Šablona:Článek dne HL/2022/01

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
(++)
 
(Není zobrazeno 6 mezilehlých verzí.)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:SUN-Ultra40-2014-002.jpg|right|160px|Dvojice konektorů IEEE 1394a na předním panelu serveru SUN Ultra 40 M2.]]
+
[[Soubor:Mafia 2-Nexus-2022-001.png|right|160px|Mafia II is a 2010 action-adventure game developed by 2K Czech.]]
-
'''[[FireWire]]''' ('''IEEE 1394''') je standardní sériová [[sběrnice]] pro připojení periférií k [[počítač]]i. Díky své technické jednoduchosti a pořizovací ceně nahrazuje dříve používané způsoby připojení, především [[SCSI]].
+
'''<big>[[Mafia II]]</big>''' nebo '''<big>[[Mafia II|Mafia 2]]</big>''' je pokračování 3D akční [[počítačová hra|počítačové hry]] [[Mafia: The City of Lost Heaven]], vydané roku [[2002]]. Její vývoj byl oznámen [[21. srpen|21.&nbsp;srpna]] [[2007]], na herní výstavě Leipzig Games Convention. Hra byla vydána [[27. srpen|27. srpna]] [[2010]] v [[Evropa|Evropě]] a&nbsp;[[24. srpen|24.&nbsp;srpna]] v&nbsp;[[Severní Amerika|Severní&nbsp;Americe]]. Vývojářem je 2K Czech (dříve Illusion Softworks). Hra je určená pro [[Mac OS X]], [[PlayStation 3]], [[Microsoft Windows|Windows]] a&nbsp;[[Xbox 360]].
-
V současné době jsou k dispozici dvě verze FireWire: původní s šestipinovým kabelem označovaná dnes jako FireWire 400 neboli IEEE&nbsp;1394a s rychlostí 400 Mbit/s a FireWire 800 neboli IEEE&nbsp;1394b s rychlostí až 800&nbsp;Mbit/s a devítipinovým kabelem. Nyní se schvaluje nový&nbsp;standard IEEE 1394c s rychlostí až 3&nbsp;200&nbsp;Mbit/s. FireWire na rozdíl od USB není ale prozatím tak rozšířen a patrně už nikdy nebude. Dnes se používání tohoto rozhraní pro běžné uživatele zúžilo zejména k připojení digitálních videokamer, v profesionální sféře se používá k rychlému připojení externích disků a optických mechanik.
+
Mafia II využívá The Illusion Engine, který v 2K Czech vyrobili přímo pro potřeby hry. S jeho pomocí se dle slov vývojářů úspěšně daří minimalizovat hadwarové nároky hry, aniž by tím trpěla kvalita grafického zpracování. O&nbsp;demolici modelů se stará technologie NVIDIA [[PhysX]], která hráči dovoluje zdemolovat karosérii (nejen svého) [[Automobil|auta]] či rozstřílet sklo, přičemž veškerý tento typ [[Fyzika|fyziky]] působí značně realisticky.
-
FireWire může spojit až 63 zařízení ve stromové nebo daisy chain topologii (na rozdíl od sběrnicové topologie paralelního SCSI). To umožňuje komunikaci zařízení na principu [[peer-to-peer]], například mezi [[Scanner|skenerem]] a [[Počítačová tiskárna|tiskárnou]], bez potřeby využití systémové paměti nebo [[Procesor|procesoru]] počítače. FireWire také podporuje více hostitelských zařízení na jedné sběrnici. USB potřebuje na stejnou funkci speciální čipset, což v praxi znamená, že potřebuje speciální drahý kabel, přičemž FireWire postačuje běžný kabel se správným počtem pinů (standardně šest). FireWire podporuje technologie [[plug-and-play]] a hot swapping. Měděný kabel, který je použit nejčastěji, může mít délku až 4,5 metru a je flexibilnější než většina kabelů pro paralelní SCSI. Kabel se šesti nebo devíti piny dokáže napájet port až 45 [[watt]]y a 30&nbsp;[[volt]]y, což umožňuje energeticky středně náročným zařízením pracovat bez samostatného napájecího zdroje.
+
Oproti [[Mafia: The City of Lost Heaven|prvnímu dílu]] je v pokračování zastoupeno automatické obnovování zdraví. Podle hráčem nastavené obtížnosti se pak bude odvíjet, do jaké míry se při zranění hráčovo zdraví obnoví. Ve hře je možné se po stisku klávesy skrýt za&nbsp;okolními předměty a&nbsp;z&nbsp;úkrytu střílet. Nevýhodou je, že ve hře není "volná jízda" {{Nowrap|(jako v [[Mafia: The City of Lost Heaven]])}}, takže si města musíte užít během příběhu.
-
Dodatek IEEE 1394a, vydaný v roce 2000, upřesnil a vylepšil původní specifikaci. Přidal podporu pro asynchronní&nbsp;streaming, rychlejší rekonfiguraci sběrnice, spojování paketů a úsporný režim spánku. IEEE 1394a nabízí několik výhod oproti IEEE 1394. 1394a je schopen rozhodčích zrychlení, což sběrnici umožňuje urychlit rozhodčí řízení cyklů, což vede ke zlepšení efektivity. To také umožňuje řídit krátký restart sběrnice, při kterém mohou být přidány nebo odebrány uzly, aniž by došlo k&nbsp;velkému poklesu v isochronním přenosu.
+
Většinu aut lze různě upravovat – měnit laky, kola, motory, ráfky nebo tuning. V kompletní verzi hry (Mafia&nbsp;II:&nbsp;Director’s&nbsp;Cut) lze ještě přemalovat vzor a nebo přidat&nbsp;[[Turbodmychadlo]]. Vozidla jsou z různých období (předválečná,&nbsp;válečná a&nbsp;poválečná).
-
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
+
 
 +
Hlavní postavou v [[Mafia II|Mafii 2]] je mladý '''Vito&nbsp;Scaletta''', jenž bojoval ve [[Druhá světová válka|druhé světové válce]]. Jeho dlouholetý přítel, '''Joe&nbsp;Barbaro''', mu ze začátku pomůže dostat se natrvalo z armády. Dalšími dvěma důležitými postavami jsou&nbsp;Henry&nbsp;Tomasino a Eddie&nbsp;Scarpa.
 +
 
 +
Vito Scaletta se narodil roku 1925 na [[Sicílie|Sicílii]], ale už jako malý chlapec [[Emigrace|emigroval]] s otcem, matkou a&nbsp;sestrou Francescou do [[Spojené státy americké|USA]]. Vitův otec zde začal pracovat v [[přístav]]u a jednoho dne se nešťastnou náhodou utopil. Aby si Vito pomohl k penězům, začal s kamarádem Joem vykrádat [[Automobil|auta]] a obchody. V roce [[1943]] byl však Vito při jedné z krádeží chycen. Jelikož však v té době zuří v Evropě [[válka]] a armáda potřebuje na [[Invaze na Sicílii|invazi na Sicílii]] vojáky, co se dokážou domluvit italsky, dostane Vito možnost stát se místo vězněm výsadkářem 82.&nbsp;výsadkové divize (82nd&nbsp;Airborne). Vito je později v boji zraněn a na&nbsp;měsíc se&nbsp;vrátí do&nbsp;Ameriky.
 +
 
 +
Na nádraží v Empire Bay potká Vito Joea, který tenkrát stačil uprchnout. Joe Vitovi zařídí přes zloděje Giuseppeho falešné propouštěcí doklady, takže se&nbsp;Vito nemusí vrátit do Evropy, a&nbsp;také ho zasvětí do&nbsp;svých nekalých kšeftů. Takřka hned po&nbsp;svém příjezdu se Vito zúčastní krádeže auta pro Joeova přítele Mika Bruskiho. Matka ale po&nbsp;Vitovi chce, aby pracoval poctivě. Vito tedy navštíví Frederica&nbsp;Papalarda (Dereka), zaměstnavatele svého otce, a jeho pravou ruku Steva. Po krátkém pokusu o&nbsp;poctivou práci Vito zjistí, že Derek se také zná s Joem, a díky tomu získá dobře placenou, i&nbsp;když opět ne zrovna poctivou práci.
 +
 
 +
Zanedlouho se Vito přes Joea seznámí s mafiánem Henrym Tomasinem. Dostane od něj „pořádný kšeft“, musí ukrást cenné přídělové lístky na benzin ze střežené federální budovy. Po úspěšném Vitově vloupání ale Henry zjistí, že lístky už mají vyplněné datum splatnosti, a lze je využít jen do půlnoci. Vito je tedy musí co nejrychleji rozprodat po benzinových stanicích. Později dostanou Vito s Joem od Henryho další úkol – vykrást klenotnictví, které patří jistému podnikateli, jenž nesplácí Henryho rodině své dluhy. Během vloupání se však na scéně hlasitě objeví irská zlodějská banda O’Neilla.
 +
<noinclude>[[Kategorie:Archiv Článků DNE]]</noinclude>

Aktuální verze z 3. 1. 2024, 17:18

Mafia II is a 2010 action-adventure game developed by 2K Czech.

Mafia II nebo Mafia 2 je pokračování 3D akční počítačové hry Mafia: The City of Lost Heaven, vydané roku 2002. Její vývoj byl oznámen 21. srpna 2007, na herní výstavě Leipzig Games Convention. Hra byla vydána 27. srpna 2010 v Evropě24. srpnaSeverní Americe. Vývojářem je 2K Czech (dříve Illusion Softworks). Hra je určená pro Mac OS X, PlayStation 3, WindowsXbox 360.

Mafia II využívá The Illusion Engine, který v 2K Czech vyrobili přímo pro potřeby hry. S jeho pomocí se dle slov vývojářů úspěšně daří minimalizovat hadwarové nároky hry, aniž by tím trpěla kvalita grafického zpracování. O demolici modelů se stará technologie NVIDIA PhysX, která hráči dovoluje zdemolovat karosérii (nejen svého) auta či rozstřílet sklo, přičemž veškerý tento typ fyziky působí značně realisticky.

Oproti prvnímu dílu je v pokračování zastoupeno automatické obnovování zdraví. Podle hráčem nastavené obtížnosti se pak bude odvíjet, do jaké míry se při zranění hráčovo zdraví obnoví. Ve hře je možné se po stisku klávesy skrýt za okolními předměty a z úkrytu střílet. Nevýhodou je, že ve hře není "volná jízda" (jako v Mafia: The City of Lost Heaven), takže si města musíte užít během příběhu.

Většinu aut lze různě upravovat – měnit laky, kola, motory, ráfky nebo tuning. V kompletní verzi hry (Mafia II: Director’s Cut) lze ještě přemalovat vzor a nebo přidat Turbodmychadlo. Vozidla jsou z různých období (předválečná, válečná a poválečná).

Hlavní postavou v Mafii 2 je mladý Vito Scaletta, jenž bojoval ve druhé světové válce. Jeho dlouholetý přítel, Joe Barbaro, mu ze začátku pomůže dostat se natrvalo z armády. Dalšími dvěma důležitými postavami jsou Henry Tomasino a Eddie Scarpa.

Vito Scaletta se narodil roku 1925 na Sicílii, ale už jako malý chlapec emigroval s otcem, matkou a sestrou Francescou do USA. Vitův otec zde začal pracovat v přístavu a jednoho dne se nešťastnou náhodou utopil. Aby si Vito pomohl k penězům, začal s kamarádem Joem vykrádat auta a obchody. V roce 1943 byl však Vito při jedné z krádeží chycen. Jelikož však v té době zuří v Evropě válka a armáda potřebuje na invazi na Sicílii vojáky, co se dokážou domluvit italsky, dostane Vito možnost stát se místo vězněm výsadkářem 82. výsadkové divize (82nd Airborne). Vito je později v boji zraněn a na měsíc se vrátí do Ameriky.

Na nádraží v Empire Bay potká Vito Joea, který tenkrát stačil uprchnout. Joe Vitovi zařídí přes zloděje Giuseppeho falešné propouštěcí doklady, takže se Vito nemusí vrátit do Evropy, a také ho zasvětí do svých nekalých kšeftů. Takřka hned po svém příjezdu se Vito zúčastní krádeže auta pro Joeova přítele Mika Bruskiho. Matka ale po Vitovi chce, aby pracoval poctivě. Vito tedy navštíví Frederica Papalarda (Dereka), zaměstnavatele svého otce, a jeho pravou ruku Steva. Po krátkém pokusu o poctivou práci Vito zjistí, že Derek se také zná s Joem, a díky tomu získá dobře placenou, i když opět ne zrovna poctivou práci.

Zanedlouho se Vito přes Joea seznámí s mafiánem Henrym Tomasinem. Dostane od něj „pořádný kšeft“, musí ukrást cenné přídělové lístky na benzin ze střežené federální budovy. Po úspěšném Vitově vloupání ale Henry zjistí, že lístky už mají vyplněné datum splatnosti, a lze je využít jen do půlnoci. Vito je tedy musí co nejrychleji rozprodat po benzinových stanicích. Později dostanou Vito s Joem od Henryho další úkol – vykrást klenotnictví, které patří jistému podnikateli, jenž nesplácí Henryho rodině své dluhy. Během vloupání se však na scéně hlasitě objeví irská zlodějská banda O’Neilla.