Šablona:Článek dne/2022/26

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Stránka Šablona:Článek dne/2020/82 přemístěna na stránku Šablona:Článek dne/2022/26: 2022)
(+ Aktualizace)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:SUN-Ultra40-2014-002.jpg|right|160px|Dvojice konektorů IEEE 1394a na předním panelu serveru SUN Ultra 40 M2.]]
+
[[Soubor:Venetica-2022-001.jpg|right|160px|Set in the fantastic world of long ago Venice, the young Scarlett falls victim to a terrible mystery.]]
-
'''[[FireWire]]''' ('''IEEE 1394''') je standardní sériová [[sběrnice]] pro připojení periférií k [[počítač]]i. Díky své technické jednoduchosti a pořizovací ceně nahrazuje dříve používané způsoby připojení, především [[SCSI]].
+
'''<big>[[Venetica]]</big>''' je akční [[RPG]] hra s fantasy tématikou z roku [[2009]], kterou vyvinula společnost Deck13 a vydala společnost DTP Entertainment. V Evropě byla poprvé vydána 4.&nbsp;září 2009 pro&nbsp;Microsoft&nbsp;Windows.
-
V současné době jsou k dispozici dvě verze FireWire: původní s šestipinovým kabelem označovaná dnes jako FireWire 400 neboli IEEE&nbsp;1394a s rychlostí 400 Mbit/s a FireWire 800 neboli IEEE&nbsp;1394b s rychlostí až 800&nbsp;Mbit/s a devítipinovým kabelem. Nyní se schvaluje nový&nbsp;standard IEEE 1394c s rychlostí až 3&nbsp;200&nbsp;Mbit/s. FireWire na rozdíl od USB není ale prozatím tak rozšířen a patrně už nikdy nebude. Dnes se používání tohoto rozhraní pro běžné uživatele zúžilo zejména k připojení digitálních videokamer, v profesionální sféře se používá k rychlému připojení externích disků a optických mechanik.
+
Porty hry byly vydány 2. října 2010 ([[Xbox 360]]) a 5. listopadu 2010 ([[PlayStation 3]]).  
-
FireWire může spojit až 63 zařízení ve stromové nebo daisy chain topologii (na rozdíl od sběrnicové topologie paralelního SCSI). To umožňuje komunikaci zařízení na principu [[peer-to-peer]], například mezi [[Scanner|skenerem]] a [[Počítačová tiskárna|tiskárnou]], bez potřeby využití systémové paměti nebo [[Procesor|procesoru]] počítače. FireWire také podporuje více hostitelských zařízení na jedné sběrnici. USB potřebuje na stejnou funkci speciální čipset, což v praxi znamená, že potřebuje speciální drahý kabel, přičemž FireWire postačuje běžný kabel se správným počtem pinů (standardně šest). FireWire podporuje technologie [[plug-and-play]] a hot swapping. Měděný kabel, který je použit nejčastěji, může mít délku až 4,5 metru a je flexibilnější než většina kabelů pro paralelní SCSI. Kabel se šesti nebo devíti piny dokáže napájet port až 45 [[watt]]y a 30&nbsp;[[volt]]y, což umožňuje energeticky středně náročným zařízením pracovat bez samostatného napájecího zdroje.
+
Hra se odehrává ve fiktivní verzi [[Evropa|Evropy]] 16. století v [[Benátky|Benátkách]] a jejich okolí, v níž je Smrt člověkem vybraným tajemnou skupinou zvanou Corpus, aby plnil povinnosti smrtky. Když nekromant zneužije svých schopností k získání nesmrtelnosti a ovládnutí světa, má dcera posledního Smrťáka, Scarlett, za úkol ho zastavit a zachránit svého otce. Hráči přebírají kontrolu nad Scarlett z pohledu třetí osoby a vedou ji do městských a venkovských oblastí. Scarlett používá k boji Smrťovu kosu, stejně jako další zbraně pro boj zblízka a magická kouzla zvaná soumračné síly. Úkoly přinášejí zkušenostní body, které lze použít k vylepšení zbraní a dovedností.
-
Dodatek IEEE 1394a, vydaný v roce 2000, upřesnil a vylepšil původní specifikaci. Přidal podporu pro asynchronní&nbsp;streaming, rychlejší rekonfiguraci sběrnice, spojování paketů a úsporný režim spánku. IEEE 1394a nabízí několik výhod oproti IEEE 1394. 1394a je schopen rozhodčích zrychlení, což sběrnici umožňuje urychlit rozhodčí řízení cyklů, což vede ke zlepšení efektivity. To také umožňuje řídit krátký restart sběrnice, při kterém mohou být přidány nebo odebrány uzly, aniž by došlo k&nbsp;velkému poklesu v isochronním přenosu.
+
Venetica je akční hra pro jednoho hráče. Hráči ovládají její hlavní hrdinku Scarlett ve 3D světě z pohledu třetí osoby z nadhledu s kamerou, kterou lze zvětšovat ve třech pevně stanovených krocích. Prostředí je rozděleno do několika map bez skutečného pohybu v otevřeném světě. Hráči na PC mohou k ovládání Scarlett používat buď [[Klávesnice|klávesnici]] a [[Počítačová myš|myš]], nebo gamepad.
 +
 
 +
Hra využívá rychlý denní a noční cyklus a každá denní doba trvá 15 minut.
 +
 
 +
Hráči sice nemohou přímo upravovat hlavní hrdinku, ale hra nabízí systém zvyšování úrovně založený na zkušenostních bodech, který za každou získanou úroveň uděluje body za dovednosti a atributy. Dovednostní body umožňují Scarlett naučit se&nbsp;nové bojové nebo magické schopnosti díky interakci s&nbsp;některými nehráčskými postavami.
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>

Verze z 2. 11. 2022, 11:48

Set in the fantastic world of long ago Venice, the young Scarlett falls victim to a terrible mystery.

Venetica je akční RPG hra s fantasy tématikou z roku 2009, kterou vyvinula společnost Deck13 a vydala společnost DTP Entertainment. V Evropě byla poprvé vydána 4. září 2009 pro Microsoft Windows.

Porty hry byly vydány 2. října 2010 (Xbox 360) a 5. listopadu 2010 (PlayStation 3).

Hra se odehrává ve fiktivní verzi Evropy 16. století v Benátkách a jejich okolí, v níž je Smrt člověkem vybraným tajemnou skupinou zvanou Corpus, aby plnil povinnosti smrtky. Když nekromant zneužije svých schopností k získání nesmrtelnosti a ovládnutí světa, má dcera posledního Smrťáka, Scarlett, za úkol ho zastavit a zachránit svého otce. Hráči přebírají kontrolu nad Scarlett z pohledu třetí osoby a vedou ji do městských a venkovských oblastí. Scarlett používá k boji Smrťovu kosu, stejně jako další zbraně pro boj zblízka a magická kouzla zvaná soumračné síly. Úkoly přinášejí zkušenostní body, které lze použít k vylepšení zbraní a dovedností.

Venetica je akční hra pro jednoho hráče. Hráči ovládají její hlavní hrdinku Scarlett ve 3D světě z pohledu třetí osoby z nadhledu s kamerou, kterou lze zvětšovat ve třech pevně stanovených krocích. Prostředí je rozděleno do několika map bez skutečného pohybu v otevřeném světě. Hráči na PC mohou k ovládání Scarlett používat buď klávesnici a myš, nebo gamepad.

Hra využívá rychlý denní a noční cyklus a každá denní doba trvá 15 minut.

Hráči sice nemohou přímo upravovat hlavní hrdinku, ale hra nabízí systém zvyšování úrovně založený na zkušenostních bodech, který za každou získanou úroveň uděluje body za dovednosti a atributy. Dovednostní body umožňují Scarlett naučit se nové bojové nebo magické schopnosti díky interakci s některými nehráčskými postavami.