V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Polopřímka

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (1 revizi)
(+ Vylepšení)
Řádka 2: Řádka 2:
==Značení==
==Značení==
-
Bod, který rozdělil přímku, se nazývá ''počáteční bod'' polopřímky. Pro určení polopřímky se na polopřímce volí další bod různý od počátečního bodu, tento bod se nazývá ''pomocný bod''.
+
Bod, který rozdělil přímku, se nazývá ''počáteční bod'' polopřímky. Pro určení polopřímky se na polopřímce volí další bod různý od počátečního bodu, tento bod se nazývá ''pomocný bod''.
-
Polopřímka se znázorňuje rovnou čarou jdoucí od počátečního bodu přes pomocný bod dále, zapisuje se pomocí počátečního a pomocného bodu, např. <math>\overrightarrow{AB}</math>.
+
Polopřímka se znázorňuje rovnou čarou jdoucí od počátečního bodu přes pomocný bod dále, zapisuje se pomocí počátečního a&nbsp;pomocného bodu, např. <math>\overrightarrow{AB}</math>.
[[Soubor:poloprimka.jpg]]
[[Soubor:poloprimka.jpg]]
-
 
+
{{RIGHTTOC}}
-
'''Opačná polopřímka''' k dané polopřímce je polopřímka, která leží na stejné přímce, má s danou polopřímkou ''stejný počáteční bod'', ale opačný směr. Pro rozlišení směru se také používá šipka směřující opačným směrem, tzn. <math>\overrightarrow{AC}</math> je opačná polopřímka k <math>\overrightarrow{AB}</math>.
+
'''Opačná polopřímka''' k dané polopřímce je polopřímka, která leží na stejné přímce, má s danou polopřímkou ''stejný počáteční bod'', ale opačný směr. Pro&nbsp;rozlišení směru se také používá šipka směřující opačným směrem, tzn. <math>\overrightarrow{AC}</math> je opačná polopřímka k <math>\overrightarrow{AB}</math>.
[[Soubor:OpacnaPoloprimka.jpg]]
[[Soubor:OpacnaPoloprimka.jpg]]
==Vlastnosti==
==Vlastnosti==
 +
[[Soubor:Poloprimky usecka.png|thumb|240px|Úsečka jako průsečík polopřímek]]
[[Sjednocení]]m polopřímky a k ní opačné polopřímky je [[přímka]].
[[Sjednocení]]m polopřímky a k ní opačné polopřímky je [[přímka]].
-
[[Soubor:poloprimky_usecka.png|thumb|Úsečka jako průsečík polopřímek.]]
 
Máme-li na přímce dva body <math>A,B</math>, pak [[průnik|průnikem]] polopřímek <math>\overrightarrow{AB}</math> a <math>\overrightarrow{BA}</math> je [[úsečka]] <math>AB</math>.
Máme-li na přímce dva body <math>A,B</math>, pak [[průnik|průnikem]] polopřímek <math>\overrightarrow{AB}</math> a <math>\overrightarrow{BA}</math> je [[úsečka]] <math>AB</math>.

Verze z 12. 4. 2019, 08:32

Polopřímka je část přímky, která vznikne rozdělením přímky jedním bodem.

Značení

Bod, který rozdělil přímku, se nazývá počáteční bod polopřímky. Pro určení polopřímky se na polopřímce volí další bod různý od počátečního bodu, tento bod se nazývá pomocný bod.

Polopřímka se znázorňuje rovnou čarou jdoucí od počátečního bodu přes pomocný bod dále, zapisuje se pomocí počátečního a pomocného bodu, např. <math>\overrightarrow{AB}</math>.

Poloprimka.jpg

Obsah

Opačná polopřímka k dané polopřímce je polopřímka, která leží na stejné přímce, má s danou polopřímkou stejný počáteční bod, ale opačný směr. Pro rozlišení směru se také používá šipka směřující opačným směrem, tzn. <math>\overrightarrow{AC}</math> je opačná polopřímka k <math>\overrightarrow{AB}</math>.

OpacnaPoloprimka.jpg

Vlastnosti

Úsečka jako průsečík polopřímek

Sjednocením polopřímky a k ní opačné polopřímky je přímka.

Máme-li na přímce dva body <math>A,B</math>, pak průnikem polopřímek <math>\overrightarrow{AB}</math> a <math>\overrightarrow{BA}</math> je úsečka <math>AB</math>.

Související články

Externí odkazy