V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Česká hlava

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Nahrazení textu)
m (Nahrazení textu „Česku“ textem „Česku“)
 
(Není zobrazena jedna mezilehlá verze.)
Řádka 1: Řádka 1:
-
'''Česká hlava''' je původně soukromá iniciativa na podporu [[věda|vědecké]] a [[technika|technické]] inteligence v [[Česko|Česku]] založená v roce [[2002]]. Hlavním cílem projektu je popularizace vědy a techniky spolu se zvyšováním všeobecné prestiže těchto oborů. K projektu se později připojily i státní organizace, takže dnes probíhá mnoho z pořádaných akcí ve spulupráci např. s [[Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky|Ministerstvem školství]], [[Akademie věd České republiky|Akademií věd]] či [[Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky|Ministerstvem průmyslu a obchodu]].
+
'''Česká hlava''' je původně soukromá iniciativa na podporu [[věda|vědecké]] a [[technika|technické]] inteligence v [[Česká republika|Česku]] založená v roce [[2002]]. Hlavním cílem projektu je popularizace vědy a techniky spolu se zvyšováním všeobecné prestiže těchto oborů. K projektu se později připojily i státní organizace, takže dnes probíhá mnoho z pořádaných akcí ve spulupráci např. s [[Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky|Ministerstvem školství]], [[Akademie věd České republiky|Akademií věd]] či [[Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky|Ministerstvem průmyslu a obchodu]].
==Každoroční vědecké konference==
==Každoroční vědecké konference==
Projekt Česká hlava organizuje každoročně vědecko-průmyslové fórum, které slouží k setkávání a diskusi mezi zástupci státu, vědecké komunity a průmyslu. Řečníky jsou zpravidla významné osobnosti těchto oborů včetně nositelů [[Nobelova cena|Nobelových cen]].
Projekt Česká hlava organizuje každoročně vědecko-průmyslové fórum, které slouží k setkávání a diskusi mezi zástupci státu, vědecké komunity a průmyslu. Řečníky jsou zpravidla významné osobnosti těchto oborů včetně nositelů [[Nobelova cena|Nobelových cen]].

Aktuální verze z 11. 4. 2023, 08:47

Česká hlava je původně soukromá iniciativa na podporu vědecké a technické inteligence v Česku založená v roce 2002. Hlavním cílem projektu je popularizace vědy a techniky spolu se zvyšováním všeobecné prestiže těchto oborů. K projektu se později připojily i státní organizace, takže dnes probíhá mnoho z pořádaných akcí ve spulupráci např. s Ministerstvem školství, Akademií věd či Ministerstvem průmyslu a obchodu.

Obsah

Každoroční vědecké konference

Projekt Česká hlava organizuje každoročně vědecko-průmyslové fórum, které slouží k setkávání a diskusi mezi zástupci státu, vědecké komunity a průmyslu. Řečníky jsou zpravidla významné osobnosti těchto oborů včetně nositelů Nobelových cen.

Udílení cen České hlavy

Kromě jiných akcí jsou také udělovny jednou do roka v rámci slavnostního večera ocenění České hlavy – nejprestižnějším oceněním je Národní cena vlády České republiky Česká hlava spojená s mimořádnou finanční odměnou. Kromě této ceny za celoživotní přínos je udíleno také mnoho menších cen, obvykle spojených se sponzory těchto ocenění (např. INVENCE, cena Škody Auto, a. s. či DOCTORANDUS, cena Siemens za inovativní přístup).

Držitelé Národní ceny

RokJménoOborZa
2002 Karel Smetana
Jiří Labský
biologie využití polymerních nosičů keratinocytů pro krytí kožních defektů
2003 Zdeněk Herman fyzikální chemie studium dynamiky elementárních chemických reakcí iontů
2004 Jaroslav Němec jaderná energetika rozvoj jaderné energetiky v Československu/Česku[1]
2005 Armin Delong elektronová mikroskopie rozvoj elektronové mikroskopie v Československu a přenos oborového know-how do průmyslového využití[2]
2006 Jaroslav Kurzweil matematika příspěvek ke studiu teorie integrálních a diferenciálních rovnic
2007 Antonín Holý chemie vývoj nových preparátů využitelných v boji proti AIDS a dalším závažným chorobám
2008 Pavel Hobza chemie za celoživotní dílo a výzkum ve výpočetní chemii – obor nekovalentní interakce a jejich aplikace na biologické problémy
2009 Josef Koutecký lékařství za celoživotní dílo a výzkum v oboru dětské onkologie

Odmítnutí ceny

Astrofyzik Jiří Grygar byl v roce 2009 oceněn Cenou předsedy Rady pro výzkum a vývoj a inovace za propagaci a popularizaci výzkumu a vývoje, kterou ovšem nepřijmul. Své odmítnutí zdůvodnil slovy:

„Ta cena nese jméno Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace, která od července letošního roku soustavně poškozuje zájmy a dobré jméno Akademie věd České republiky, ve které pracuji. To je cena, kterou prostě nemohu přijmout.“

Jiří Grygar [3]

Odkazy

Reference

  1. Laureáti soutěže Česká hlava za rok 2004 in: Pelikán, akademický bulletin 2. lékařské fakulty UK, str. 9 (formát PDF)
  2. Armin Delong, světově uznávaný český vědec se konečně stal milionářem – radio.cz, 12. 1. 2006
  3. Astrofyzik Jiří Grygar odmítl cenu Česká hlava, Český rozhlas, 16.11.2009

Související články

Externí odkazy