Motorem našeho webového serveru bude pekelně rychlý
procesor AMD Ryzen Threadripper 7960X (ZEN 4).
Secure Shell
Z Multimediaexpo.cz
SSH neboli Secure Shell je klient/server protokol v síti TCP/IP, který umožňuje bezpečnou komunikaci mezi dvěma počítači pomocí transparentního šifrování přenášených dat. Pracuje na portu TCP/22. Pokrývá tři základní oblasti bezpečné komunikace: autentizaci obou účastníků komunikace, šifrování přenášených dat a integritu dat.
Protokol vyvinul v roce 1995 Tatu Ylönen. SSH je ve počítačové terminologii používán jako název přenosového (síťového) protokolu i jako název programu zprostředkovávající spojení. Data jsou přenášena mezi dvěma počítači přes nebezpečnou vnější síť vždy šifrovaně a volitelně s použitou kompresí.
Označení „Secure Shell“ je mírně zavádějící, protože nejde ve skutečnosti o shell ve smyslu interpret příkazů. Název byl odvozen z existujícího programu rsh, který má podobné funkce, ale není zabezpečený.
Obsah |
Historie
Po útoku odchytáváním hesel na počítačovou síť helsinské Technické univerzity (Helsinki University of Technology, Finsko) navrhl Tatu Ylönen první verzi protokolu (SSH-1). V červnu 1995 jej pak uveřejnil včetně zdrojových kódů jako Free Software. Do konce roku 1995 se rozrostla základna uživatelů na 20 000 v padesáti zemích.
V prosinci 1995 Ylönen založil společnost SSH Communications Security a začal vyvíjet SSH a další bezpečnostní nástroje. Původní verze SSH používala části svobodného software (např GNU libgmp), takže pozdější verze od těchto závislostí oprostil a začal je vydávat pod uzavřenou licencí.
V roce 1996 vyvinul vylepšenou verzi protokolu SSH-2, která je nekompatibilní s SSH-1. Novinkami v druhé verzi byla např. zvýšená bezpečnost výměny klíčů (Diffie-Hellman key exchange) nebo přísná kontrola integrity dat. Novou vlastností SSH-2 je také možnost spustit libovolný počet shellů uvnitř jednoho SSH spojení.
Použití
SSH je používáno jako bezpečná náhrada starších protokolů a nabízí i nové vlastnosti:
- Náhrada protokolu Telnet, práce na vzdáleném počítači přes nezabezpečenou síť
- Náhrada protokolu Rlogin, přihlášení na vzdálený počítač
- Náhrada protokolu Rsh, spouštění příkazů na vzdáleném počítači
- Tunelování spojení
- Přesměrování TCP portů a X11 spojení zabezpečeným kanálem
- Bezpečný přenos souborů pomocí SFTP nebo SCP
Shrnutí
SSH program je dnes běžně používán při vzdálené práci a pro vzdálenou správu. Většinou se spojuje s SSH démonem (SSH daemon, sshd) pro navázání spojení. SSH démon rozhoduje podle svého nastavení, zda spojení přijme, jakou formu autentizace bude požadovat, případně na kterém portu naslouchá. Implementace SSH klientů i serverů (SSH démon) je dostupná na téměř jakékoli platformě. Většinou jsou dostupné jak komerční, tak i Open Source varianty.
O oblíbenosti svědčí i to, že koncem roku 2000 používalo SSH 2 000 000 uživatelů.
Seznam implementací
- Lsh, implementace SSH klientu i serveru spravované v projektu GNU
- OpenSSH, open source implementace SSH. Původně odštěpená z originálního SSH-1 (klient i server)
- PuTTY, SSH klient pro Windows
- SSH Tectia Client [1]
- PenguiNet [2]
- SSHDOS [3]
- WinSCP [4] souborový manažer založený na knihovnách Putty, umožňující práci v režimu sftp a scp
- JavaSSH [5]
- Dropbear, malý klient a server určený pro OS splňující normu POSIX
- Idokorro Mobile SSH [6] implementace SSH pro RIM BlackBerry a mobilní telefony
- Ganymed-SSH2 Open Source klientská knihovna funkcí SSH2 v jazyku Java
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |