Migmatit
Z Multimediaexpo.cz
m (1 revizi) |
m (1 revizi) |
Aktuální verze z 29. 7. 2013, 12:11
Migmatity (z řeckého migma – směs) jsou přeměněné horniny složené ze dvou složek, granitové a rulové. Nejčastěji mívají podobu páskovaných rul. Vyskytují se při okrajích granitových intruzí nebo v zónách nejvyššího stupně přeměny (ultrametamorfismu), kde již začíná částečná anatexe (roztavení horniny). Vznikají tak, že z magmatu unikající plyny a horké roztoky vnikají po plochách břidličnatosti do přeměněných hornin. Po ochlazení se z nich vyloučí minerály živec a křemen, které vytvoří v tmavé hornině (substrátu) světlé proužky (metatekt). Minerálním složením jsou migmatity blízké pararulám, způsobem vzniku zase magmatickým horninám. Proto jsou v soustavě přeměněných hornin řazeny do zvláštní skupiny smíšených hornin. Na vzniku migmatitů se mohou podílet:
- Injekce granitového magmatu vnikající do metamorfitů, které nabývají páskovaného vzhledu
- Granitové magma vznikající na místě selektivním tavením některých složek horniny
- Granitové vrstvičky vznikající metamorfní diferenciací tj. redistribucí minerálů rekristalizací v pevném stavu
- Granitové vrstvičky, které vznikají selektivní metamorfózou (zatlačením) vrstviček původní horniny
Páskové migmatity se dělí:
Podrobnější členění se opírá o formy a vztahy obou hlavních složek tj. pevné složky a mobilní fáze. Hlavní typy migmatitů:
Podle jiné klasifikace rozeznáváme migmatity:
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |