Silvio Berlusconi

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Nahrazení textu „BBC“ textem „BBC“)
m (1 revizi)

Verze z 19. 11. 2013, 09:41


Silvio Berlusconi (* 29. září 1936, Milán) je kontroverzní italský politik a podnikatel. V současnosti je předsedou vlády Itálie.

Studoval práva a jako pětadvacetiletý nastoupil zaměstnání v bance. Později založil stavební firmu Edilnord, která v roce 1962 postavila významnou část severního milánského předměstí. Podle Berlusconiho odpůrců stály za úspěchem této jeho firmy tajné úmluvy s italskými levicovými stranami a finanční spojenectví s antikomunistickou zednářskou lóží Propaganda 2.[1] Při jeho podnikání se výraznou měrou uplatnilo přátelství s tehdejším premiérem a přítelem ze studií Benedettem Craxim.

Od roku 1986 je prezidentem elitního fotbalového klubu AC Milan.

V roce 1994 se poprvé stal premiérem Itálie za svou politickou stranu Forza Italia. 2. května 2006 podal demisi poté, co prohrál volební souboj s Romanem Prodim.

Berlusconi je 2. nejbohatším mužem v Itálii [2] (jeho majetek je odhadován na 6,5 miliard dolarů). Vlastní velké mediální impérium: kromě několika novin jde zejména o společnost Mediaset, provozující přes desítku italských televizních kanálů; má také 80% podíl v televizní společnosti Endemol. Z tohoto důvodu byl v minulosti obviňován z toho, že ovlivňuje veřejné mínění ve svůj prospěch. Tato skutečnost již několikrát byla předmětem soudních jednání.

Po vítězství ve volbách v roce 2008 prosadil tzv. zákon Lodo Alfano, kterým znemožnil trestní stíhání premiéra (tj. své osoby), prezidenta a předsedů sněmovny a senátu.[3] Tím unikl obrovskému počtu soudních obsílek. V říjnu 2009 však ústavní soud Itálie shledal zákon protiústavním a zrušil jej.[4]

13. prosince 2009 byl Berlusconi v závěru svého politického mítinku na Dómském náměstí v Miláně fyzicky napaden: Massimo Tartaglia jej udeřil suvenýrem v podobě milánského dómu do obličeje. Berlusconi utrpěl frakturu nosu a přišel o dva zuby; útočník byl zatčen.[5]

Silvio Berlusconi s bývalými prezidenty USA Billem Clintonem, G. Bushem, st. a G. Walkerem Bushem.

Kritika

Berlusconi je opakovaně kritizován mnoha intelektuály, představiteli levice či stoupenci těsnější evropské spolupráce. Po skandálu s fotografiemi nahého českého expremiéra Mirka Topolánka a mladých dívek o něm spisovatel José Saramago o psal jako o „věci Berlusconi, nebezpečně podobné lidské bytosti“.[6] Daniel Cohn-Bendit přirovnává Berlusconiho verzi demokracie k Putinově a Chávezově.[7] Berlusconi kritiku vytrvale odmítá: „Upřímně si myslím, že jsem nejlepším premiérem, jakého Itálie měla za 150 let (...)“ prohlásil během tiskové konference po aféře na Sardinii.[8] Proto také vyloučil, že by kvůli sexuálním a jiným skandálům odstoupil.

Reference

  1. The War They Wanted, the Lies They Needed VanityFair, VII/2006.
  2. Classifica degli uomini più ricchi d'Italia secondo Forbes
  3. Berlusconi si zajistil imunitu. Prosadil nový zákon aktuálně.cz 10. 7. 2008.
  4. Soud odebral Berlusconimu a dalším prominentům imunitu aktuálně.cz, 7. 10. 2009.
  5. Berlusconi aggredito in piazza Duomo La Repubblica, 14. 12. 2009.
  6. La cosa Berlusconi El País, 7. 6. 2009.
  7. «La vostra democrazia è quella di Putin e Chavez» L’unitá, 21. 9. 2009.
  8. Berlusconi: Jsem nejlepším premiérem v Itálii za 150 let iHNed.cz, 10. 9. 2009.

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Silvio Berlusconi
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Silvio Berlusconi