Šablona:Článek dne HL/2018/35

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Zamyká „Šablona:Článek dne HL/2018/35“: Prevence...svůj požadavek můžete vložit na diskusní stránku ([edit=sysop] (do odvolání) [move=sysop] (do odvolání)))
(+ Aktualizace)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:SUN-Ultra40-2014-002.jpg|right|160px|Dvojice konektorů IEEE 1394a na předním panelu serveru SUN Ultra 40 M2.]]
+
[[Soubor:Ryan Gosling 2 Cannes 2011 (cropped).jpg|right|160px|Ryan Gosling (květen 2011)]]
-
'''[[FireWire]]''' ('''IEEE 1394''') je standardní sériová [[sběrnice]] pro připojení periférií k [[počítač]]i. Díky své technické jednoduchosti a pořizovací ceně nahrazuje dříve používané způsoby připojení, především [[SCSI]].
+
'''[[Ryan Gosling|Ryan Thomas Gosling]]''' (* [[12. listopad]]u [[1980]]) je kanadský [[herec]], jenž patří k nejmladším hercům, kteří byli nominováni na&nbsp;[[Oscar|Oscara&nbsp;za&nbsp;nejlepší herecký výkon v hlavní roli]].
-
V současné době jsou k dispozici dvě verze FireWire: původní s šestipinovým kabelem označovaná dnes jako FireWire 400 neboli IEEE&nbsp;1394a s rychlostí 400 Mbit/s a FireWire 800 neboli IEEE&nbsp;1394b s rychlostí až 800&nbsp;Mbit/s a devítipinovým kabelem. Nyní se schvaluje nový&nbsp;standard IEEE 1394c s rychlostí až 3&nbsp;200&nbsp;Mbit/s. FireWire na rozdíl od USB není ale prozatím tak rozšířen a patrně už nikdy nebude. Dnes se používání tohoto rozhraní pro běžné uživatele zúžilo zejména k připojení digitálních videokamer, v profesionální sféře se používá k rychlému připojení externích disků a optických mechanik.
+
jako malý kluk věděl, čím se chce v životě živit. Jeho první hereckou zkušeností byl kabaret The Mickey Mouse Club, který odstartoval jeho [[kariéra|kariéru]]. Vystupoval zde po boku [[Britney Spears]], [[Christina Aguilera|Christiny Aguilery]] a [[Justin Timberlake|Justina Timberlaka]], u kterého v době účinkování žil. Jako většina mladých herců poté začínal hostováním v seriálech, z nichž nejznámější byl ''Kung-Fu – Legenda pokračuje''. V druhé polovině 90. let získal hlavní role v seriálech ''Zámořská&nbsp;střední'' a ''Mladý&nbsp;Herkules''.
-
FireWire může spojit až 63 zařízení ve stromové nebo daisy chain topologii (na rozdíl od sběrnicové topologie paralelního SCSI). To umožňuje komunikaci zařízení na principu [[peer-to-peer]], například mezi [[Scanner|skenerem]] a [[Počítačová tiskárna|tiskárnou]], bez potřeby využití systémové paměti nebo [[Procesor|procesoru]] počítače. FireWire také podporuje více hostitelských zařízení na jedné sběrnici. USB potřebuje na stejnou funkci speciální čipset, což v praxi znamená, že potřebuje speciální drahý kabel, přičemž FireWire postačuje běžný kabel se správným počtem pinů (standardně šest). FireWire podporuje technologie [[plug-and-play]] a hot swapping. Měděný kabel, který je použit nejčastěji, může mít délku až 4,5 metru a je flexibilnější než většina kabelů pro paralelní SCSI. Kabel se šesti nebo devíti piny dokáže napájet port až 45 [[watt]]y a 30&nbsp;[[volt]]y, což umožňuje energeticky středně náročným zařízením pracovat bez samostatného napájecího zdroje.
+
Mezi první herecké příležitosti patři vedlejší role ve filmech ''Frankenstein a já'' (1996) a ''Vzpomínka na Titány'' (2000), kde si poprvé zahrál vedle takových hereckých es jako je ''[[Denzel Washington]]'' a Will Patton. Do většího povědomí se dostal ale až hlavní rolí v kontroverzním snímku ''Svatý boj'' (2001), kde ztělesnil Dannyho Balinta, mladého Žida, který se stane neonacistou. Film se stal velkou událostí [[Robert Redford|Redfordova]] festivalu [[Sundance Film Festival|Sundance]], kde získal cenu poroty. Sám Ryan byl nominován na cenu ''Spirit Awards'' za nejlepší herecký výkon v hlavní roli. V roce 2002 si zahrál na jednu stranu v nezávislém filmu ''The Slaughter Rule'', který získal ceny na festivalech v Santa Fe a [[Stockholm]]u, a na druhou stranu v komerčně úspěšném snímku ''Vzorec pro vraždu'', kde si po boku [[Sandra Bullock|Sandry Bullock]] zahrál postavu chladnokrevného ''Richarda Haywooda, který společně se svým kamarádem vytvoří plán dokonalé vraždy a zrealizují ho. V roce 2003 vytvořil další postavu vraha Lelanda Fitzgeralda ve filmu ''Svět podle Lelanda''.
-
Dodatek IEEE 1394a, vydaný v roce 2000, upřesnil a vylepšil původní specifikaci. Přidal podporu pro asynchronní&nbsp;streaming, rychlejší rekonfiguraci sběrnice, spojování paketů a úsporný režim spánku. IEEE 1394a nabízí několik výhod oproti IEEE 1394. 1394a je schopen rozhodčích zrychlení, což sběrnici umožňuje urychlit rozhodčí řízení cyklů, což vede ke zlepšení efektivity. To také umožňuje řídit krátký restart sběrnice, při kterém mohou být přidány nebo odebrány uzly, aniž by došlo k&nbsp;velkému poklesu v isochronním přenosu.
+
Velkou příležitost dostal o další rok později, kdy získal roli v staromódní romanci ''Zápisník jedné lásky'', která klasickým příběhem velké lásky mezi bohatou jižanskou dívkou Allie a chudým chlapcem Noahem. Díky tomuto filmu, který byl vřele přijat diváky i kritikou, se dostal do povědomí široké veřejnosti a ihned byl časopisem ''People'' zařazen mezi "padesát nejžhavějších svobodných mládenců". Svou popularitu okamžitě zúročil a po snímku ''Hranice života'' (2005), kde si zahrál s [[Ewan McGregor]]em a [[Naomi Watts]], bezchybně ztvárnil postavu Dana Dunneho, učitele závislého na drogách, ve filmu ''Half Nelson'' (2006). Za svou roli získal cenu Spirit Awards za nejlepší herecký výkon v hlavní roli a zároveň byl nominován na [[Oscar]]a, kterého nakonec získal [[Forest Whitaker]] za snímek ''Poslední skotský král''. I přesto se ale díky této nominaci dostal do tzv. "první ligy". Hned následující rok si zahrál v úspěšném thrilleru ''Okamžik zlomu'', kde ztělesnil mladého a průbojného právnika Willyho Beachuma a zároveň kvalitního protihráče [[Anthony Hopkins|Anthonyho Hopkinse]]. V roce 2008 dorazí do kin jeho další snímek ''Lars and the Real Girl'', kde Ryan uplatnil i své komediální vlohy a kde si zahrál postavu Larse Lindstroma, který si místo opravdové partnerky domů přivede nafukovací pannu. Za tento film byl v prosinci 2007 nominánován na [[Zlatý glóbus]] za nejlepší mužský herecký výkon v muzikálu nebo komedii.
 +
 
 +
Kromě hereckých zkušeností získal v roce 2007 i svou první režijní a, jak sám říká, i velkou a nedocenitelnou životní [[zkušenost]], když se společně s Johnem Prendergastem, americkým humanitárním aktivistou, vydali do [[Uganda|Ugandy]] a natočili zde dokument o krutostech ''Boží armády odporu'', povstalecké skupiny, která pro&nbsp;své účely využívá dětské vojáky.
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>

Verze z 21. 11. 2018, 10:17

Ryan Gosling (květen 2011)

Ryan Thomas Gosling (* 12. listopadu 1980) je kanadský herec, jenž patří k nejmladším hercům, kteří byli nominováni na Oscara za nejlepší herecký výkon v hlavní roli.

Už jako malý kluk věděl, čím se chce v životě živit. Jeho první hereckou zkušeností byl kabaret The Mickey Mouse Club, který odstartoval jeho kariéru. Vystupoval zde po boku Britney Spears, Christiny Aguilery a Justina Timberlaka, u kterého v době účinkování žil. Jako většina mladých herců poté začínal hostováním v seriálech, z nichž nejznámější byl Kung-Fu – Legenda pokračuje. V druhé polovině 90. let získal hlavní role v seriálech Zámořská střední a Mladý Herkules.

Mezi první herecké příležitosti patři vedlejší role ve filmech Frankenstein a já (1996) a Vzpomínka na Titány (2000), kde si poprvé zahrál vedle takových hereckých es jako je Denzel Washington a Will Patton. Do většího povědomí se dostal ale až hlavní rolí v kontroverzním snímku Svatý boj (2001), kde ztělesnil Dannyho Balinta, mladého Žida, který se stane neonacistou. Film se stal velkou událostí Redfordova festivalu Sundance, kde získal cenu poroty. Sám Ryan byl nominován na cenu Spirit Awards za nejlepší herecký výkon v hlavní roli. V roce 2002 si zahrál na jednu stranu v nezávislém filmu The Slaughter Rule, který získal ceny na festivalech v Santa Fe a Stockholmu, a na druhou stranu v komerčně úspěšném snímku Vzorec pro vraždu, kde si po boku Sandry Bullock zahrál postavu chladnokrevného Richarda Haywooda, který společně se svým kamarádem vytvoří plán dokonalé vraždy a zrealizují ho. V roce 2003 vytvořil další postavu vraha Lelanda Fitzgeralda ve filmu Svět podle Lelanda.

Velkou příležitost dostal o další rok později, kdy získal roli v staromódní romanci Zápisník jedné lásky, která klasickým příběhem velké lásky mezi bohatou jižanskou dívkou Allie a chudým chlapcem Noahem. Díky tomuto filmu, který byl vřele přijat diváky i kritikou, se dostal do povědomí široké veřejnosti a ihned byl časopisem People zařazen mezi "padesát nejžhavějších svobodných mládenců". Svou popularitu okamžitě zúročil a po snímku Hranice života (2005), kde si zahrál s Ewan McGregorem a Naomi Watts, bezchybně ztvárnil postavu Dana Dunneho, učitele závislého na drogách, ve filmu Half Nelson (2006). Za svou roli získal cenu Spirit Awards za nejlepší herecký výkon v hlavní roli a zároveň byl nominován na Oscara, kterého nakonec získal Forest Whitaker za snímek Poslední skotský král. I přesto se ale díky této nominaci dostal do tzv. "první ligy". Hned následující rok si zahrál v úspěšném thrilleru Okamžik zlomu, kde ztělesnil mladého a průbojného právnika Willyho Beachuma a zároveň kvalitního protihráče Anthonyho Hopkinse. V roce 2008 dorazí do kin jeho další snímek Lars and the Real Girl, kde Ryan uplatnil i své komediální vlohy a kde si zahrál postavu Larse Lindstroma, který si místo opravdové partnerky domů přivede nafukovací pannu. Za tento film byl v prosinci 2007 nominánován na Zlatý glóbus za nejlepší mužský herecký výkon v muzikálu nebo komedii.

Kromě hereckých zkušeností získal v roce 2007 i svou první režijní a, jak sám říká, i velkou a nedocenitelnou životní zkušenost, když se společně s Johnem Prendergastem, americkým humanitárním aktivistou, vydali do Ugandy a natočili zde dokument o krutostech Boží armády odporu, povstalecké skupiny, která pro své účely využívá dětské vojáky.