dokumenty je možné prodávat, ale nelze zakázat další volnou redakci. GFDL povoluje označit neměnné varianty, např. pro autorské poznámky.

Obsah

Časová osa

FDL byla vydána v podobě návrhu k připomínkování ke konci roku 1999. Po revizích vyšla v březnu 2000 verze 1.1 a v listopadu 2002 verze 1.2. Aktuální verze je 1.3, vydaná 3. listopadu 2008, ve které byla přidána zejména možnost migrace na CC-by-sa 2.0 (na žádost Wikipedie).[1]

První diskusní draft GNU Free Documentation License verze 2 byl vydán 26. září 2006, společně s návrhem nové GNU Simpler Free Documentation License.

Nový návrh GNU FDL zahrnuje mnoho vylepšení, například nové termíny vymyšlené při práci na GPLv3 ke zlepšení internacionalizace, dále vyjasnění, která mají pomoci lidem v použití licence pro audio a video, anebo uvolněné požadavky pro použití výňatků z díla.

Nově představená GNU Simpler Free Documentation License nemá žádné požadavky ohledně uchování textů na deskách a invariantních sekcí. To umožní snazší volbu licencování pro autory, kteří nechtějí uplatňovat tyto funkce GNU FDL.

1. prosince 2007 oznámil Jimmy Wales, že dlouhé období diskusí a vyjednávání mezi Free Software Foundation, Creative Commons, Wikimedia Foundation a dalšími skončilo vytvořením návrhu podporovaného FSF a Creative Commons, který upravuje Free Documentation License do takové podoby, aby měla Wikimedia Foundation možnost migrovat projekty na CC-BY-SA.[2][3] Tyto změny byly implementovány do verze 1.3 licence[1].

Související články

Reference

  1. 1,0 1,1 FDL 1.3 FAQ
  2. Some important news from Wikipedia to understand clearly (Lessig Blog)
  3. http://wikimediafoundation.org/wiki/Resolution:License_update

Externí odkazy


     Projekt GNU
Organizace

GNU ManifestFree Software Foundation

Licence

GNU General Public LicenseGNU Lesser General Public LicenseAffero General Public LicenseGNU Free Documentation LicenseGPL linking exception

Software

GNUHurdGNOMEGnuzillaIceCatGnashBashGCCEmacsGNU C LibraryCoreutilsGNU build systemgettext

Stoupenci

Federico HeinzRichard Stallman