Šablona:Článek dne/2013/24

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
(+ Nový článek DNE !)
 
(Není zobrazeno 5 mezilehlých verzí.)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a sudý den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a sudý den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:LUCIE-K05.jpg|right|150px]]
+
[[Soubor:Rafa-Nadal-US-OPEN-2013-04.jpg|right|150px]]
-
'''[[Lucie Křížková]]''' (* [[4. září]] [[1984]]) je významná česká [[modelka]] a vítězka [[Miss České republiky]] v roce [[2003]].
+
'''[[Rafael Nadal]]''' (* [[3. červen|3. června]] [[1986]]) je současný špičkový [[Španělsko|španělský]] tenista.
-
O účasti na Miss ČR Váchová snila již od dětství, poprvé víc sledovala soutěž v roce [[1995]], kdy ho vyhrála pozdější Miss Europe [[Monika Žídková]], tedy v jedenácti letech. Váchovou ale přihlásili do soutěže Miss ČR 2003 její přátelé z gymnastického oddílu. Do finále postoupila jako vítězka semifinálového kola Miss Západní Čechy.
+
Aktuálně je sice "jen" na 2. místě mezinárodního žebříčku ATP (září [[2013]]), ale&nbsp;je&nbsp;jednoznačně považován za <u>suverénně nejlepšího světového hráče na&nbsp;antukovém povrchu</u>. Jeho globální přezdívka je ''Rafa''.
-
Finále soutěže [[Miss České republiky|Miss ČR 2003]] proběhlo [[12. duben|12. dubna]] v Brně. Největší sympatie veřejnosti patřily Kláře Medkové, která získala titul Miss sympatie a Miss televizních diváků, ale u poroty ji porazila jedna soupeřka – Lucie Váchová, která se tak stala patnáctou Miss České republiky.
+
Dne [[18. srpen|18. srpna]] [[2008]] byl poprvé klasifikován na [[Žebříček ATP|žebříčku ATP]] ve dvouhře na '''1.&nbsp;místě'''. Na pozici světové jedničky vydržel nepřetržitě 46 týdnů a to do&nbsp;[[6. červenec|6.&nbsp;července]]&nbsp;[[2009]], kdy ho vystřídala staronová jednička [[Roger Federer]].
-
Lucie Křížková měřila podle oficiálních údajů 178 cm, vážila 59 kg a její míry byly 90-60-90.
+
Tenis začal hrát jako čtyřletý, trénoval ho jeho strýček, [[Toni Nadal]], který je i v současnosti jeho trenérem. První zápas série ATP vyhrál v roce [[2002]] jako patnáctiletý, když porazil paraguajce [[Ramón Delgado|Ramona Delgada]]. Stal se tak devátým hráčem, který zaznamenal svoje první vítězství v ATP před svými šestnáctými narozeninami.
-
Dostala příležitost zúčastnit se jako zástupkyně České republiky soutěže [[Miss World]] v Číně a stala se První vicemiss World Sports, což je sportovní soutěž účastnic [[Miss World]]. Vítězka této soutěže získává právo postupu do semifinále hlavního konkursu, Kanaďanka íránského původu Afsinová-Jamová toto právo proměnila v titul První vicemiss World. Po návratu z Číny se ale Lucie svěřila s pocitem, že byla soutěž Miss World Sports zmanipulována v její neprospěch. Krátce před maturitou odcestovala Váchová také do ekvádorského [[Quito|Quita]] na soutěž [[Miss Universe]] [[2004]].
+
V srpnu [[2008]] zvítězil na [[Tenis na Letních olympijských hrách 2008|LOH 2008]] v [[Peking]]u ve dvouhře a stal se olympijským vítězem, když ve finále porazil chilského tenistu [[Fernando González|Fernanda Gonzáleze]] poměrem 6–3, 7–6, 6–3.
-
Titul miss otevřel Váchové cestu k modelingu. Mimo jiné se stala tváří kosmetické značky&nbsp;Vivien.
+
V červnu 2009 musel kvůli chronickým potížím s koleny odříct účast ve [[Wimbledon (tenis)|Wimbledonu]], kde měl obhajovat titul.  
-
Lucie se v roce [[2004]] zúčastnila konkurzu na post moderátorky počasí v TV Nova, kde byla vybrána spolu s [[Radka Kocurová|Radkou Kocurovou]], už v [[únor]]u [[2005]] ale z osobních důvodů spolupráci ukončila a dál se věnuje hlavně modelingu a moderování.  
+
Na turnaji v [[Monte-Carlo Rolex Masters 2010|Monte-Carlu 2010]] vyhrál jako první tenista v [[otevřená éra světového tenisu|otevřené éře]] stejný turnaj šestkrát v řadě (2005–2010), když ve finále porazil [[Fernando Verdasco|Verdasca]] 6–0, 6–1. Jednalo se o nejkratší finále kategorie [[ATP Masters 1000|Masters]] v historii, od roku [[1990]].
-
Pokračuje také v trénování mladých příbramských gymnastek. Její oddíl Sokol Příbram získal prémii sto tisíc korun pro patrony, kteří ji do soutěže Miss ČR přihlásili. Mezi její charitativní projekty patří patronství dětských domovů v Tuchlově a Krupce.
+
Ve finále [[Mutua Madrileña Madrid Open 2010 - muži|turnaje v Madridu]] v květnu 2010 porazil obhájce titulu [[Roger Federer|Rogera Federera]], čímž získal rekordní 18. titul z kategorie ''[[ATP Masters 1000|Masters]]'', nejvíce ze všech tenistů historie. Druhý [[Andre Agassi]] jich nasbíral sedmnáct. Jako první tenista také vyhrál tři za sebou jdoucí antukové turnaje této kategorie v [[Monte-Carlo Rolex Masters|Monte-Carlu]], [[Internazionali BNL d'Italia|Římě]] a Madridu. Na těchto turnajích ztratil celkově jen dva sety. Tyto výsledky mu k 17.&nbsp;květnu 2010 zajistily návrat na druhé místo [[Žebříček ATP|žebříčku ATP]].
-
V květnu [[2012]] se jí narodil syn David. Od [[září]] [[2013]] je moderátorkou pořadu Sama&nbsp;doma&nbsp;na&nbsp;[[ČT1]].
+
Po vítězství na [[French Open 2010]] se vrátil na 1. místo žebříčku ATP. Následně vyhrál zbývající dva grandslamy sezóny [[Wimbledon (tenis)|Wimbledon]] i [[US Open 2010|US Open]] a potvrdil jednoznačnou nadvládu v daném kalendářním roce.
-
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
+
<noinclude>[[Kategorie:Archiv Článků DNE]]</noinclude>

Aktuální verze z 10. 1. 2018, 22:38

Rafa-Nadal-US-OPEN-2013-04.jpg

Rafael Nadal (* 3. června 1986) je současný špičkový španělský tenista.

Aktuálně je sice "jen" na 2. místě mezinárodního žebříčku ATP (září 2013), ale je jednoznačně považován za suverénně nejlepšího světového hráče na antukovém povrchu. Jeho globální přezdívka je Rafa.

Dne 18. srpna 2008 byl poprvé klasifikován na žebříčku ATP ve dvouhře na 1. místě. Na pozici světové jedničky vydržel nepřetržitě 46 týdnů a to do 6. července 2009, kdy ho vystřídala staronová jednička Roger Federer.

Tenis začal hrát jako čtyřletý, trénoval ho jeho strýček, Toni Nadal, který je i v současnosti jeho trenérem. První zápas série ATP vyhrál v roce 2002 jako patnáctiletý, když porazil paraguajce Ramona Delgada. Stal se tak devátým hráčem, který zaznamenal svoje první vítězství v ATP před svými šestnáctými narozeninami.

V srpnu 2008 zvítězil na LOH 2008 v Pekingu ve dvouhře a stal se olympijským vítězem, když ve finále porazil chilského tenistu Fernanda Gonzáleze poměrem 6–3, 7–6, 6–3.

V červnu 2009 musel kvůli chronickým potížím s koleny odříct účast ve Wimbledonu, kde měl obhajovat titul.

Na turnaji v Monte-Carlu 2010 vyhrál jako první tenista v otevřené éře stejný turnaj šestkrát v řadě (2005–2010), když ve finále porazil Verdasca 6–0, 6–1. Jednalo se o nejkratší finále kategorie Masters v historii, od roku 1990.

Ve finále turnaje v Madridu v květnu 2010 porazil obhájce titulu Rogera Federera, čímž získal rekordní 18. titul z kategorie Masters, nejvíce ze všech tenistů historie. Druhý Andre Agassi jich nasbíral sedmnáct. Jako první tenista také vyhrál tři za sebou jdoucí antukové turnaje této kategorie v Monte-Carlu, Římě a Madridu. Na těchto turnajích ztratil celkově jen dva sety. Tyto výsledky mu k 17. květnu 2010 zajistily návrat na druhé místo žebříčku ATP.

Po vítězství na French Open 2010 se vrátil na 1. místo žebříčku ATP. Následně vyhrál zbývající dva grandslamy sezóny Wimbledon i US Open a potvrdil jednoznačnou nadvládu v daném kalendářním roce.