Nová soutěž o nejlepší webovou stránku !
Neváhejte a začněte rychle soutěžit o lákavé ceny !

Židovský hřbitov u Hřivčic

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Nahrazení textu „1837“ textem „1837“)
m (1 revizi)

Verze z 15. 5. 2013, 15:35

Broom icon.png Tento článek potřebuje úpravy. Můžete Multimediaexpo.cz pomoci tím, že ho vylepšíte.
Jak by měly články vypadat, popisují stránky Vzhled a styl a Encyklopedický styl.
Broom icon.png
Soubor:P6102487.jpg
Židovský hřbitov u Hřivčic

Židovský hřbitov u Hřivčic se nachází nad vesnicí Hřivčice v katastru obce Peruc. Lze se k němu dostat od občanského hřbitova v Hřivčicích, cca. 500m po polní cestě. Svými rozměry patří k jedněm z největších židovských hřbitovů v České republice.

Poloha

Židovský hřbitov u Hřivčic se nachází v katastru městyse Peruc v okrese Louny. Přístup je možný od obecního hřbitova v Hřivčicích (cca. 500m) po polní cestě směrem nahoru.

Historie

Židovský hřbitov se nachází zhruba 1 km jižně od obce Hřivčice, asi 100 m od železniční tratě. Založen byl patrně v první polovině 18. století, v roce 1837 byl ještě rozšířen. Celková plocha pozemku je cca 3163 m², na ploše 1800 m² by mělo být dochováno kolem 300 náhrobků, z nich mnoho barokních a klasicistních. Nejstarší pocházejí z roku 1759.

Podle jiných údajů mezi vesnicemi Hřivčice a Vrbno nad Lesy je hřbitov snad z r. 1732. Dle katastru nemovitostí (parcela 190) je vlastníkem Izraelské pohřební bratrstvo pro Hříškov a okolí a ve své správě jej má Židovská obec Teplice. Rozloha hřbitova - neveřejného pohřebiště – je asi 1800 m² (více než místní hřbitov - 1361 m²). Na mnohých pískovcových náhrobcích je původní hebrejské písmo. Je doplněno symboly hvězd, rukou i tradičních liliových květů. Na dalších je doplněno o základní informace v latince. Nejmladší, často již žulové náhrobky, jsou čitelné celé. Například náhrobek Evy Pollakové z Vel. Hořešovic z roku 1907, nebo Aloise Poppera, řezníka z Vraného z roku 1906. Jsou zde pohřbeni lidé ze Slavětína, Hořešovic, Vraného a dalších obcí v širokém okolí. Z čitelných nápisů lze zjistit, že se zde pohřbívalo naposledy asi před 100 lety. Podle historických map vedla ke hřbitovu cesta od Vrbna nad lesy směrem ke křížku u železniční trati. Ta byla zrušena v rámci scelování lánů. Nyní je přístup možný od obecního hřbitova v Hřivčicích (cca. 500 m) po polní cestě. Místní židovská komunita v podstatě zanikla během 2. světové války (po šoa). Je třeba říci, že v regionu Perucko již za I. republiky byla tato komunita natolik integrovaná do většinové společnosti, že mnozí její příslušníci mohli začít pohřbívat na obecních hřbitovech, čímž význam prostoru nebyl již takový jako do roku 1918. Bohužel však po roce 1939 se o bývalý hřbitov nikdo nestaral a postupně zpustl. Hroby a náhrobky však byly vykrádány jen ojediněle. Koncem 20. století byl hřbitov ve zuboženém stavu, náhrobky pokácené a zarostlé křovím. O rekultivaci židovského hřbitova se pokusila v roce 2000 Apoštolská církev Chomutov, misijní stanice Černčice ve spolupráci s Církví československou husitskou, náboženskou obcí Peruc. Na 60 let neudržovaném hřbitově začali s odstraňováním křovin. Tato aktivita však skončila a v roce 2008 byl hřbitov opět zarostlý. Na základě reportáže na internetových stránkách Peruce se o obnovu hřbitova začala zajímat Židovská obec Teplice. Podařilo se domluvit s občanem Peruce, který již během jednoho roku dokázal hřbitov téměř vyčistit. Tato spolupráce pokračovala i v letech 2009 a 2010, byly vykáceny některé staré stromy a průběžně sekána tráva a likvidovány nálety. V současné době projekt rekultivace Židovského hřbitova u Hřivčic realizuje Husův sbor na Peruci za finanční podpory Nadačního fondu obětem holocaustu a Úřadu práce Louny. Záměrem projektu je znovu postavit zachovalejší náhrobky, průběžně rekultivovat a udržovat zeleň. Dále na hřbitov umístit informační cedule o historii místních židů Izraelitského bratrstva pro Hříškov a okolí a o historii hřbitova samotného. Cílem projektu je též upozornit veřejnost na nutnost tolerance, rasové a náboženské snášenlivosti. Obnova hřbitova umožní toto memento zachovat i pro následující generace, aby tyto hrůzy neupadly v zapomnění.

Externí odkazy