Obruč

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (1 revizi)
m (1 revizi)
 

Aktuální verze z 14. 7. 2013, 12:39

Broom icon.png Tento článek potřebuje úpravy. Můžete Multimediaexpo.cz pomoci tím, že ho vylepšíte.
Konkrétní problémy: článek má charakter rozcestníku, je potřeba zkrátit jednotlivé části a umístit je do samostatných článků.
Jak by měly články vypadat, popisují stránky Vzhled a styl a Encyklopedický styl.
Broom icon.png

Obruč je prstenec z pevného materiálu, který obepíná válcový předmět. Je součástí dřevěných sudů, beček, štoudví, kádí a kol některých dopravních prostředků.

Obsah

Obruč u sudů, beček, štoudví a kol

Obruč byla původně železná součást sudů, kádí, štoudví, beček a dřevěných (často loukoťových) kol. Ve všech případech držela pohromadě dřevěnou konstrukci v požadované tuhosti i tvaru tím, že zachycovala a přenášela mechanické síly působící v tahu (obruč svírá zpevňované těleso kruhově působíci silou).

Kovová obruč se na dřevěné součásti nasazuje zahřátá ve výhni. Po ochlazení se její materiál smrští a pevně obemkne spojovanou konstrukci. Tato technika se použivá běžně i dnes při výrobě železničních kol respektive železničních dvojkolí (zde se těžká a masivní obruč za tepla vždy lisuje).

Obruč na železnici

Po objevu železničního dvojkolí se obruč stala i součástí kol na železnici. Zde obepíná ocelovou konstrukci kola. I když je mnoho dvojkolí vyráběno jako monolitická konstrukce, dvojkolí s obručemi jsou hospodárnější, protože po opotřebení je možno vyměnit jen obruč a nikoliv celé dvojkolí.

Prasklá obruč kola speciální konstrukce byla příčinou železničního neštěstí u Eschede.

Gumová obruč

Obruče z gumy se staly koncem 19. století součástí prvních jízdních kol i silničních motorových vozidel. Postupně byly ale vytlačeny pneumatikou. Gumové obruče byly (a jsou) součátí pojezdu tanků a jiných pásových vozidel.

Gymnastické náčiní

Plastové toroidní obruče jsou jedním z náčiní v moderní gymnastice, spolu s míči, kužely (a dalšími tělocvičnými předměty) se jedná o jinak dost běžné tělocvičné náčiní.


Symbol rozcestí

Tato stránka je rozcestník, tedy místo s více odkazy na různé články, které by jinak měly stejný nebo velmi silně podobný název. Jestliže vás sem dovedl odkaz, který by měl správně směřovat na specifický význam tohoto pojmu, můžete Multimediaexpo.cz pomoci tím, že se vrátíte na odkazující stránku a tamní odkaz opravíte takovým způsobem, aby vedl přímo na odpovídající článek.