V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Šablona:Článek dne/2013/27

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Zamyká „Multimediaexpo.cz:Článek dne/2013/27“: Prevence...svůj požadavek můžete vložit na diskusní stránku ([edit=sysop] (do odvolání) [move=sysop] (do odvolání)))
 
(Nejsou zobrazeny 4 mezilehlé verze.)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:SPAD VII Guynemer Le Bourget 01.JPG|right|160px|Slavný SPAD S.VII v Muzeu letectví v Le Bourget]]
+
[[Soubor:Hong Kong from the peak on summers night.jpg|right|160px|Výškové budovy v&nbsp;Hongkongu (HDR)]]
-
'''[[SPAD S.VII]]''' byl úspěšný francouzský stíhací dvouplošník z [[První světová válka|první světové války]]. První S.VII se na západní frontě objevily na podzim 1916 a od počátku následujícího roku až do jara 1918 nesly ve francouzském letectvu hlavní tíhu vzdušných bojů. Důležitou roli hrály i v italském letectvu. V kokpitu S.VII dosahovala alespoň části svých sestřelů většina francouzských a italských leteckých es, včetně těch nejproslulejších.
+
'''[[Hongkong]]''' je [[Čínská lidová republika|čínské]] město a region ležící na pobřeží Jihočínského&nbsp;moře. Hongkong je významné ekonomické a obchodní centrum. Patří mezi nejhustěji osídlené oblasti světa. Oficiální název regionu je '''Zvláštní administrativní zóna Čínské lidové republiky''' a patří mezi zvláštní správní oblasti [[Čínská lidová republika|Čínské lidové republiky]]. Podle [[ústava|ústavy]] se Hongkong těší vysokému stupni [[autonomie]], pouze za mezinárodní politiku a ozbrojené síly zodpovídá centrální vláda v&nbsp;[[Peking]]u.
-
Zatímco jejich současníky byly relativně „křehké“ stroje s&nbsp;vynikající obratností, kterou využívaly ve slavných psích soubojích, SPADy byly robustní stroje se skvělou stabilitou tolik důležitou při míření a střelbě. Tím byly předurčeny ke způsobu boje typickému spíše pro <u>druhou světovou válku</u>, na protivníka útočily z&nbsp;převýšení a po zasypání cíle kulometnou palbou unikaly střemhlavým letem.
+
Poloostrov [[Kowloon]] byl podstoupen Británii v&nbsp;roce 1860 podle Pekingské smlouvy po druhé opiové válce. Přiléhající území, kterým se říká „New Territories“ (včetně New Kowloon a ostrova Lantau), byly pronajaty Británii na dobu 99 let, a to počínaje [[1. červenec|1.&nbsp;červencem]] 1898 a konče [[30. červen|30.&nbsp;červnem]] [[1997]].
-
Po skončení první světové války byly SPADy z válečných přebytků prodávány do nově se rodících letectev po celém světě. Rovněž [[Československo]] zčásti zakoupilo a zčásti dostalo darem celkem 140 kusů a stalo se tak po Francii a Spojených státech jejich třetím největším poválečným uživatelem. SPADy tvořily páteř československého stíhacího letectva až do poloviny 20.&nbsp;let.
+
V&nbsp;osmdesátých letech bylo jasné, že smlouva o pronájmu „New Territories“ brzy vyprší. Bylo nutné, aby Británie vyjednala vrácení Hongkongu Číně. Podle smlouvy, která je známá jako „Čínsko-britské společné prohlášení“, která byla podepsána [[Čínská lidová republika|ČLR]] a Velkou Británií [[19. prosinec|19.&nbsp;prosince]] [[1984]], se celé území Hongkongu pod britskou koloniální vládou [[1. červenec|1. července]] [[1997]] stalo „Hongkongem, zvláštní administrativní zónou ČLR“. V&nbsp;tomto společném prohlášení se ČLR zavázala, že podle zásady „jedna země, dva systémy“, kterou navrhl pokrokový čínský politik [[Teng Siao-pching]], [[socialismus|socialistický]] ekonomický systém Číny nebude v&nbsp;Hongkongu praktikován a že současný [[Kapitalismus|kapitalistický]] systém a životní styl zůstane nezměněn po 50&nbsp;let, tedy až do roku [[2047]].
-
První letouny byly přidělovány osvědčeným stíhačům jako byl např. Georges Guynemer, kteří dokázali ocenit jeho vlastnosti. Sám Guynemer dostal nový SPAD č. S.115 už 2. září – byl to první ze tří S.VII, s kterými Guynemer létal a už [[4. září]] na něm dosáhl svého 15.&nbsp;sestřelu. Záhy bylo jasné, že S.VII sice nepřekonává své protivníky rychlostí ani obratností, zato ale byl ve vzduchu velice stabilní a umožňoval tak přesné zamíření, měl dobrou stoupavost a&nbsp;mimořádnou strukturální pevnost. Posledně jmenovaná vlastnost mu umožňovala kdykoli uniknout ze souboje přechodem do střemhlavého letu, který si např. německé Albatrosy, ale i&nbsp;francouzské Nieuporty nemohly dovolit, protože se jim při vyšších rychlostech lámala křídla.  
+
Hongkong má jednu z&nbsp;[[Liberalismus|nejliberálnějších]] [[Ekonomika|ekonomik]] světa. Je to jedno z&nbsp;nejdůležitějších světových středisek [[Banka|bankovnictví]] a obchodu.  
-
Několik československých letců létalo na SPADech&nbsp;S.VII ještě před vznikem samostatného [[Československo|Československa]].
+
K nejvýraznějším památkám patří trhy, zejména [[nefrit]]ový, kde se smlouvá i o ceně polévky v&nbsp;restauraci. Dalšími turistickými atrakcemi jsou například [[chrám]] [[Wong Tai Sin|Wong&nbsp;Tai&nbsp;Sin]] nebo Ptačí&nbsp;trh. Na jižním výbežku Kowloonu si rybářská osada Lei Yeu Mun zachovala nádech své původní podoby. Hongkongský park je [[Oáza|oázou]] klidu uprostřed města. Jeho součástí jsou nejen zelené zahrady, ale také jezírka s&nbsp;vodními ptáky, fontány a přírodní&nbsp;restaurace.
-
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
+
<noinclude>[[Kategorie:Archiv Článků DNE]]</noinclude>

Aktuální verze z 10. 1. 2018, 22:39

Výškové budovy v Hongkongu (HDR)

Hongkong je čínské město a region ležící na pobřeží Jihočínského moře. Hongkong je významné ekonomické a obchodní centrum. Patří mezi nejhustěji osídlené oblasti světa. Oficiální název regionu je Zvláštní administrativní zóna Čínské lidové republiky a patří mezi zvláštní správní oblasti Čínské lidové republiky. Podle ústavy se Hongkong těší vysokému stupni autonomie, pouze za mezinárodní politiku a ozbrojené síly zodpovídá centrální vláda v Pekingu.

Poloostrov Kowloon byl podstoupen Británii v roce 1860 podle Pekingské smlouvy po druhé opiové válce. Přiléhající území, kterým se říká „New Territories“ (včetně New Kowloon a ostrova Lantau), byly pronajaty Británii na dobu 99 let, a to počínaje 1. červencem 1898 a konče 30. červnem 1997.

V osmdesátých letech bylo jasné, že smlouva o pronájmu „New Territories“ brzy vyprší. Bylo nutné, aby Británie vyjednala vrácení Hongkongu Číně. Podle smlouvy, která je známá jako „Čínsko-britské společné prohlášení“, která byla podepsána ČLR a Velkou Británií 19. prosince 1984, se celé území Hongkongu pod britskou koloniální vládou 1. července 1997 stalo „Hongkongem, zvláštní administrativní zónou ČLR“. V tomto společném prohlášení se ČLR zavázala, že podle zásady „jedna země, dva systémy“, kterou navrhl pokrokový čínský politik Teng Siao-pching, socialistický ekonomický systém Číny nebude v Hongkongu praktikován a že současný kapitalistický systém a životní styl zůstane nezměněn po 50 let, tedy až do roku 2047.

Hongkong má jednu z nejliberálnějších ekonomik světa. Je to jedno z nejdůležitějších světových středisek bankovnictví a obchodu.

K nejvýraznějším památkám patří trhy, zejména nefritový, kde se smlouvá i o ceně polévky v restauraci. Dalšími turistickými atrakcemi jsou například chrám Wong Tai Sin nebo Ptačí trh. Na jižním výbežku Kowloonu si rybářská osada Lei Yeu Mun zachovala nádech své původní podoby. Hongkongský park je oázou klidu uprostřed města. Jeho součástí jsou nejen zelené zahrady, ale také jezírka s vodními ptáky, fontány a přírodní restaurace.