Šablona:Článek dne HL/2021/26

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Stránka Šablona:Článek dne HL/2020/51 přemístěna na stránku Šablona:Článek dne HL/2021/26: 2021)
m (Nahrazení textu „<noinclude>Kategorie:Článek DNE</noinclude>“ textem „<noinclude>Kategorie:Archiv Článků DNE</noinclude>“)
 
(Nejsou zobrazeny 3 mezilehlé verze.)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:SUN-Ultra40-2014-002.jpg|right|160px|Dvojice konektorů IEEE 1394a na předním panelu serveru SUN Ultra 40 M2.]]
+
[[Soubor:Romania-1393-View from Palace-DJFlickr.jpg|right|160px|Bucharest – View from the Palace of the Parliament.]]
-
'''[[FireWire]]''' ('''IEEE 1394''') je standardní sériová [[sběrnice]] pro připojení periférií k [[počítač]]i. Díky své technické jednoduchosti a pořizovací ceně nahrazuje dříve používané způsoby připojení, především [[SCSI]].
+
'''<big>[[Bukurešť]]</big>''' je největší a zároveň hlavní město [[Rumunsko|Rumunska]]. Nachází se na jihovýchodě země.  
-
V současné době jsou k dispozici dvě verze FireWire: původní s šestipinovým kabelem označovaná dnes jako FireWire 400 neboli IEEE&nbsp;1394a s rychlostí 400 Mbit/s a FireWire 800 neboli IEEE&nbsp;1394b s rychlostí až 800&nbsp;Mbit/s a devítipinovým kabelem. Nyní se schvaluje nový&nbsp;standard IEEE 1394c s rychlostí až 3&nbsp;200&nbsp;Mbit/s. FireWire na rozdíl od USB není ale prozatím tak rozšířen a patrně už nikdy nebude. Dnes se používání tohoto rozhraní pro běžné uživatele zúžilo zejména k připojení digitálních videokamer, v profesionální sféře se používá k rychlému připojení externích disků a optických mechanik.
+
První písemné zmínky o Bukurešti pocházejí z roku 1459. V roce 1862 se stala hlavním městem Rumunska. Zároveň tak centrem rumunských médií, kultury a umění. Architektura Bukurešti je velmi pestrá, nalezneme zde například budovy klasicistní&nbsp;a&nbsp;secesní, z&nbsp;meziválečného období například [[art deco]]. V Bukurešti je významná také architektura komunistického období. Právě v období mezi válkami si vysloužila [[Přezdívka|přezdívku]] „Paříž východu“ či „Malá Paříž“. Mnoho památek bylo ovšem zničeno ve [[Druhá světová válka|druhé&nbsp;světové&nbsp;válce]] a další za vlády [[Nicolae Ceauşescu|Nicolae Ceauşesca]]. Mnoho z nich ovšem přežilo a po rumunské revoluci byly zrekonstruovány. V posledních letech město zažívá kulturní a hospodářský rozmach. Podle Financial Times a dalších ekonomických deníků je město jedním z nejrychleji se rozvíjejících v [[Evropa|Evropě]].
-
FireWire může spojit až 63 zařízení ve stromové nebo daisy chain topologii (na rozdíl od sběrnicové topologie paralelního SCSI). To umožňuje komunikaci zařízení na principu [[peer-to-peer]], například mezi [[Scanner|skenerem]] a [[Počítačová tiskárna|tiskárnou]], bez potřeby využití systémové paměti nebo [[Procesor|procesoru]] počítače. FireWire také podporuje více hostitelských zařízení na jedné sběrnici. USB potřebuje na stejnou funkci speciální čipset, což v praxi znamená, že potřebuje speciální drahý kabel, přičemž FireWire postačuje běžný kabel se správným počtem pinů (standardně šest). FireWire podporuje technologie [[plug-and-play]] a hot swapping. Měděný kabel, který je použit nejčastěji, může mít délku až 4,5 metru a je flexibilnější než většina kabelů pro paralelní SCSI. Kabel se šesti nebo devíti piny dokáže napájet port až 45 [[watt]]y a 30&nbsp;[[volt]]y, což umožňuje energeticky středně náročným zařízením pracovat bez samostatného napájecího zdroje.
+
V roce [[2016]] bylo její centrum zapsáno jako ohrožené na seznam Světového památkového fondu. V roce 2017 byla Bukurešť dle Mastercard evropským městem s&nbsp;nejvyšším růstem turistů, kteří ve městě přespávají jednu noc. Podle sčítání lidu z&nbsp;roku 2011 žije&nbsp;ve&nbsp;městě 1&nbsp;883&nbsp;425 obyvatel, což je oproti roku 2002 pokles. Dohromady s okolními městy tvoří aglomeraci, kde žije 2,27 milionů obyvatel. Ekonomicky je nejbohatším městem v [[Rumunsko|Rumunsku]]. Bukurešť má řadu velkých kongresových, vzdělávacích, kulturních i nákupních zařízení. Město je rozdělené do&nbsp;6&nbsp;sektorů a každý z nich má svého [[Starosta|starostu]].
-
Dodatek IEEE 1394a, vydaný v roce 2000, upřesnil a vylepšil původní specifikaci. Přidal podporu pro asynchronní&nbsp;streaming, rychlejší rekonfiguraci sběrnice, spojování paketů a úsporný režim spánku. IEEE 1394a nabízí několik výhod oproti IEEE 1394. 1394a je schopen rozhodčích zrychlení, což sběrnici umožňuje urychlit rozhodčí řízení cyklů, což vede ke zlepšení efektivity. To také umožňuje řídit krátký restart sběrnice, při kterém mohou být přidány nebo odebrány uzly, aniž by došlo k&nbsp;velkému poklesu v isochronním přenosu.
+
[[Bukurešť]] leží na jihovýchodě [[Rumunská nížina|Rumunské nížiny]], kde dříve rostl les, který byl vykácen. Je považována za město postavené na sedmi kopcích stejně jako [[Řím]] (Mihai&nbsp;Voda, Dealul&nbsp;Mitropoliei, Radu Voda, Cotroceni, Dealul Spirii, Vacaresti a Sfântu Gheorghe Nou). [[Nadmořská výška]] se pohybuje od 55 metrů do 91 metrů nad mořem. Celkově město zabírá plochu o rozloze 226 [[Kilometr čtvereční|kilometrů čtverečních]]. Přibližný střed města leží na Univerzitním náměstí. Městem protéká řeka [[Dâmbovița (řeka)|Dâmbovita]]. Donedávna byla městská předměstí výhradně venkovská. Po revoluci v roce 1989 se&nbsp;začala budovat [[předměstí]] taková, jaká známe z [[Paříž|Paříže]] či [[Londýn|Londýna]].
-
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
+
 
 +
Ve městě nalezneme několik [[Jezero|jezer]], z nichž nejdůležitější je jezero Herăstrău, okolo něhož se rozkládá [[park]], který nese stejné jméno. Dále se zde nachází [[skanzen]]. Dále zde můžeme najít jezero Floreasca a jezero Tei, všechna leží v severní části města a rozkládají se na řece Colentina, přítoku řeky [[Dâmbovița (řeka)|Dâmbovița]]. Kromě těchto jezer je v centru ještě malé umělé jezero – Cișmigiu, jež je obklopováno stejnojmennými zahradami. Tyto zahrady mají bohatou historii, často je navštěvují slavné osobnosti. Zahrady byly otevřeny v roce 1847 podle plánů německého architekta Carla F. W. Meyera jsou hlavním rekreačním [[Park|parkem]] v centru města. Dále můžeme ve městě najít botanickou zahradu s 10 tisíci druhy [[Rostliny|rostlin]]. Další park Tineretului byl vytvořen v roce 1965 a byl navržen jako hlavní park pro jih Bukurešti. Nedaleko na východ od parku leží další jezero ve městě – Văcărești. Toto jezero je unikátem. Dříve zde totiž stála vesnice, kterou nechal prezident [[Nicolae Ceauşescu|Ceaușescu]] zbourat a postavit místo ní&nbsp;[[jezero]]. Po zbourání domů a začátcích výstavby ale přišla rumunská&nbsp;revoluce, po níž bylo od stavby opuštěno.
 +
 
 +
Bukurešť má mnoho významných památek. Snad nejvýznamnější z nich je [[Palác Parlamentu]], postavený v 80. letech za vlády [[Komunismus|komunistického]] diktátora [[Nicolae Ceauşescu|Nicolae&nbsp;Ceaușesca]]. Je to největší budova [[Parlament|parlamentu]] na světě, vevnitř nalezneme rumunský parlament (horní i dolní komora), dále tři [[Muzeum|muzea]] a galerie a další instituce. Budova váží přes 4 miliardy [[Tuna|tun]], což z ní dělá nejtěžší stavbu na světě...
 +
<noinclude>[[Kategorie:Archiv Článků DNE]]</noinclude>

Aktuální verze z 12. 1. 2023, 11:52

Bucharest – View from the Palace of the Parliament.

Bukurešť je největší a zároveň hlavní město Rumunska. Nachází se na jihovýchodě země.

První písemné zmínky o Bukurešti pocházejí z roku 1459. V roce 1862 se stala hlavním městem Rumunska. Zároveň tak centrem rumunských médií, kultury a umění. Architektura Bukurešti je velmi pestrá, nalezneme zde například budovy klasicistní a secesní, z meziválečného období například art deco. V Bukurešti je významná také architektura komunistického období. Právě v období mezi válkami si vysloužila přezdívku „Paříž východu“ či „Malá Paříž“. Mnoho památek bylo ovšem zničeno ve druhé světové válce a další za vlády Nicolae Ceauşesca. Mnoho z nich ovšem přežilo a po rumunské revoluci byly zrekonstruovány. V posledních letech město zažívá kulturní a hospodářský rozmach. Podle Financial Times a dalších ekonomických deníků je město jedním z nejrychleji se rozvíjejících v Evropě.

V roce 2016 bylo její centrum zapsáno jako ohrožené na seznam Světového památkového fondu. V roce 2017 byla Bukurešť dle Mastercard evropským městem s nejvyšším růstem turistů, kteří ve městě přespávají jednu noc. Podle sčítání lidu z roku 2011 žije ve městě 1 883 425 obyvatel, což je oproti roku 2002 pokles. Dohromady s okolními městy tvoří aglomeraci, kde žije 2,27 milionů obyvatel. Ekonomicky je nejbohatším městem v Rumunsku. Bukurešť má řadu velkých kongresových, vzdělávacích, kulturních i nákupních zařízení. Město je rozdělené do 6 sektorů a každý z nich má svého starostu.

Bukurešť leží na jihovýchodě Rumunské nížiny, kde dříve rostl les, který byl vykácen. Je považována za město postavené na sedmi kopcích stejně jako Řím (Mihai Voda, Dealul Mitropoliei, Radu Voda, Cotroceni, Dealul Spirii, Vacaresti a Sfântu Gheorghe Nou). Nadmořská výška se pohybuje od 55 metrů do 91 metrů nad mořem. Celkově město zabírá plochu o rozloze 226 kilometrů čtverečních. Přibližný střed města leží na Univerzitním náměstí. Městem protéká řeka Dâmbovita. Donedávna byla městská předměstí výhradně venkovská. Po revoluci v roce 1989 se začala budovat předměstí taková, jaká známe z Paříže či Londýna.

Ve městě nalezneme několik jezer, z nichž nejdůležitější je jezero Herăstrău, okolo něhož se rozkládá park, který nese stejné jméno. Dále se zde nachází skanzen. Dále zde můžeme najít jezero Floreasca a jezero Tei, všechna leží v severní části města a rozkládají se na řece Colentina, přítoku řeky Dâmbovița. Kromě těchto jezer je v centru ještě malé umělé jezero – Cișmigiu, jež je obklopováno stejnojmennými zahradami. Tyto zahrady mají bohatou historii, často je navštěvují slavné osobnosti. Zahrady byly otevřeny v roce 1847 podle plánů německého architekta Carla F. W. Meyera jsou hlavním rekreačním parkem v centru města. Dále můžeme ve městě najít botanickou zahradu s 10 tisíci druhy rostlin. Další park Tineretului byl vytvořen v roce 1965 a byl navržen jako hlavní park pro jih Bukurešti. Nedaleko na východ od parku leží další jezero ve městě – Văcărești. Toto jezero je unikátem. Dříve zde totiž stála vesnice, kterou nechal prezident Ceaușescu zbourat a postavit místo ní jezero. Po zbourání domů a začátcích výstavby ale přišla rumunská revoluce, po níž bylo od stavby opuštěno.

Bukurešť má mnoho významných památek. Snad nejvýznamnější z nich je Palác Parlamentu, postavený v 80. letech za vlády komunistického diktátora Nicolae Ceaușesca. Je to největší budova parlamentu na světě, vevnitř nalezneme rumunský parlament (horní i dolní komora), dále tři muzea a galerie a další instituce. Budova váží přes 4 miliardy tun, což z ní dělá nejtěžší stavbu na světě...