Šablona:Článek dne/2016/44

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (Zamyká „Multimediaexpo.cz:Článek dne/2016/44“: Prevence...svůj požadavek můžete vložit na diskusní stránku ([edit=sysop] (do odvolání) [move=sysop] (do odvolání)))
(+ Masivní vylepšení)
Řádka 1: Řádka 1:
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
<!-- Zde bude umístěn článek platný pro daný rok a den. Každému dni náleží jiný článek. -->
-
[[Soubor:SUN-Ultra40-2014-002.jpg|right|160px|Dvojice konektorů IEEE 1394a na předním panelu serveru SUN Ultra 40 M2.]]
+
[[Soubor:George Michael.jpeg|right|160px|George Michael během světového turné roku 1988]]
-
'''[[FireWire]]''' ('''IEEE 1394''') je standardní sériová [[sběrnice]] pro připojení periférií k [[počítač]]i. Díky své technické jednoduchosti a pořizovací ceně nahrazuje dříve používané způsoby připojení, především [[SCSI]].
+
'''[[George Michael]]''', ({{Nowrap|* [[25. červen|25.&nbsp;června]] [[1963]], † [[25. prosinec]] [[2016]]}}), byl [[Spojené království|britský]] zpěvák, skladatel a producent s [[Kypr|kyperskými]] kořeny. V&nbsp;letech [[1981]] až [[1986]] působil společně s Andrewem Ridgeleym v [[Pop music|popové]] skupině [[Wham!]], která se proslavila hity jako Wake Me Up Before You Go-Go, Freedom, I'm Your Man, The Edge of Heaven či Last&nbsp;Christmas. Později se&nbsp;vydal na dráhu sólového zpěváka ovlivněného [[Soul (hudba)|soulem]] a [[rhythm and blues]], se skladbami jako Jesus To A Child nebo Fastlove či duetem s [[Elton John|Eltonem&nbsp;Johnem]] Don't Let the Sun Go Down on Me. Za&nbsp;svou kariéru prodal více než 100&nbsp;milionů hudebních nosičů, získal tři ceny [[BRIT Awards|Brit&nbsp;Awards]] a dvě [[Grammy Award|Grammy]].
-
V současné době jsou k dispozici dvě verze FireWire: původní s šestipinovým kabelem označovaná dnes jako FireWire 400 neboli IEEE&nbsp;1394a s rychlostí 400 Mbit/s a FireWire 800 neboli IEEE&nbsp;1394b s rychlostí až 800&nbsp;Mbit/s a devítipinovým kabelem. Nyní se schvaluje nový&nbsp;standard IEEE 1394c s rychlostí až 3&nbsp;200&nbsp;Mbit/s. FireWire na rozdíl od USB není ale prozatím tak rozšířen a patrně už nikdy nebude. Dnes se používání tohoto rozhraní pro běžné uživatele zúžilo zejména k připojení digitálních videokamer, v profesionální sféře se používá k rychlému připojení externích disků a optických mechanik.
+
Na začátku vystupoval jako [[DJ]]. Svou pěveckou kariéru začal se [[ska]] kapelou [[The Executive]], kterou založil se spolužákem Andrewem Ridgeleym. Ta ovšem vydržela jen krátce. Proslavil se až po založení skupiny [[Wham!]] v roce [[1981]]. Kapela těžila z nastupujícího žánru videoklipů a za svou pětiletou existenci celosvětově prodala přes 25 milionů nahrávek. Mezi její hity patřily Wake Me Up Before You Go-Go, vánoční Last Christmas, Freedom, I'm Your Man či The&nbsp;Edge&nbsp;of&nbsp;Heaven. V roce [[1986]] se však rovněž rozpadla a George Michael se vydal na sólovou dráhu. Už&nbsp;v&nbsp;roce [[1984]] vydal úspěšný single Careless Whisper, v roce 1986 přidal A Different Corner, o rok později s [[Aretha Franklin|Arethou&nbsp;Franklin]] I Knew You Were Waiting For Me.
-
FireWire může spojit až 63 zařízení ve stromové nebo daisy chain topologii (na rozdíl od sběrnicové topologie paralelního SCSI). To umožňuje komunikaci zařízení na principu [[peer-to-peer]], například mezi [[Scanner|skenerem]] a [[Počítačová tiskárna|tiskárnou]], bez potřeby využití systémové paměti nebo [[Procesor|procesoru]] počítače. FireWire také podporuje více hostitelských zařízení na jedné sběrnici. USB potřebuje na stejnou funkci speciální čipset, což v praxi znamená, že potřebuje speciální drahý kabel, přičemž FireWire postačuje běžný kabel se správným počtem pinů (standardně šest). FireWire podporuje technologie [[plug-and-play]] a hot swapping. Měděný kabel, který je použit nejčastěji, může mít délku až 4,5 metru a je flexibilnější než většina kabelů pro paralelní SCSI. Kabel se šesti nebo devíti piny dokáže napájet port až 45 [[watt]]y a 30&nbsp;[[volt]]y, což umožňuje energeticky středně náročným zařízením pracovat bez samostatného napájecího zdroje.
+
Debutové sólové album s názvem ''[[Faith]]'' a hitem One More Try mu vyšlo v roce [[1987]] a vyhrálo [[Grammy Award|Grammy]] v kategorii Nejlepší album roku. 21 milionů (v USA více než 10 mil.) prodaných kusů ho zařadilo na 52. místo v žebříčku nejprodávanějších desek všech dob v USA. Časopis Roling Stone album v roce 2012 zařadil na 472.&nbsp;příčce mezi nejlepšími 500 alby. Po celém světě se prodalo více než 85&nbsp;miliónů jeho nahrávek, George Michael byl&nbsp;nejvíce hraným interpretem britských rádií za uplynulých 20&nbsp;let.
-
Dodatek IEEE 1394a, vydaný v roce 2000, upřesnil a vylepšil původní specifikaci. Přidal podporu pro asynchronní&nbsp;streaming, rychlejší rekonfiguraci sběrnice, spojování paketů a úsporný režim spánku. IEEE 1394a nabízí několik výhod oproti IEEE 1394. 1394a je schopen rozhodčích zrychlení, což sběrnici umožňuje urychlit rozhodčí řízení cyklů, což vede ke zlepšení efektivity. To také umožňuje řídit krátký restart sběrnice, při kterém mohou být přidány nebo odebrány uzly, aniž by došlo k&nbsp;velkému poklesu v isochronním přenosu.
+
V roce 1991 se stal úspěšným jeho duet s [[Elton John|Eltonem Johnem]] Don't Let the Sun Go Down on Me. Dne [[20. duben|20.&nbsp;dubna]] [[1992]] vystoupil ve Wembley se skupinou [[Queen]] na benefičním vzpomínkovém koncertě [[The Freddie Mercury Tribute Concert|Freddie Mercury Tribute]] k poctě jejího zesnulého zpěváka [[Freddie Mercury|Freddieho&nbsp;Mercuryho]]. Zde zazpíval tři písně z repertoáru Queen, ´39, These are the Days of our Lives (s [[Lisa Stansfield|Lisou&nbsp;Stansfield]]) a Somebody to Love, která se znovu i v jeho podání stala velkým hitem. Z tohoto vystoupení vyšel záznam George Michael and Queen with Lisa Stansfield, ''[[Five Live EP]]''.
 +
 
 +
Své poslední album s názvem ''[[Symfonica]]'' vydal v&nbsp;roce&nbsp;[[2014]].
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>
<noinclude>[[Kategorie:Článek DNE]]</noinclude>

Verze z 29. 12. 2016, 02:22

George Michael během světového turné roku 1988

George Michael, (* 25. června 1963, † 25. prosinec 2016), byl britský zpěvák, skladatel a producent s kyperskými kořeny. V letech 19811986 působil společně s Andrewem Ridgeleym v popové skupině Wham!, která se proslavila hity jako Wake Me Up Before You Go-Go, Freedom, I'm Your Man, The Edge of Heaven či Last Christmas. Později se vydal na dráhu sólového zpěváka ovlivněného soulem a rhythm and blues, se skladbami jako Jesus To A Child nebo Fastlove či duetem s Eltonem Johnem Don't Let the Sun Go Down on Me. Za svou kariéru prodal více než 100 milionů hudebních nosičů, získal tři ceny Brit Awards a dvě Grammy.

Na začátku vystupoval jako DJ. Svou pěveckou kariéru začal se ska kapelou The Executive, kterou založil se spolužákem Andrewem Ridgeleym. Ta ovšem vydržela jen krátce. Proslavil se až po založení skupiny Wham! v roce 1981. Kapela těžila z nastupujícího žánru videoklipů a za svou pětiletou existenci celosvětově prodala přes 25 milionů nahrávek. Mezi její hity patřily Wake Me Up Before You Go-Go, vánoční Last Christmas, Freedom, I'm Your Man či The Edge of Heaven. V roce 1986 se však rovněž rozpadla a George Michael se vydal na sólovou dráhu. Už v roce 1984 vydal úspěšný single Careless Whisper, v roce 1986 přidal A Different Corner, o rok později s Arethou Franklin I Knew You Were Waiting For Me.

Debutové sólové album s názvem Faith a hitem One More Try mu vyšlo v roce 1987 a vyhrálo Grammy v kategorii Nejlepší album roku. 21 milionů (v USA více než 10 mil.) prodaných kusů ho zařadilo na 52. místo v žebříčku nejprodávanějších desek všech dob v USA. Časopis Roling Stone album v roce 2012 zařadil na 472. příčce mezi nejlepšími 500 alby. Po celém světě se prodalo více než 85 miliónů jeho nahrávek, George Michael byl nejvíce hraným interpretem britských rádií za uplynulých 20 let.

V roce 1991 se stal úspěšným jeho duet s Eltonem Johnem Don't Let the Sun Go Down on Me. Dne 20. dubna 1992 vystoupil ve Wembley se skupinou Queen na benefičním vzpomínkovém koncertě Freddie Mercury Tribute k poctě jejího zesnulého zpěváka Freddieho Mercuryho. Zde zazpíval tři písně z repertoáru Queen, ´39, These are the Days of our Lives (s Lisou Stansfield) a Somebody to Love, která se znovu i v jeho podání stala velkým hitem. Z tohoto vystoupení vyšel záznam George Michael and Queen with Lisa Stansfield, Five Live EP.

Své poslední album s názvem Symfonica vydal v roce 2014.