Šablona:Článek dne/2015/72

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Zamyká „Multimediaexpo.cz:Článek dne/2015/72“: Prevence...svůj požadavek můžete vložit na diskusní stránku ([edit=sysop] (do odvolání) [move=sysop] (do odvolání)))
 
(Není zobrazeno 10 mezilehlých verzí.)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:SUN-Ultra40-2014-002.jpg|right|160px|Dvojice konektorů IEEE 1394a na předním panelu serveru SUN Ultra 40 M2.]]
+
[[Soubor:USTA Tennis Festival Mirsasha 2011-08.jpg|right|160px|Andy Roddick na USTA Tennis Festivalu (2011)]]
-
'''[[FireWire]]''' ('''IEEE 1394''') je standardní sériová [[sběrnice]] pro připojení periférií k [[počítač]]i. Díky své technické jednoduchosti a pořizovací ceně nahrazuje dříve používané způsoby připojení, především [[SCSI]].
+
'''[[Andy Roddick|Andrew Stephen Roddick]]''', přezdívaný ''A-Rod'', (*&nbsp;[[30. srpen|30.&nbsp;srpna]]&nbsp;[[1982]]) je bývalý [[Spojené státy americké|americký]] profesionální [[Tenis|tenista]].
-
V současné době jsou k dispozici dvě verze FireWire: původní s šestipinovým kabelem označovaná dnes jako FireWire 400 neboli IEEE&nbsp;1394a s rychlostí 400 Mbit/s a FireWire 800 neboli IEEE&nbsp;1394b s rychlostí až 800&nbsp;Mbit/s a devítipinovým kabelem. Nyní se schvaluje nový&nbsp;standard IEEE 1394c s rychlostí až 3&nbsp;200&nbsp;Mbit/s. FireWire na rozdíl od USB není ale prozatím tak rozšířen a patrně už nikdy nebude. Dnes se používání tohoto rozhraní pro běžné uživatele zúžilo zejména k připojení digitálních videokamer, v profesionální sféře se používá k rychlému připojení externích disků a optických mechanik.
+
V roce [[2003]] zvítězil na [[US Open (tenis)|US Open]] a rok zakončil jako '''světová&nbsp;jednička'''. V roce [[2006]] si prošel krizí, když vypadl ze světové desítky. Po&nbsp;Wimbledonu začal spolupracovat s bývalým výborným hráčem [[Jimmy Connors|Jimmy Connorsem]]. Okamžitě se to projevilo na jeho výkonnosti, když na&nbsp;posledním grandslamu sezony postoupil do finále, kde nestačil po dobrém výkonu na [[Roger Federer|Rogera Federera]].
-
FireWire může spojit až 63 zařízení ve stromové nebo daisy chain topologii (na rozdíl od sběrnicové topologie paralelního SCSI). To umožňuje komunikaci zařízení na principu [[peer-to-peer]], například mezi [[Scanner|skenerem]] a [[Počítačová tiskárna|tiskárnou]], bez potřeby využití systémové paměti nebo [[Procesor|procesoru]] počítače. FireWire také podporuje více hostitelských zařízení na jedné sběrnici. USB potřebuje na stejnou funkci speciální čipset, což v praxi znamená, že potřebuje speciální drahý kabel, přičemž FireWire postačuje běžný kabel se správným počtem pinů (standardně šest). FireWire podporuje technologie [[plug-and-play]] a hot swapping. Měděný kabel, který je použit nejčastěji, může mít délku 4,5 metru a je flexibilnější než většina kabelů pro paralelní SCSI. Kabel se šesti nebo devíti piny dokáže napájet port až 45 [[watt]]y a 30&nbsp;[[volt]]y, což umožňuje energeticky středně náročným zařízením pracovat bez samostatného napájecího zdroje.
+
Roddick je hráč s velmi tvrdým [[Podání (tenis)|servisem]] a silným forhendem. Dlouho držel prvenství v rychlosti podání v&nbsp;profesionálním tenise (250&nbsp;km/h), které bylo překonáno až&nbsp;v roce [[2012]].
-
Dodatek IEEE 1394a, vydaný v roce 2000, upřesnil a vylepšil původní specifikaci. Přidal podporu pro asynchronní&nbsp;streaming, rychlejší rekonfiguraci sběrnice, spojování paketů a úsporný režim spánku. IEEE 1394a nabízí několik výhod oproti IEEE 1394. 1394a je schopen rozhodčích zrychlení, což sběrnici umožňuje urychlit rozhodčí řízení cyklů, což vede ke zlepšení efektivity. To také umožňuje řídit krátký restart sběrnice, při kterém mohou být přidány nebo odebrány uzly, aniž by došlo k&nbsp;velkému poklesu v isochronním přenosu.
+
V roce [[2000]] skončil na prvním místě světového žebříčku juniorů, výhrou na Grand Slamech [[Australian Open]] a [[US Open (tenis)|US&nbsp;Open]] a účastí ve čtvrtfinále na [[French Open]]. Svůj první zápas jako profesionální hráč vyhrál na turnaji ATP&nbsp;Masters Series v [[Miami]], kde se dostal do druhého kola a tam porazil [[Andre Agassi]].
-
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
+
 
 +
V roce [[2001]] debutoval za [[Davis Cup|daviscupovou]] reprezentaci USA v zápase proti Švýcarsku, výhrou nad [[George Bastl|Georgeom Bastlem]]. Opět se kvalifikoval na turnaj AMS Miami, kde porazil Harela&nbsp;Levyho, [[Marcelo Ríos|Marcela Riose]], [[Pete Sampras|Peta Samprase]] a [[Andrei Pavel|Andreia Pavela]]. Následně ho ve čtvrtfinále vyřadil [[Lleyton Hewitt]]. Pak se probojoval do 3. kola [[French Open]], kde ho porazil Lleyton Hewitt a na [[Wimbledon]]ě, kde ho vyřadil [[Goran Ivanišević]]. Do dalšího čtvrtfinále série AMS se probojoval na turnaji v Montreálu a následně ho v zápase stejné série v Cincinnati hned v prvním kole porazil [[Gustavo Kuerten]]. Na US Open se dostal až do čtvrtfinále, kde ho vyřadil [[Lleyton Hewitt]]. Stal se jasně nejmladším hráčem, který se probojoval do první 20.&nbsp;mezinárodního žebříčku ATP.
 +
 
 +
Rok [[2003]] je pro Andyho Roddicka často označovaný jako nejlepší rok. Po turnaji v Cincinnati zvítězil Roddick na US Open a po čtyřech letech se od Andre Agassiho stal prvním Američanem, který skončil v celkovém hodnocení na 1.&nbsp;místě. V den svých třicátých narozenin oznámil ukončení kariéry na probíhajícím US&nbsp;Open [[2012]], kde&nbsp;vypadl ve 4.&nbsp;kole.
 +
 
 +
Na konci [[Červenec|července]] [[2015]] se však účastnil jednoho turnaje v [[Atlanta|Atlantě]], což možná naznačuje jeho zájem o&nbsp;návrat do&nbsp;deblového žebříčku ATP. Jeho&nbsp;manželkou je americká modelka [[Brooklyn Decker|Brooklyn Deckerová]].
 +
<noinclude>[[Kategorie:Archiv Článků DNE]]</noinclude>

Aktuální verze z 10. 1. 2018, 16:08

Andy Roddick na USTA Tennis Festivalu (2011)

Andrew Stephen Roddick, přezdívaný A-Rod, (* 30. srpna 1982) je bývalý americký profesionální tenista.

V roce 2003 zvítězil na US Open a rok zakončil jako světová jednička. V roce 2006 si prošel krizí, když vypadl ze světové desítky. Po Wimbledonu začal spolupracovat s bývalým výborným hráčem Jimmy Connorsem. Okamžitě se to projevilo na jeho výkonnosti, když na posledním grandslamu sezony postoupil do finále, kde nestačil po dobrém výkonu na Rogera Federera.

Roddick je hráč s velmi tvrdým servisem a silným forhendem. Dlouho držel prvenství v rychlosti podání v profesionálním tenise (250 km/h), které bylo překonáno až v roce 2012.

V roce 2000 skončil na prvním místě světového žebříčku juniorů, výhrou na Grand Slamech Australian Open a US Open a účastí ve čtvrtfinále na French Open. Svůj první zápas jako profesionální hráč vyhrál na turnaji ATP Masters Series v Miami, kde se dostal do druhého kola a tam porazil Andre Agassi.

V roce 2001 debutoval za daviscupovou reprezentaci USA v zápase proti Švýcarsku, výhrou nad Georgeom Bastlem. Opět se kvalifikoval na turnaj AMS Miami, kde porazil Harela Levyho, Marcela Riose, Peta Samprase a Andreia Pavela. Následně ho ve čtvrtfinále vyřadil Lleyton Hewitt. Pak se probojoval do 3. kola French Open, kde ho porazil Lleyton Hewitt a na Wimbledoně, kde ho vyřadil Goran Ivanišević. Do dalšího čtvrtfinále série AMS se probojoval na turnaji v Montreálu a následně ho v zápase stejné série v Cincinnati hned v prvním kole porazil Gustavo Kuerten. Na US Open se dostal až do čtvrtfinále, kde ho vyřadil Lleyton Hewitt. Stal se jasně nejmladším hráčem, který se probojoval do první 20. mezinárodního žebříčku ATP.

Rok 2003 je pro Andyho Roddicka často označovaný jako nejlepší rok. Po turnaji v Cincinnati zvítězil Roddick na US Open a po čtyřech letech se od Andre Agassiho stal prvním Američanem, který skončil v celkovém hodnocení na 1. místě. V den svých třicátých narozenin oznámil ukončení kariéry na probíhajícím US Open 2012, kde vypadl ve 4. kole.

Na konci července 2015 se však účastnil jednoho turnaje v Atlantě, což možná naznačuje jeho zájem o návrat do deblového žebříčku ATP. Jeho manželkou je americká modelka Brooklyn Deckerová.