Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Ronald L. Rivest
Z Multimediaexpo.cz
(+ Nový článek...) |
m (1 revizi) |
Aktuální verze z 10. 9. 2013, 14:26
Ronald Lorin Rivest patří k předním světovým odborníkům v oblasti kryptografie. Narodil se v roce 1947 v Shenectady v USA a v současné době působí jako profesor informatiky na Massachusettském technologickém institutu (MIT) v ústavu Informatiky a umělé inteligence.
Svá vysokoškolská studia absolvoval na Univerzitě v Yale a na Stanfordské univerzitě. V Yale absolvoval bakalářské studium v oboru matematika, ve Stanfordu získal titul Ph. D. v oboru informatika.
Nejvýznamnějších výsledků ve svém oboru dosáhl v oblasti asymetrického šifrování. Společně s Adi Shamirem a Lenem Adlemanem vytvořil veřejný klíč, označovaný jako RSA kódování. Za tento objev získal v roce 2002 - Turingovu cenu.
Zabývá se i symetrickým šifrováním. Je autorem algoritmů RC2, RC4, RC5 a spoluautorem algoritmu RC6. Písmena „RC“ označují termín „Rivest Cipher“ (Rivestova šifra) nebo „Ron’s Code“ (Ronův kód). (Poznámka: Algoritmus RC3 byl prolomen během tvorby RSA šifrování, RC1 zůstal pouze u nepublikované verze.) Rivest také vytvořil kryptografické hashovací funkce MD2, MD4 a MD5. V roce 2006 představil inovovaný elektronický volební systém - ThreeBallot, který nezávisí pouze na šifrování, ale i na jiných algoritmech.
Mimo svého působení na Massachusettském technologickém institutu je členem Národní akademie strojírenství, Akademie věd, komise EAC (Election Assistance Commission) a dalších vědeckých institucí. Patří mezi nejvýznamnější vědce ve svém oboru, o čemž svědčí také čestný doktorát udělený na univerzitě v Římě.
Související články
Externí odkazy
- Osobní stránka Ronalda L. Rivesta (anglicky)
- Oficiální web o RSA šifrování (anglicky)
- Informace o RSA šifrování v českém jazyce
- Volební systém ThreeBallot (anglicky, PDF)
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |