Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Kábul

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (1 revizi)
(+ FLICKR)
 
Řádka 1: Řádka 1:
 +
[[Soubor:Busy market in Kabul-Flickr.jpg|thumb|240px|[[Tržiště]] v Kábulu (2018)]]
 +
[[Soubor:Kabul TV Hill view.jpg|thumb|240px|Pohled na Kábul (2006)]]
'''Kábul''' (paštunsky: ''Kabol'') je hlavním městem [[Afghánistán]]u. Jeho název pochází ze jména [[Kábul (řeka)|stejnojmenné řeky]], žije zde přibližně 3 miliony obyvatel.<ref>http://esa.un.org/unup/index.asp?panel=2</ref>
'''Kábul''' (paštunsky: ''Kabol'') je hlavním městem [[Afghánistán]]u. Jeho název pochází ze jména [[Kábul (řeka)|stejnojmenné řeky]], žije zde přibližně 3 miliony obyvatel.<ref>http://esa.un.org/unup/index.asp?panel=2</ref>
== Přírodní podmínky ==
== Přírodní podmínky ==
-
Kábul leží v údolí řeky [[Kábul (řeka)|Kábul]] uprostřed pohoří [[Asmai]] a [[Šir-Davaza]]. Město leží v nadmořské výšce okolo 1760 m, nejnižší bod je ve výšce 1720 m n. m., nejvyšší ve výšce 1850 m n. m. V červenci se průměrná teplota pohybuje okolo 25 °C, v lednu klesá těsně pod bod mrazu. Nejvíc srážek spadne v dubnu, v tomto měsíci činí úhrn 100 mm. Naproti tomu v červenci spadne průměrně pouze 5 mm srážek.
+
Kábul leží v údolí řeky [[Kábul (řeka)|Kábul]] uprostřed pohoří [[Asmai]] a [[Šir-Davaza]]. Město leží v nadmořské výšce okolo 1760 m, nejnižší bod je ve výšce 1720 m n. m., nejvyšší ve výšce 1850 m n. m. V červenci se průměrná teplota pohybuje okolo 25 °C, v&nbsp;lednu klesá těsně pod bod mrazu. Nejvíc srážek spadne v dubnu, v tomto měsíci činí úhrn 100 mm. Naproti tomu v červenci spadne průměrně pouze 5 mm srážek.
== Historie města ==
== Historie města ==
-
Kábul byl založen v 1. tisíciletí př. n. l. na důležité obchodní cestě do [[Indie]]. První zmínky o městě lze nalézt ve [[védy|védách]], svatých knihách indických [[Árjové|Árjů]], které vznikaly v období od roku 1500 př. n. l. do roku 400 př. n. l. Nazývají ho '''Kubhá Kóphén'''. Geograf Strabón ho na počátku našeho letopočtu označil jako '''Kóphés''', v polovině 2. století ho Ptolemaios nazývá '''Kóa'''. V roce 1221 byl Kábul vypleněn Čingischánem, v roce 1504 ho ovládl [[Bábur]], potomek Tamerlána a učinil ho hlavním městem své říše Velkých Mogulů (Mughalů). Mogulové (Mughalové) se zde u moci udrželi až do roku 1738, kdy je vyhnal perský vládce šach Nadir. V roce 1747 se Kábul dostal pod nadvládu afghánského státu založeného [[Ahmadšáh]]em. V roce 1773 Timuršáh, syn Ahmadšáha, učinil z Kábulu hlavní město říše (na úkor [[Kandahár]]u). Později se říše rozpadla na čtyři knížectví, jedno z nich bylo Kábulské. V letech 1839-41, 1842 a 1880 bylo město obsazeno britskými vojsky. Po [[3. afghánská válka|3. afghánské válce]] v roce [[1919]] získal Afghánistán jako království plnou nezávislost a Kábul se stal jeho hlavním městem.
+
Kábul byl založen v 1. tisíciletí př. n. l. na důležité obchodní cestě do [[Indie]]. První zmínky o městě lze nalézt ve [[védy|védách]], svatých knihách indických [[Árjové|Árjů]], které vznikaly v období od roku 1500 př. n. l. do roku 400 př. n. l. Nazývají ho '''Kubhá Kóphén'''. Geograf Strabón ho na počátku našeho letopočtu označil jako '''Kóphés''', v polovině 2. století ho Ptolemaios nazývá '''Kóa'''. V roce 1221 byl Kábul vypleněn Čingischánem, v roce 1504 ho ovládl Bábur, potomek Tamerlána a učinil ho hlavním městem své říše Velkých Mogulů (Mughalů). Mogulové (Mughalové) se zde u moci udrželi až do roku 1738, kdy je vyhnal perský vládce šach Nadir. V roce 1747 se Kábul dostal pod nadvládu afghánského státu založeného [[Ahmadšáh]]em. V roce 1773 Timuršáh, syn Ahmadšáha, učinil z Kábulu hlavní město říše (na úkor [[Kandahár]]u). Později se říše rozpadla na čtyři knížectví, jedno z nich bylo Kábulské. V letech 1839-41, 1842 a 1880 bylo město obsazeno britskými vojsky. Po [[3. afghánská válka|3. afghánské válce]] v roce [[1919]] získal Afghánistán jako království plnou nezávislost a Kábul se stal jeho hlavním městem.
== Dnešní město ==
== Dnešní město ==
-
Město Kábul se dělí na dvě části: na starý Kábul a nové město. Starý Kábul se nachází na pravém břehu řeky, nové město na levém. Nejstarší část celého města leží na úpatí horského hřbetu Šir-Davaza. Uchovaly se zde i ruiny starobylých hradeb s pevností [[Bala Hišar]]. Nedaleko této pevnosti stojí sloup osvobození. Čím dál leží městské části od této oblasti, tím vypadají moderněji. Ve městě můžeme najít bývalý Královský palác a rezidence velvyslanectví, dále je zachováno několik pomníků na památku boje afghánských obyvatel za nezávislost. Historické muzeum založené v roce [[1918]] má velkou a bohatou sbírků mincí z období před příchodem islámu. Většina památek však byla v průběhu historie (už od období první anglické okupace) zničena.
+
Město Kábul se dělí na dvě části: na starý Kábul a nové město. Starý Kábul se nachází na pravém břehu řeky, nové město na levém. Nejstarší část celého města leží na úpatí horského hřbetu Šir-Davaza. Uchovaly se zde i ruiny starobylých hradeb s pevností [[Bala Hišar]]. Nedaleko této pevnosti stojí sloup osvobození. Čím dál leží městské části od této oblasti, tím vypadají moderněji. Ve městě můžeme najít bývalý Královský palác a rezidence velvyslanectví, dále je zachováno několik pomníků na památku boje afghánských obyvatel za nezávislost. Historické muzeum založené v roce [[1918]] má velkou a bohatou sbírku mincí z období před příchodem islámu. Většina památek však byla v průběhu historie (už od období první anglické okupace) zničena.
 +
 
 +
== Galerie ==
 +
<gallery heights="190" widths="190">
 +
Soubor:Kabul AFGHANISTAN 1961-Flickr.jpg|Kábul v roce 1961
 +
Soubor:Map of Kabul, Afghanistan - CIA, 1980.jpg|Americká mapa města
 +
Soubor:Kabul-2004-Flickr.jpg|Kábul v roce 2004
 +
</gallery>
== Související články ==
== Související články ==
Řádka 17: Řádka 26:
== Externí odkazy ==
== Externí odkazy ==
-
{{commonscat|Kabul}}
+
{{Flickr|Kabul}}{{Commonscat|Kabul}}{{Článek z Wikipedie}}
-
{{Článek z Wikipedie}}
+
[[Kategorie:Kábul| ]]
[[Kategorie:Města na hedvábné stezce]]
[[Kategorie:Města na hedvábné stezce]]
[[Kategorie:Města v Afghánistánu]]
[[Kategorie:Města v Afghánistánu]]
[[Kategorie:Hlavní města v Asii]]
[[Kategorie:Hlavní města v Asii]]

Aktuální verze z 6. 9. 2021, 15:55

Tržiště v Kábulu (2018)
Pohled na Kábul (2006)

Kábul (paštunsky: Kabol) je hlavním městem Afghánistánu. Jeho název pochází ze jména stejnojmenné řeky, žije zde přibližně 3 miliony obyvatel.[1]

Obsah

Přírodní podmínky

Kábul leží v údolí řeky Kábul uprostřed pohoří Asmai a Šir-Davaza. Město leží v nadmořské výšce okolo 1760 m, nejnižší bod je ve výšce 1720 m n. m., nejvyšší ve výšce 1850 m n. m. V červenci se průměrná teplota pohybuje okolo 25 °C, v lednu klesá těsně pod bod mrazu. Nejvíc srážek spadne v dubnu, v tomto měsíci činí úhrn 100 mm. Naproti tomu v červenci spadne průměrně pouze 5 mm srážek.

Historie města

Kábul byl založen v 1. tisíciletí př. n. l. na důležité obchodní cestě do Indie. První zmínky o městě lze nalézt ve védách, svatých knihách indických Árjů, které vznikaly v období od roku 1500 př. n. l. do roku 400 př. n. l. Nazývají ho Kubhá Kóphén. Geograf Strabón ho na počátku našeho letopočtu označil jako Kóphés, v polovině 2. století ho Ptolemaios nazývá Kóa. V roce 1221 byl Kábul vypleněn Čingischánem, v roce 1504 ho ovládl Bábur, potomek Tamerlána a učinil ho hlavním městem své říše Velkých Mogulů (Mughalů). Mogulové (Mughalové) se zde u moci udrželi až do roku 1738, kdy je vyhnal perský vládce šach Nadir. V roce 1747 se Kábul dostal pod nadvládu afghánského státu založeného Ahmadšáhem. V roce 1773 Timuršáh, syn Ahmadšáha, učinil z Kábulu hlavní město říše (na úkor Kandaháru). Později se říše rozpadla na čtyři knížectví, jedno z nich bylo Kábulské. V letech 1839-41, 1842 a 1880 bylo město obsazeno britskými vojsky. Po 3. afghánské válce v roce 1919 získal Afghánistán jako království plnou nezávislost a Kábul se stal jeho hlavním městem.

Dnešní město

Město Kábul se dělí na dvě části: na starý Kábul a nové město. Starý Kábul se nachází na pravém břehu řeky, nové město na levém. Nejstarší část celého města leží na úpatí horského hřbetu Šir-Davaza. Uchovaly se zde i ruiny starobylých hradeb s pevností Bala Hišar. Nedaleko této pevnosti stojí sloup osvobození. Čím dál leží městské části od této oblasti, tím vypadají moderněji. Ve městě můžeme najít bývalý Královský palác a rezidence velvyslanectví, dále je zachováno několik pomníků na památku boje afghánských obyvatel za nezávislost. Historické muzeum založené v roce 1918 má velkou a bohatou sbírku mincí z období před příchodem islámu. Většina památek však byla v průběhu historie (už od období první anglické okupace) zničena.

Galerie

Související články

Reference

  1. http://esa.un.org/unup/index.asp?panel=2

Externí odkazy

Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Kábul
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Kábul