Šablona:Článek dne/2016/01

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
(+ Nový servisní článek)
 
(Není zobrazeno 6 mezilehlých verzí.)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:SUN-Ultra40-2014-002.jpg|right|160px|Dvojice konektorů IEEE 1394a na předním panelu serveru SUN Ultra 40 M2.]]
+
[[Soubor:Michael Stipe by David Shankbone.jpg|right|160px|Michael Stipe (2007)]]
-
'''[[FireWire]]''' ('''IEEE 1394''') je standardní sériová [[sběrnice]] pro připojení periférií k [[počítač]]i. Díky své technické jednoduchosti a pořizovací ceně nahrazuje dříve používané způsoby připojení, především [[SCSI]].
+
'''[[Michael Stipe|John Michael Stipe]]''' (* [[4. leden|4. ledna]] [[1960]]) je [[zpěvák]] a zakládající člen [[Spojené státy americké|americké]] [[rock]]ové kapely [[R.E.M.]]
-
V současné době jsou k dispozici dvě verze FireWire: původní s šestipinovým kabelem označovaná dnes jako FireWire 400 neboli IEEE&nbsp;1394a s rychlostí 400 Mbit/s a FireWire 800 neboli IEEE&nbsp;1394b s rychlostí až 800&nbsp;Mbit/s a devítipinovým kabelem. Nyní se schvaluje nový&nbsp;standard IEEE 1394c s rychlostí až 3&nbsp;200&nbsp;Mbit/s. FireWire na rozdíl od USB není ale prozatím tak rozšířen a patrně už nikdy nebude. Dnes se používání tohoto rozhraní pro běžné uživatele zúžilo zejména k připojení digitálních videokamer, v profesionální sféře se používá k rychlému připojení externích disků a optických mechanik.
+
Michael Stipe je znám pro svůj mumlavý styl zpěvu na počátku své [[kariéra|kariéry]], ale také pro své komplexní a surrealistické texty a politický aktivismus. Stipe a ostatní členové R.E.M. se stali „kmotry“ [[Alternativní rock|alternativního&nbsp;rocku]] a jsou možná první kapelou tohoto stylu, která získala celosvětovou slávu a inspirovala řadu „alternativních“ kapel 90. let, například [[Radiohead]], [[Pearl Jam]], nebo [[Nirvana|Nirvanu]].
-
FireWire může spojit až 63 zařízení ve stromové nebo daisy chain topologii (na rozdíl od sběrnicové topologie paralelního SCSI). To umožňuje komunikaci zařízení na principu [[peer-to-peer]], například mezi [[Scanner|skenerem]] a [[Počítačová tiskárna|tiskárnou]], bez potřeby využití systémové paměti nebo [[Procesor|procesoru]] počítače. FireWire také podporuje více hostitelských zařízení na jedné sběrnici. USB potřebuje na stejnou funkci speciální čipset, což v praxi znamená, že potřebuje speciální drahý kabel, přičemž FireWire postačuje běžný kabel se správným počtem pinů (standardně šest). FireWire podporuje technologie [[plug-and-play]] a hot swapping. Měděný kabel, který je použit nejčastěji, může mít délku až 4,5 metru a je flexibilnější než většina kabelů pro paralelní SCSI. Kabel se šesti nebo devíti piny dokáže napájet port až 45 [[watt]]y a 30&nbsp;[[volt]]y, což umožňuje energeticky středně náročným zařízením pracovat bez samostatného napájecího zdroje.
+
Stipe se seznámil s [[Peter Buck|Peterem Buckem]], [[Bill Berry|Billem Berrym]] a [[Mike Mills|Mikem Millsem]] v roce [[1980]] když studoval fotografii a malbu na University&nbsp;of&nbsp;Georgia. Založili kapelu R.E.M. a svůj první singl „Radio Free Europe“ vydali pod labelem Hib-Tone. Singl dosáhl úspěchu na univerzitním rádiu a kapela podepsala smlouvu s [[I.R.S. Records]], u které vydala o rok později EP ''[[Chronic Town]]''. Debutové album ''[[Murmur]]'' vydali R.E.M. v roce [[1983]] a to bylo následováno sérií dalších alb, které byly pozitivně hodnoceny kritikou a dosáhly relativně slušeného komerčního úspěchu. Několik úspěšných singlů a také Stipeův aktivismus mu přinesly status hvězdy a oddanou fandovskou základnu. Mezi jeho přátele patřil například [[River Phoenix]], jemuž bylo věnováno album ''[[Monster]]''. Jeho přítelem byl i zpěvák [[Nirvana|Nirvany]] [[Kurt Cobain]]. Stipe prohlásil, že spolu s Cobainem plánovali společný projekt, ale před Cobainovou sebevraždou nestihli nic složit ani nahrát. Stipe je také kmotrem dcery Kurta Cobaina a [[Courtney Love]].
-
Dodatek IEEE 1394a, vydaný v roce 2000, upřesnil a vylepšil původní specifikaci. Přidal podporu pro asynchronní&nbsp;streaming, rychlejší rekonfiguraci sběrnice, spojování paketů a úsporný režim spánku. IEEE 1394a nabízí několik výhod oproti IEEE 1394. 1394a je schopen rozhodčích zrychlení, což sběrnici umožňuje urychlit rozhodčí řízení cyklů, což vede ke zlepšení efektivity. To také umožňuje řídit krátký restart sběrnice, při kterém mohou být přidány nebo odebrány uzly, aniž by došlo k&nbsp;velkému poklesu v isochronním přenosu.
+
Velkým zdrojem inspirací byla pro Stipea legendární zpěvačka [[Patti Smith]] a její debutové album ''[[Horses]]'', které Stipe poslouchal, když mu bylo 15. Patti Smith zpívá doprovodné vokály na písni R.E.M. „E-Bow the Letter“. Stipe a zbytek kapely má přátelské vztahy také s kapelou [[Radiohead]], která jim dělala předkapelu na turné na podporu alba ''Monster'' v roce [[1995]]. Při turné kapely Radiohead v roce [[2003]] zpíval při některých koncertech Stipe píseň&nbsp;„Lucky“.  
-
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
+
<noinclude>[[Kategorie:Archiv Článků DNE]]</noinclude>

Aktuální verze z 10. 1. 2018, 15:55

Michael Stipe (2007)

John Michael Stipe (* 4. ledna 1960) je zpěvák a zakládající člen americké rockové kapely R.E.M.

Michael Stipe je znám pro svůj mumlavý styl zpěvu na počátku své kariéry, ale také pro své komplexní a surrealistické texty a politický aktivismus. Stipe a ostatní členové R.E.M. se stali „kmotry“ alternativního rocku a jsou možná první kapelou tohoto stylu, která získala celosvětovou slávu a inspirovala řadu „alternativních“ kapel 90. let, například Radiohead, Pearl Jam, nebo Nirvanu.

Stipe se seznámil s Peterem Buckem, Billem Berrym a Mikem Millsem v roce 1980 když studoval fotografii a malbu na University of Georgia. Založili kapelu R.E.M. a svůj první singl „Radio Free Europe“ vydali pod labelem Hib-Tone. Singl dosáhl úspěchu na univerzitním rádiu a kapela podepsala smlouvu s I.R.S. Records, u které vydala o rok později EP Chronic Town. Debutové album Murmur vydali R.E.M. v roce 1983 a to bylo následováno sérií dalších alb, které byly pozitivně hodnoceny kritikou a dosáhly relativně slušeného komerčního úspěchu. Několik úspěšných singlů a také Stipeův aktivismus mu přinesly status hvězdy a oddanou fandovskou základnu. Mezi jeho přátele patřil například River Phoenix, jemuž bylo věnováno album Monster. Jeho přítelem byl i zpěvák Nirvany Kurt Cobain. Stipe prohlásil, že spolu s Cobainem plánovali společný projekt, ale před Cobainovou sebevraždou nestihli nic složit ani nahrát. Stipe je také kmotrem dcery Kurta Cobaina a Courtney Love.

Velkým zdrojem inspirací byla pro Stipea legendární zpěvačka Patti Smith a její debutové album Horses, které Stipe poslouchal, když mu bylo 15. Patti Smith zpívá doprovodné vokály na písni R.E.M. „E-Bow the Letter“. Stipe a zbytek kapely má přátelské vztahy také s kapelou Radiohead, která jim dělala předkapelu na turné na podporu alba Monster v roce 1995. Při turné kapely Radiohead v roce 2003 zpíval při některých koncertech Stipe píseň „Lucky“.