V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Šablona:Článek dne/2021/02

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Stránka Šablona:Článek dne/2020/27 přemístěna na stránku Šablona:Článek dne/2021/02: 2021)
(+ Aktualizace)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:SUN-Ultra40-2014-002.jpg|right|160px|Dvojice konektorů IEEE 1394a na předním panelu serveru SUN Ultra 40 M2.]]
+
[[Soubor:Kobe Bryant-8-Flickr.jpg|right|160px|Kobe Bryant (October&nbsp;2005)]]
-
'''[[FireWire]]''' ('''IEEE 1394''') je standardní sériová [[sběrnice]] pro připojení periférií k [[počítač]]i. Díky své technické jednoduchosti a pořizovací ceně nahrazuje dříve používané způsoby připojení, především [[SCSI]].
+
'''[[Kobe Bryant|Kobe Bean Bryant]]''' (* [[23. srpen|23.&nbsp;srpna]] [[1978]], † [[26. leden|26.&nbsp;ledna]] [[2020]]) byl [[Spojené státy americké|americký]] profesionální [[basketbal]]ista, který hrál na pozici [[Křídlo (basketbal)|menšího křídla]], tzv.&nbsp;střílejícího rozehrávače, {{Nowrap|v týmu [[Los Angeles Lakers]].}}
-
V současné době jsou k dispozici dvě verze FireWire: původní s šestipinovým kabelem označovaná dnes jako FireWire 400 neboli IEEE&nbsp;1394a s rychlostí 400 Mbit/s a FireWire 800 neboli IEEE&nbsp;1394b s rychlostí až 800&nbsp;Mbit/s a devítipinovým kabelem. Nyní se schvaluje nový&nbsp;standard IEEE 1394c s rychlostí až 3&nbsp;200&nbsp;Mbit/s. FireWire na rozdíl od USB není ale prozatím tak rozšířen a patrně už nikdy nebude. Dnes se používání tohoto rozhraní pro běžné uživatele zúžilo zejména k připojení digitálních videokamer, v profesionální sféře se používá k rychlému připojení externích disků a optických mechanik.
+
Je považován za jednoho z&nbsp;nejlepších basketbalistů všech dob.
-
FireWire může spojit až 63 zařízení ve stromové nebo daisy chain topologii (na rozdíl od sběrnicové topologie paralelního SCSI). To umožňuje komunikaci zařízení na principu [[peer-to-peer]], například mezi [[Scanner|skenerem]] a [[Počítačová tiskárna|tiskárnou]], bez potřeby využití systémové paměti nebo [[Procesor|procesoru]] počítače. FireWire také podporuje více hostitelských zařízení na jedné sběrnici. USB potřebuje na stejnou funkci speciální čipset, což v praxi znamená, že potřebuje speciální drahý kabel, přičemž FireWire postačuje běžný kabel se správným počtem pinů (standardně šest). FireWire podporuje technologie [[plug-and-play]] a hot swapping. Měděný kabel, který je použit nejčastěji, může mít délku až 4,5 metru a je flexibilnější než většina kabelů pro paralelní SCSI. Kabel se šesti nebo devíti piny dokáže napájet port až 45 [[watt]]y a 30&nbsp;[[volt]]y, což umožňuje energeticky středně náročným zařízením pracovat bez samostatného napájecího zdroje.
+
Do profesionální ligy [[National Basketball Association|NBA]] se rozhodl vstoupit přímo ze střední školy. V&nbsp;roce 1996 byl vybrán týmem Charlotte Hornets jako 13.&nbsp;volba draftu. V&nbsp;téže sezóně byl vyměněn do Los Angeles Lakers. Poprvé na sebe upozornil v&nbsp;roce 1997 vítězstvím ve smečovací soutěži Slam Dunk Contest. Celkem vyhrál pět titulů NBA. Třikrát se [[Shaquille O'Neal|Shaquillem O’Nealem]], který v&nbsp;Los Angeles Lakers působil v&nbsp;letech 1996–2004.  
-
Dodatek IEEE 1394a, vydaný v roce 2000, upřesnil a vylepšil původní specifikaci. Přidal podporu pro asynchronní&nbsp;streaming, rychlejší rekonfiguraci sběrnice, spojování paketů a úsporný režim spánku. IEEE 1394a nabízí několik výhod oproti IEEE 1394. 1394a je schopen rozhodčích zrychlení, což sběrnici umožňuje urychlit rozhodčí řízení cyklů, což vede ke zlepšení efektivity. To také umožňuje řídit krátký restart sběrnice, při kterém mohou být přidány nebo odebrány uzly, aniž by došlo k&nbsp;velkému poklesu v isochronním přenosu.
+
Kobe Bryant zemřel ráno 26.&nbsp;ledna 2020 po zřícení své helikoptéry v&nbsp;kalifornském Calabasasu společně s&nbsp;jeho dcerou Giannou a dalšími sedmi lidmi na palubě.
 +
 
 +
Byl nejmladším ze tři dětí a jediným synem hráče [[Philadelphia 76ers]] Joea Bryanta a Pamely Bryantové. Také byl synovcem Johna Coxe, amerického basketbalisty, který se ovšem v&nbsp;[[National Basketball Association|NBA]] příliš neprosadil. Jméno mu dali po slavném steaku Kobe, který je dovážen ze stejnojmenného města v&nbsp;[[Japonsko|Japonsku]]. Když bylo Bryantovi šest let, jeho otec ukončil kariéru v&nbsp;[[National Basketball Association|NBA]] a odešel i s&nbsp;rodinou do [[Itálie]], kde začal hrát v&nbsp;nejvyšší italské lize. Pro celou rodinu to mělo zásadní význam a Kobe se zde naučil plynně italsky a španělsky. Vždy na léto odjížděl na letní tábory do [[Spojené státy americké|USA]], kde se učil hrát basketbal. Jeho dědeček mu posílal videa basketbalových utkání, která mohl studovat a podle nich se zdokonalovat. Bryant hrál basketbal od tří let, ale nechybělo mnoho a mohl začít hrát [[fotbal]]. Z&nbsp;toho však nakonec sešlo.
 +
 
 +
Střední škola Lower Merion High School nikdy neměla výjimečné hráče až do jeho příchodu. Po skvělých výsledcích na této škole si ho trenér [[Philadelphia 76ers]] pozval na testy. Na těchto testech hrál jeden na jednoho proti Jerrymu Stackhousovi. Po výhře národního titulu v&nbsp;maturitním ročníku se Bryant rozhodl jít ze střední školy přímo do [[National Basketball Association|NBA]]. Toto rozhodnutí udělalo do té doby pouze šest hráčů. V&nbsp;dnešní době je to naprosto běžné, např. [[Tracy McGrady]], [[LeBron James]], [[Dwight Howard]], [[Amare Stoudemire]]. Později se Kobe nechal slyšet, že&nbsp;kdyby šel na vysokou školu, jeho kroky by&nbsp;vedly na&nbsp;univerzitu Duke.
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>

Verze z 27. 1. 2021, 21:52

Kobe Bryant (October 2005)

Kobe Bean Bryant (* 23. srpna 1978, † 26. ledna 2020) byl americký profesionální basketbalista, který hrál na pozici menšího křídla, tzv. střílejícího rozehrávače, v týmu Los Angeles Lakers.

Je považován za jednoho z nejlepších basketbalistů všech dob.

Do profesionální ligy NBA se rozhodl vstoupit přímo ze střední školy. V roce 1996 byl vybrán týmem Charlotte Hornets jako 13. volba draftu. V téže sezóně byl vyměněn do Los Angeles Lakers. Poprvé na sebe upozornil v roce 1997 vítězstvím ve smečovací soutěži Slam Dunk Contest. Celkem vyhrál pět titulů NBA. Třikrát se Shaquillem O’Nealem, který v Los Angeles Lakers působil v letech 1996–2004.

Kobe Bryant zemřel ráno 26. ledna 2020 po zřícení své helikoptéry v kalifornském Calabasasu společně s jeho dcerou Giannou a dalšími sedmi lidmi na palubě.

Byl nejmladším ze tři dětí a jediným synem hráče Philadelphia 76ers Joea Bryanta a Pamely Bryantové. Také byl synovcem Johna Coxe, amerického basketbalisty, který se ovšem v NBA příliš neprosadil. Jméno mu dali po slavném steaku Kobe, který je dovážen ze stejnojmenného města v Japonsku. Když bylo Bryantovi šest let, jeho otec ukončil kariéru v NBA a odešel i s rodinou do Itálie, kde začal hrát v nejvyšší italské lize. Pro celou rodinu to mělo zásadní význam a Kobe se zde naučil plynně italsky a španělsky. Vždy na léto odjížděl na letní tábory do USA, kde se učil hrát basketbal. Jeho dědeček mu posílal videa basketbalových utkání, která mohl studovat a podle nich se zdokonalovat. Bryant hrál basketbal od tří let, ale nechybělo mnoho a mohl začít hrát fotbal. Z toho však nakonec sešlo.

Střední škola Lower Merion High School nikdy neměla výjimečné hráče až do jeho příchodu. Po skvělých výsledcích na této škole si ho trenér Philadelphia 76ers pozval na testy. Na těchto testech hrál jeden na jednoho proti Jerrymu Stackhousovi. Po výhře národního titulu v maturitním ročníku se Bryant rozhodl jít ze střední školy přímo do NBA. Toto rozhodnutí udělalo do té doby pouze šest hráčů. V dnešní době je to naprosto běžné, např. Tracy McGrady, LeBron James, Dwight Howard, Amare Stoudemire. Později se Kobe nechal slyšet, že kdyby šel na vysokou školu, jeho kroky by vedly na univerzitu Duke.