Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Mořská pěna
Z Multimediaexpo.cz
m (1 revizi) |
m (1 revizi) |
Aktuální verze z 25. 7. 2013, 09:51
Mořská pěna je druh nerostu, sedimentární hornina příbuzná mastku. Odborný název: sepiolit.
Obsah |
Chemické složení
Mořská pěna obsahuje prvky vodík, kyslík, křemík a hořčík. Je to vodnatý zásaditý křemičitan hořečnatý. Terminologie však není jednotná.
Různé prameny uvádějí také různé chemické vzorce. Nejčastější jsou tyto:
- Mg4Si6O15(OH)2.6H2O
- H4Mg2Si3O10
- Mg2Si3O8.2H2O
- Mg3[Si4O10].Mg(OH)2.3 H2O
Rozkládá se kyselinou chlorovodíkovou.
Fyzikální vlastnosti
- Tvrdost: 2-2,5 Mohsovy stupnice
- Hustota: 2,0 g/cm3 (na vodě však plave, protože je pórovitá)
- je kryptokrystalická
- krystalická soustava: kosočtverečná
- barva: bílá, šedá, nažloutlá, načervenalá
odolává vysokým teplotám nad 1000°C
Etymologie
Dříve lidé věřili, že je to zkamenělá pěna z mořských vln. Z toho také pochází většina názvů: Turecky Lületaşı, anglicky Froth of the sea, francouzsky Écume de mer, německy původně Lüle-Stein (podle tureckého originálu), později Meerschaum. Označení Meerschaum se dnes užívá mezinárodně. Odborný mineralogický název sepiolit vytvořil geolog Ernst Friedrich Glocker v roce 1847, protože se mu mořská pěna zdála podobná tzv. sépiové kosti. Ve starší literatuře se uvádí též název afrodit.
Výskyt
Vyskytuje se v hadcích (serpentinitech).
Největší a nejznámější ložisko se nachází ve Frýgii v Malé Asii, poblíž města Dorylaion (řecky: Δορύλαιον, latinsky: Dorylaeum, turecky Eskişehir), kde 1. července 1097 zvítězila vojska 1. křížové výpravy nad Seldžuckými Turky, a 25. října 1147, během 2. křížové výpravy naopak Seldžučtí Turci na hlavu porazili německého krále Konráda III. Dnes leží na území Turecka.
V Česku: Nová Ves nad Oslavou, Hrubšice, Biskoupky u Ivančic.
Použití
V průmyslu
Užívá se jako izolant, absorpční přísada do zubních past a náhražka mýdla.
Dýmky
Z nejčistších a nejkvalitnějších bílých kusů mořské pěny se vyřezávají dýmky, tzv. pěnovky. Pěnovky se začaly vyrábět již v 17. století v Turecku, do Evropy pronikly v 18. století a brzy se staly velkou módou mezi šlechtou. Typickou inspirací pěnovek jsou hlavy slavných osobností, zvířata skutečná i mytologická, erotické scény, lovecké výjevy a podobně. Zvláště oblíbený námět je lidská lebka, do níž je zaťatý orlí spár. Pěnovky se ukládají do dřevěných kufříčků vyrobených na míru, neboť jsou velmi křehké. Při kouření se doporučuje pěnovku držet v rukavici, nebo v kapesníku, protože lidský pot a kožní maz ucpává jemné póry mořské pěny. Po správném nakouření se bílá barva pěnovky mění v medově zlatohnědou. Povrch dýmky bývá též někdy patinován, například včelím voskem, nebo vorvaninou.
Literatura
- Technický naučný slovník, VI. díl, SNTL Praha 1985
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |