Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Pandánovité

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (1 revizi)
m (1 revizi)
 

Aktuální verze z 1. 10. 2013, 13:43


Pandánovité (Pandanaceae R. Br.) je čeleď jednoděložných rostlin z řádu pandánotvaré (Pandanales).

Obsah

Popis

Jsou to většinou dřevnaté stromy, keře nebo liány. U lián jsou úponky kořenového původu, většinou to jsou pozemní rostliny, řidčeji epifyty, často to jsou přímořské rostliny, často s podpůrnými vzdušnými kořeny. Listy jsou jednoduché, střídavé, přisedlé, s listovými pochvami. Čepel je nedělená, často trnitě zubatá, čárkovitá až kopinatá, kožovitá. Jsou to dvoudomé až mnohomanželné rostliny s jednopohlavnými květy. Květy uspořádány ve vrcholových květenstvích, v latách nebo hroznech, někdy hlávkách (vznik ze stažené laty), je podepřeno toulcem, květy jsou drobné. Okvětí většinou zcela chybí, nebo u rodu Sararanga je zakrnělé, číškovité, srostlé ze 3-4 lístků. V samčích květech je 10-100 (někdy ještě více) volných či všelijak srostlých tyčinek, v samičích květech jsou často staminodia. Gynecum se skládá z 1-80 plodolistů, je apokarpní nebo synkarpní, vzácně i monomerické semeník je svrchní. Plodem jsou sdružené peckovičky či bobule[1],[2].

Rozšíření ve světě

Jsou známy asi 4 rody a cca 885 druhů (ovšem asi 700 z toho zabírá rod Pandanus), které jsou rozšířeny v tropech mimo Ameriku, hlavně Afrika, Managaskar, jižní Asie, severní Austrálie, zřídka přesahují až do teplejšího mírného pásma (Nový Zéland)[3].

plody druhu Pandanus montanus

Použití

Některé druhy rodu pandán (Pandanus) se v tropech pěstují pro jedlá plodenství nebo semena a některé druhy poskytují materiál pro textilní průmysl a výrobu pytlů, košů, klobouků aj[4]. Jiné druhy se dají pěstovat jako pokojové rostliny[5].

Reference

  1. http://www.mobot.org/MOBOT/Research/apweb/
  2. http://delta-intkey.com/angio/www/pandanac.htm
  3. http://www.mobot.org/MOBOT/Research/apweb/
  4. VALÍČEK, Pavel a kol: Užitkové rostliny tropů a subtropů, Academia, Praha 2002, 2. upravené a doplněné vydání, str. 140-141 – ISBN 80-200-0939-6
  5. http://www.celysvet.cz/pandan.php